Рейтинг друзів України. 20 країн, які найбільше допомогли Україні з моменту російського вторгнення /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Компанії
Дата

Рейтинг друзів України. 20 країн, які найбільше допомогли Україні з моменту російського вторгнення

4 хв читання

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Демократичний світ обʼєднався навколо України. Десятки країн висловлюють підтримку не тільки на словах: вводять санкції, надають гуманітарну та військову допомогу. Forbes проаналізував дії кожної країни з 24 лютого і на основі 11 критеріїв визначив список найбільш дружніх для України держав

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Чотири десятки країн суттєво допомагають Україні протистояти російській агресії. Хтось поставками зброї, інші впровадженням антиросійських санкцій, частина допомагає грошима або висилає російських дипломатів. Як розібратися, хто надає найбільш комплексну допомогу нашій країні у складні часи. Forbes визначив 11 критеріїв, які свідчать про підтримку України і зібрав дані по всіх країнах світу. Тепер легше орієнтуватись хто є хто у колі друзів України.

Як ми рахували

В рейтингу враховано голосування на Генасамблеї ООН за виведення російських військ, впровадження санкцій проти Росії та закриття для неї повітряного простору, визнання Геноциду Росії/СРСР проти України, висилка російських дипломатів, включення Росією до переліку ворожих країн, участь у конференції на підтримку України на базі Рамштайн, обсяг допомоги Україні за оцінкою Kiel Institute у грошовому вираженні та як частку від ВВП, а також візити вищих посадовців до України з 24 лютого до 30 травня. В рейтингу враховано спротив окремих країн запровадженню санкцій проти Росії.

Оцінка відображає підтримку урядів, яка не завжди відповідає підтримці більшості громадян. Так, уряд Грузії, попри багатотисячні демонстрації на підтримку України, не вживає заходів проти країни-агресора.

Максимальна кількість балів – 100. Країни, що отримали понад 40 балів, можна вважати дружніми (загалом таких – 40). Ми свідомо не ставимо місця у цьому рейтингу – всі зазначені країни (і не тільки вони) допомагають Україні протидіяти російській окупації.

Рейтинг друзів України. 20 країн, які найбільше допомогли Україні з моменту російського вторгнення /Фото 1
Польща – 97 балів /Shutterstock

Польща – 97 балів

З перших днів війни Польща зробила все, щоб українці могли втекти від жахів війни. Потік біженців 6 та 7 березня перевищував 140 000 на добу, а загалом країна прийняла 3,5 млн українців. Формальності при перетині кордону були максимально спрощені, навіть внутрішній паспорт був необовʼязковий. Польща декларує готовність прийняти стільки людей, скільки потрібно. За оцінкою ООН, до грудня 2022 року 4,3 млн українців виїдуть в Польщу, з них 2,6 млн знайдуть прихисток в цій країні.

Польща виручає не лише переселенців. Країна надала допомоги на понад $3 млрд, в тому числі 200 танків Т-72, а Президент Дуда вже двічі відвідав Київ.

США – 96 балів /Shutterstock

США – 96 балів

США надає Україні найбільшу фінансову та військову підтримку. Ще у березні президент США Джо Байден підписав закон про пакет допомоги на $13,6 млрд. 28 квітня Конгрес США схвалив ленд-ліз для України у новому пакеті допомоги загальним обсягом $40 млрд. Саме на американській військовій базі у німецькому Рамштайні відбулася історична зустріч, яка фактично сформувала нову коаліцію на підтримку України.

Естонія – 95 балів /Shutterstock

Естонія – 95 балів

Естонія – світовий лідер по питомій допомозі Україні. Кожний громадянин країни витратив на це $200 лише державних коштів. А на мітинг перед російським посольством 26 лютого прийшло 2% населення країни.

Латвія – 94 бали /Shutterstock

Латвія – 94 бали

Латвія віддала на озброєння України третину свого оборонного бюджету (станом на 13 квітня). Частина допомоги надходила і до війни. Один з літаків, що привіз з Латвії зенітно-ракетнимі комплекси, боєприпаси та інші неназвані вантажі, приземлився в Україні увечері 23 лютого. Додатково Рига передала Києву 11 пасажирських автобусів.

Велика Британія – 88 балів /Shutterstock

Велика Британія – 88 балів

У разі застосування зброї масового ураження Велика Британія залишає за собою право самостійно, не консультуючись з іншими країнами НАТО, завдати удар у відповідь, заявив прем’єр-міністр Борис Джонсон. Також саме Джонсон – автор ідеї створити новий політичний, економічний та військовий союз, який міг би стати альтернативою ЄС. Відносини Великої Британії з Росією значно погіршилися ще у 2018 році після отруєння Сергія та Юлії Скрипалів російськими спецслужбами.

Канада – 88 балів /Shutterstock

Канада – 88 балів

Канада стала першою країною, яка спрямувала гроші — 1 млрд канадських доларів ($790 млн) в створений МВФ Фонд підтримки. Країна традиційно підтримує Україну завдяки потужній діаспорі, яка представлена в різних сферах. Зокрема, посаду віцепрем’єрки та міністерки фінансів обіймає Христя Фріланд. Країна також надала Україні 20 000 снарядів для гаубиць.

Литва – 88 балів /Shutterstock

Литва – 88 балів

Литва – традиційний партнер України у Європейському союзі. Офіційною допомогою країна не обмежується. Наприкінці травня приватна ініціатива місцевого телеканалу дозволила зібрати $5 млн на купівлю безпілотника Bayraktar лише за кілька днів. На литовській поштовій марці на підтримку України зображено дві людські фігури, що обіймаються.

Словаччина – 82 бали /Shutterstock

Словаччина – 82 бали

Невелика Словаччина грає помітну роль у військовій допомозі Україні. 8 квітня прем’єр-міністр Едуард Геґер повідомив про надання Україні зенітної системи ППО С-300ПМУ, яка перебувала на озброєнні його країни. На початку березня ЗСУ повідомили про надання західними партнерами 70 бойових літаків Україні, з яких 12 винищувачів МіГ 29 мали надійти від Словаччини. Хоча тоді новину було спростовано, ймовірність поставки літаків досі зберігається. Польща гарантувала Словаччині повітряний захист у разі передачі літаків Україні.

Чехія – 81 бал /Shutterstock

Чехія – 81 бал

Президент Чехії Мілош Земан вважався проросійським політиком до 24 лютого. В цей день він звернувся до громадян країни у відеозверненні, в якому жорстко засудив російську агресію. Земан визнав свої помилки, зазначивши, що безумців, які вчинили злочин проти міжнародного миру, треба ізолювати. Чеська Республіка безкоштовно передала Україні танки Т-72 та БМП-1, ремонтує пошкоджену українську військову техніку.

Португалія – 78 балів /Shutterstock

Португалія – 78 балів

Ще до 2022 року українці входили до п’ятірки найбільших діаспор Португалії. На початку травня місцева поліція провела обшуки в лісабонському центрі для українських біженців, підозрюючи двох проросійських працівників у зборі та нецільовому використанні інформації про українців.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні