Категорія
Картина дня
Дата

В Україні запрацював супутниковий інтернет від Ілона Маска – Starlink. Яка швидкість та чи становить це небезпеку

2 хв читання

Незабаром після старту вторгнення Росії в Україну, віцепрем’єр з цифрової трансформації Михайло Федоров звернувся до Ілона Макса та попросив надати Україні доступ до швидкісного інтернету Starlink. Це система низькоорбітальних супутників (зараз близько 2000), що забезпечує з’єднанням до мережі навіть в умовах, коли інші форми комунікації недоступні. Це стає особливо актуальним після того, як росіяни повідомили про старт атаки на інфраструктуру для зв’язку.

Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго». 

Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!

Маск відгукнувся і активував роботу Starlink в Україні – тепер супутники та їхні наземні ретранслятори роздають сюди сигнал, а термінали можуть працювати. Також 28 лютого в Україну приїхала перша партія терміналів. Як це працює

Що таке Starlink

Обладнання Starlink складаєтся із двух компонентів: терміналу та прямокутної антени, що обертається услід за рухом супутника. Для роботи системи потрібне стабільне живлення та максимально відкритий простір – тарілка може втрачати сигнал через штучні перешкоди або опади. Термінал та антена коштують $500, абонплата складає $99 на місяць. Также Starlink готує до продажу Premium-набори, який буде включати антену більшого розміру, а також додаткове обладнання (роутер, кабелі).

Перша вантажівка із комплектами Starlink

В Україну, як повідомили Forbes у Мінцифрі, надійшла одна вантажівка комплектів Starlink, їх точна кількість не розкривається. Зараз міністерство збирає кошти на закупку додаткового обладнання, а також шукає канали поставки – аби пришвидшити процесс, роздумують також про придбання вживаних пристроїв.

Хто буде їх використовувати? Відомо, що як мінімум один комплект вже пішов до «Укрзалізниці», розповів у інтерв’ю Forbes керівник перевізника Олександр Камишін. «У нас є кілька мобільних оперативних штабів, які переміщуються країною, і нам потрібен інтернет – для цього і використовуємо», – розповідає він. Це не єдина точка призначення. «Вони будуть у військових, територіальної оборони, об’єднаних територіальних громад», – говорить радник Міністра цифрової трансформації Антон Мельник. 

Які враження у користувачів та чому це може бути небезпечно

До звернення Федорова та відповіді Маска, обладнання Starlink в Україні не працювало – сервіс обіцяли підключити якнайраніше у 2023 році.

Кримчанин Олег Кутков, що зараз живе у Києві, придбав Starlink на онлайн-аукціоні eBay задовго до початку війни, аби вивчити конструкцію апарату – він працює інженером. «Коли я побачив твіт Ілона про те, що сервіс доступний в Україні, вирішив спробувати. – розповідає Кутков. – Інженери SpaceX допомогли з активацією облікового запису».

Наскільки добре це працює? Пікова швидкість досягає 200 Мб/сек на завантаження, показник пінгу – близько 70 мс. Це означає що зі Starlink можна комфортно вантажити із мережі великі файли, але при відеозв’язку чи онлайн-іграх можуть виникнути затримки. До того ж Кутков зауважує, що розібрав антену та не використовує механізм для обертання. «Цілий термінал, встановлений коректно на більш-менш відкритому місці, дасть відмінну якість звʼязку», – каже він. 

Його порада майбутнім користувачам системи: розміщувати свій Starlink на максимально відкритому місці. «Далі він робить все сам, як писав Ілон – поставив, увімкнув у розетку і користуєшся», – говорить інженер.

В Україні запрацював супутниковий інтернет від Ілона Маска – Starlink. Яка швидкість та чи становить це небезпеку /Фото 1

Олег Кутков та його Starlink

До того ж у мережі вже заговорили про можливу небезпеку Starlink на тлі ракетних ударів Росії по Україні. Старший дослідник організації Citizen Lab Джон Скотт-Релтон пише, що Starlink можуть потенційно використовувати для наведення ударів. Справа в тому, що супутнике телекомінікаційне обладнання широко «випромінює» сигнал, а тому стає легкою ціллю для радіолокаційної розвідки ворога. Forbes на момент публікації не вдалось отримати коментар щодо думки Мінцифри про безпечність використання Starlink у зоні військоих дій.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд