Електричні мережі біля Кропивницького, Кіровоградська область, 14 квітня 2022 р. /Getty Images
Категорія
Світ
Дата

Постачання електроенергії з України до Євросоюзу подвоїться. Чому це вигідно і ЄС, і українським компаніям – розбір The Atlantic Council

Електричні мережі біля Кропивницького, Кіровоградська область, 14 квітня 2022 р. Фото Getty Images

Україна різко наростить експорт електроенергії до Європи. Євросоюзу це допоможе заощадити мільярди кубометрів газу, а українським постачальникам пережити нелегкі часи. Forbes вибрав головне з матеріалу The Atlantic Council.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

ЄС дозволив Україні вдвічі збільшити експорт електроенергії на європейський ринок. Збільшення експорту з 30 липня – важливий крок для обох сторін. Незважаючи на вторгнення Росії, Україна продовжить рухатися шляхом європейської енергетичної інтеграції. А споживачі в сусідніх з Україною країнах ЄС – економити за умов, коли ціни б'ють рекорди. Наприкінці липня пропускна спроможність міжсистемного з'єднання енергомереж України та Румунії зі Словаччиною збільшилася зі 100 МВт до 250 МВт. Дві ці країни порівну поділять додаткову експортну потужність.

З початку російського вторгнення в лютому 2022-го від енергомережі відключилося 6,5 млн українських споживачів, тому країна докладає максимум зусиль для розширення співпраці з європейським енергетичним сектором. До початку наступного року Україна хоче досягти десятикратного зростання комерційних експортних потужностей: це можливо завдяки синхронізації електромережі України з європейською мережею ENTSO-E, яку виконали в перші дні війни з випередженням графіка на кілька місяців.

Завдяки імпорту дешевої української електроенергії, споживачі з Центральної та Східної Європи, можливо, вже до кінця року почнуть платити за електроенергію менше. Через війну з Росією спотові ціни на електрику в Україні зараз у рази нижчі, ніж на сусідніх ринках. Наприклад, спотова ціна в Україні 30 липня становила €71 за МВтч, а в Румунії – €494 за МВтч.

Експорт дешевої української електроенергії позначиться на ринку ЄС не відразу: пропускна спроможність міжсистемних з'єднань наразі мала. Проте вже цієї зими, коли вона збільшиться до 1,5 ГВт (з Угорщиною, Румунією та Словаччиною), а також до 1 ГВт із Польщею за окремою лінією, ефект стане відчутним.

Для України збільшення пропускної спроможності міжмережевих з'єднань із ENTSO-E – рятувальне коло, яке допоможе вітчизняним виробникам електроенергії утриматись на плаву. Якщо в серпні різниця між українськими та європейськими цінами залишиться на нинішньому рівні, то від експорту до Румунії Україна отримає прибуток у розмірі €40 млн. Експорт до Словаччини не менш вигідний. З 2023-го потужність міжмережевого з'єднання із сусідніми Угорщиною, Польщею, Румунією та Словаччиною збільшиться до 2,5 ГВт, і за рік українські компанії зароблять до €9,5 млрд. Це приблизні цифри, які не враховують усіх витрат. Але вони наголошують на важливості інтеграції України в європейський ринок.

Ще один важливий аспект: збільшивши комерційні експортні потужності до 2,5 ГВт та дозволивши українським компаніям продавати обсяги за кордон, Європа зможе щорічно економити 5 млрд кубометрів газу, що йде на виробництво електроенергії. Без зростання її експорту з України цей обсяг довелося б імпортувати з Росії, при тому що Європа прагне мінімізувати залежність від російського газу.

Коли закінчиться війна та розпочнеться масштабне відновлення України, попит на електроенергію в країні може різко зрости. Коли потреби української економіки потребують більше енергії, з'єднання з ENTSO-E можна включити в режим реверсу, і українські компанії почнуть імпортувати енергію з ЄС. Ефект зростання попиту в Україні вплине на весь регіон – для європейських виробників це можливість наростити та диверсифікувати виробництво.

Європейська енергетична інтеграція дає Україні ще кілька переваг. Наприклад, українська енергетична біржа UEEX розглядає можливість поновлення торгів, щоб допомогти компаніям продавати електроенергію на експорт.

Останні пів року обсяг торгів на UEEX був близьким до нуля. Наразі біржа бачить можливість у тому, щоб за її допомогою продаж електроенергії на експорт здійснювався прозоро та підзвітно. Крім того, UEEX веде переговори з біржами сусідніх країн, наприклад, румунської BRM, про об'єднання форвардних ринків електроенергії. Якщо вдасться домовитися, інтеграція України з європейськими ринками стане ще тіснішою.

Нещодавно Україна зробила ще кілька важливих кроків щодо розширення співпраці з європейськими та глобальними енергетичними структурами. Наприклад, у середині липня вона стала асоційованим членом Міжнародної енергетичної агенції (МЕА). Цей новий статус дає Україні можливість брати участь у розробці політики, яка визначає майбутнє світових енергетичних ринків.

Україна ухвалила сміливе рішення відключитися від російської мережі та синхронізуватися з європейською мережею вже у перші дні вторгнення. Київ сподівається, що успішна інтеграція у європейський ринок електроенергії закладе основу для ширших перетворень у країні, а також дасть економічний поштовх, який допоможе Україні у боротьбі за свободу.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні