Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. /Shutterstock
Категорія
Інновації
Дата

Виплати переселенцям та Starlink від Маска. Михайло Федоров розповів про роботу диджитал-уряду під час війни. Інтервʼю Techcrunch

3 хв читання

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров. Фото Shutterstock

Про те, як Україна воює з Росією не лише на реальному фронті, а й на цифровому, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров дав інтервʼю Techcrunch. Forbes публікує скорочену версію

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Український уряд збирає пожертви в криптовалюті, закликає технологічні компанії зупинити роботу й продажі в Росії, організовує цифровий опір, залучаючи волонтерів та ІТ-армію. У центрі української цифрової дипломатії стоїть Михайло Федоров, який робить усе можливе, щоб великі технологічні компанії були на боці України.

Робота до і під час війни

До війни ми з президентом Володимиром Зеленським хотіли побудувати найзручнішу в світі цифрову державу. Нашою метою було створити уряд, де послуги будуть доступні у два кліки з якомога меншим втручанням державних органів. 

Ми намагалися бути більше схожими на Uber, ніж на уряд.

За цей час ми створили фабрику для запуску державних послуг, і це допомагає нам зараз. Наприклад, під час війни ми запустили грошові виплати переселенцям із районів бойових дій, створили безкоштовне громадське телебачення та радіо, додали можливість збирати гроші для армії через офіційні канали.

За декілька днів після початку війни ми також змогли запустити сервіс, який дозволяє відстежувати пересування російських військ.

Ми також працюємо над послугою, яка дає змогу оцінити своє майно, якщо воно було пошкоджене або знищене під час війни.

Інтернет-звʼязок у воєнний час

Використання онлайн-сервісів потребує хорошого інтернету, і я б сказав, що ми почуваємо себе стабільно та впевнено завдяки нашій телекомунікаційній галузі.

Її працівники – справжні герої, бо працюють цілодобово, і щоразу, коли відбувається відключення, вони виходять і виправляють це.

Таким чином, ми можемо підтримувати стабільне інтернет-з’єднання на більшій частині території країни. Ми також маємо більшу кількість терміналів Starlink, ніж у будь-якому регіоні ЄС.

Де зберігаються дані українців під час війни

Без особливих деталей я скажу, що наші дані в безпеці. У нас є резервні копії, гарантії безпеки та можливості уникнути збігу даних, які зберігаються в різних місцях.

Наші послуги залишаться надійними та доступними для громадян України, що б не сталося.

«Диджитал-блокада» Росії

Припинення діяльності техкомпаній у Росії – це важлива складова перемоги в цій війні.

У майбутньому уряди будуть нагадувати технологічні компанії, а не класичні уряди.

Цифрові платформи надають важливі послуги, які стають невідʼємною частиною суспільства. І як тільки ви починаєте відлучати ці послуги від агресора, одну за одною, ви фактично завдаєте шкоди його суспільству і робите його повсякденне життя незручним.

Створюючи несприятливі умови для роботи в Росії, ми можемо змусити техкомпанії переїхати в інше місце.

Це нове і незвідане поле битви. І це додатковий захід до санкцій, який може відкинути розвиток Росії на десятиліття назад.

Ось чому ми так ретельно працюємо над цифровою блокадою. Ми хочемо довести її до того моменту, коли російські танки і солдати покинуть країну і перестануть вбивати наших людей.

Які компанії недостатньо зробили для України

Одна компанія, яку я особливо хотів би назвати, це SAP. Німецька компанія, один із найбільших світових вендорів, яка надає послуги банкам і великим підприємствам.

Компанії, які залишаються в Росії, сприяють агресивній війні, забезпечуючи ІТ-інфраструктуру російським компаніям, а також сплачуючи податки в Росії. Таким чином вони підтримують армію, яка вбиває громадян України та мирне населення.

Робота ІТ в Україні під час війни

В Україні є близько 300 000 технічних спеціалістів. Більшість міжнародних компаній змогли стабілізувати свою діяльність і ведуть тут бізнес. Хоч це було складно, більшості з них вдається.

Ми намагаємося задовольнити їхні потреби: надаємо доступ до інтернету, безпечне розташування, податкові стимули. Намагаємося зробити так, щоб, звернувшись до нас, компаніям не треба було йти ще кудись.

Використання технології розпізнавання облич Clearview AI

Цей проєкт зараз знаходиться на дуже ранній стадії розвитку. Я не можу коментувати прогрес, але коли результат буде – поділюся.

Більшість кейсів використання технології будуть непублічними.

Але з того, про що можу розказати, це наша робота з Міністерством внутрішніх справ. Із технологією ми зможемо ідентифікувати російських військових, які були вбиті або потрапили в полон в Україні. 

Адже зараз російська влада починає заперечувати їх присутність, надсилати без документів.

Інші кейси – перевірка людей, які перетинають наші блокпости, або пошук зниклих безвісти.

Пожертви в криптовалюті

Наразі нам вдалося зібрати $55 млн, які ми спрямували на потреби української армії.

Ми також намагаємося зробити криптовалюту більш популярною в Україні. Наприклад, Верховна Рада вже ухвалила закон про віртуальні активи, а президент збирається підписати його за кілька днів. Ми продовжуємо працювати над цим під час війни.

Як засідає уряд під час війни

Під час війни уряд працює 24/7 – без вихідних. Якщо до війни засідання Кабміну відбувалися щотижня, то тепер їх проводять щодня.

Наші відважні військовослужбовці день і ніч захищають країну, без вихідних і свят. Ми робимо так само.

Наш уряд особливо наполегливо працює над лібералізацією економіки та усуненням усіх перешкод: ми спрощуємо податкові правила, відкриваємо нашу митницю і навіть намагаємося економічно розвивати нашу країну, незважаючи на війну.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд