Незабаром після старту вторгнення Росії в Україну, віцепрем’єр з цифрової трансформації Михайло Федоров звернувся до Ілона Макса та попросив надати Україні доступ до швидкісного інтернету Starlink. Це система низькоорбітальних супутників (зараз близько 2000), що забезпечує з’єднанням до мережі навіть в умовах, коли інші форми комунікації недоступні. Це стає особливо актуальним після того, як росіяни повідомили про старт атаки на інфраструктуру для зв’язку.
Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного!
Маск відгукнувся і активував роботу Starlink в Україні – тепер супутники та їхні наземні ретранслятори роздають сюди сигнал, а термінали можуть працювати. Також 28 лютого в Україну приїхала перша партія терміналів. Як це працює
Що таке Starlink
Обладнання Starlink складаєтся із двух компонентів: терміналу та прямокутної антени, що обертається услід за рухом супутника. Для роботи системи потрібне стабільне живлення та максимально відкритий простір – тарілка може втрачати сигнал через штучні перешкоди або опади. Термінал та антена коштують $500, абонплата складає $99 на місяць. Также Starlink готує до продажу Premium-набори, який буде включати антену більшого розміру, а також додаткове обладнання (роутер, кабелі).
В Україну, як повідомили Forbes у Мінцифрі, надійшла одна вантажівка комплектів Starlink, їх точна кількість не розкривається. Зараз міністерство збирає кошти на закупку додаткового обладнання, а також шукає канали поставки – аби пришвидшити процесс, роздумують також про придбання вживаних пристроїв.
Хто буде їх використовувати? Відомо, що як мінімум один комплект вже пішов до «Укрзалізниці», розповів у інтерв’ю Forbes керівник перевізника Олександр Камишін. «У нас є кілька мобільних оперативних штабів, які переміщуються країною, і нам потрібен інтернет – для цього і використовуємо», – розповідає він. Це не єдина точка призначення. «Вони будуть у військових, територіальної оборони, об’єднаних територіальних громад», – говорить радник Міністра цифрової трансформації Антон Мельник.
Які враження у користувачів та чому це може бути небезпечно
До звернення Федорова та відповіді Маска, обладнання Starlink в Україні не працювало – сервіс обіцяли підключити якнайраніше у 2023 році.
Кримчанин Олег Кутков, що зараз живе у Києві, придбав Starlink на онлайн-аукціоні eBay задовго до початку війни, аби вивчити конструкцію апарату – він працює інженером. «Коли я побачив твіт Ілона про те, що сервіс доступний в Україні, вирішив спробувати. – розповідає Кутков. – Інженери SpaceX допомогли з активацією облікового запису».
Наскільки добре це працює? Пікова швидкість досягає 200 Мб/сек на завантаження, показник пінгу – близько 70 мс. Це означає що зі Starlink можна комфортно вантажити із мережі великі файли, але при відеозв’язку чи онлайн-іграх можуть виникнути затримки. До того ж Кутков зауважує, що розібрав антену та не використовує механізм для обертання. «Цілий термінал, встановлений коректно на більш-менш відкритому місці, дасть відмінну якість звʼязку», – каже він.
Його порада майбутнім користувачам системи: розміщувати свій Starlink на максимально відкритому місці. «Далі він робить все сам, як писав Ілон – поставив, увімкнув у розетку і користуєшся», – говорить інженер.
До того ж у мережі вже заговорили про можливу небезпеку Starlink на тлі ракетних ударів Росії по Україні. Старший дослідник організації Citizen Lab Джон Скотт-Релтон пише, що Starlink можуть потенційно використовувати для наведення ударів. Справа в тому, що супутнике телекомінікаційне обладнання широко «випромінює» сигнал, а тому стає легкою ціллю для радіолокаційної розвідки ворога. Forbes на момент публікації не вдалось отримати коментар щодо думки Мінцифри про безпечність використання Starlink у зоні військоих дій.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.