mono запустився, «Альфа» дає «космічні» відсотки, «Привату» не буде. Банки не поспішають продавати населенню валюту під депозит /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

mono запустився, «Альфа» дає «космічні» відсотки, «Привату» не буде. Банки не поспішають продавати населенню валюту під депозит

2 хв читання

Getty Images

Два тижні тому НБУ вперше з початку війни дозволив українцям купувати безготівкову валюту – за умови, що гроші одразу ж підуть на депозит. Однак далеко не всі великі банки відкрили таку послугу. Де вже зараз можна нею скористатися та які ставки за валютними вкладами пропонуватимуть банки?

⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося. 

Долучайтеся до форуму!

Упродовж перших двох годин після того як monobank відновив продаж безготівкової валюти у своєму додатку, клієнти банку купили $2,3 млн. Станом на ранок 3 серпня, за даними співзасновника mono Олега Гороховського, 6500 користувачів додатку придбали $5 млн, у середньому $770 на клієнта.

НБУ ще два тижні тому дозволив банкам продавати безготівковий долар населенню у межах ліміту в еквіваленті 50 000 грн на місяць та за умови, що кошти одразу будуть зараховані на принаймні тримісячний депозит. Однак наразі така опція доступна тільки у лічених фінустановах. Із десяти банків серед найбільших і таких, що мають власні мобільні застосунки, про можливість вже зараз купити безготівку розповіли лише три фінустанови.

Де можна купити валюту онлайн і чому це вигідно

Окрім mono, продаж безготівкової валюти доступний в угорському ОТП Банку та державному Укрексімбанку. ПУМБ поки що запропонував сервіс лише своїм заможним клієнтам private banking Persona, але готується додати функціонал у застосунок ПУМБ Online, розповів заступник голови правління банку Себастіан Рубай.

Більшість інших опитаних фінустанов поки готують такий функціонал до запуску. Найбільші держбанки «Приват» і «Ощад» повідомили, що наразі не планують впроваджувати цю послугу. 

«ОТП» пропонує розмістити кошти на депозиті строком від трьох місяців до двох років, ставка не залежить від терміну – 0,01% річних. Укрексімбанк за пʼять днів із часу запровадження послуги відкрив понад 600 депозитів. «Дві третини – наші діючі клієнти», – розповідає член правління банку Михайло Медко.

За словами Медка, купівля валюти у безготівковій формі убезпечує клієнтів від ризиків обмінних операцій «на вулиці». Однак більш вагома перевага, незважаючи на те що кошти фактично залишатимуться заблокованими щонайменше три місяці вигідніший курс. Такі операції здійснюються за картковим курсом банків, який э ближчим до офіційного курсу НБУ (з 21 липня зафіксований на рівні 36,57 грн/$.

Станом на 14:30 3 серпня долар на готівковому ринку коштував, у середньому, 39,6 грн/$, у касах банків (для купівлі готівки) – 40,2 грн/$. 29 липня аналогічні курси становили 42,2 грн/$ та 41,3 грн/$ відповідно.

Що пропонують інші банки та якими будуть ставки 

Опитані банкіри розповідають про різний формат запуску продажу безготівкової валюти під депозит. «Ми плануємо продавати тільки долар під депозит від шести місяців, – каже директор з маркетингу та продуктів «Креді Агріколь» Дмитро Коваленко. – Мінімальна сума депозиту – $1000, ставка – 0,01%».

У ПУМБ орієнтуватимуться на середньоринкові ставки, зазначив топменеджер банку Рубай. За даними Українського індексу ставок за депозитами фізосіб UIRD, станом на 2 серпня дохідності в доларах коливалися від 0,41% (три місяці) до 0,82% (12 місяців) річних.

Райффайзен Банк, Альфа-Банк Україна та Кредобанк теж працюють над впровадженням сервісу, але рівень ставок вони поки що не розголошують.

«Альфа» наразі пропонує клієнтам альтернативу – придбати готівкову валюту у касі та відкрити на цю суму депозит. «Сума не обмежена лімітом, верхня межа залежить лише від наявності валюти в конкретній касі», – уточнюється в письмовому коментарі пресслужби банку. Курс купівлі в такому разі буде вищим, але ставка може претендувати на статус однієї з найвищих на ринку – 5,5%.

У «Альфі» називають такий підхід «бонусом за довіру». Після початку війни банк пережив відтік коштів через неоднозначний бекграунд російських власників.

Більш високі ставки пропонуватимуть і невеликі фінустанови. IBOX Банк планує продавати валюту під відкриття депозитів у доларах на строк від трьох, шести та 12 місяців за ставками 0,75%,1,25% та 2,5% відповідно, повідомила голова наглядової ради установи Альона Шевцова.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд