В Україні заарештували російську частку одного з найбільших фармдистрибʼюторів на 1 млрд грн. Її вже передали до управління АРМА. Як це вплине на ринок, на якому три компанії займали 90%
⚡️Ексклюзивно: спікер на форумі «Енергія бізнесу» – Деніел Єрґін, віце-голова S&P Global, письменник та лауреат Пулітцерівської премії. Він автор бестселерів про енергетику та світову економіку, зокрема «The Prize» і «The New Map». Вже 9 жовтня зустрінемося.
У серпні 2022 року слідчі Нацполіції прийшли в аптечний склад одного з найбільших фармдистрибʼюторів і задокументували незаконні дії працівників. Хоча назва компанії прямо не названа, на опублікованому правоохоронцями відео можна розгледіти логотип дніпровського фармдистрибʼютора «Вента.ЛТД». Компанію підозрюють у відмиванні коштів та фінансуванні держави-агресора Росії.
Пізніше Печерський районний суд Києва наклав арешт на частку бізнесу «Вента.ЛТД», якою володіє російський фармдистрибʼютор «Катрен». Арештовані на 1 млрд грн активи передали до АРМА.
Але на своєму сайті компанія називає передачу активів росіян добровільним рішенням топменеджерів – вони, так би мовити, співпрацювали з Офісом генпрокурора. «Кримінальне провадження є лише інструментом вилучення частки, – йдеться в заяві компанії до партнерів. – Усі інші звинувачення – для виду».
Про можливу передачу російської частки Forbes довідався ще наприкінці липня, проте подробиць джерела видання повідомити не змогли. У компанії і тоді, і зараз пообіцяли, що гендиректор компанії Олександр Волошин або уповноважений ним працівник звʼяжуться з репортеркою Forbes. На момент публікації компанія так і не надала коментарі Forbes.
«Вента.ЛТД»: третій і трошки російський
Фармдистрибʼютор «Вента.ЛТД», за даними YouControl, належить трьом громадянам Німеччини – Генріху та Анні Ріттерам, а також Сергію Мішку. Їхня частка в бізнесі – 66%. Ще 24% належить російському фармдистрибʼютору «Катрен». Решту між собою ділять Волошин, Борис Муріло та Денис Арзамасцев. Частку в українській компанії росіяни придбали у 2008-му, а Ріттери зʼявилися серед власників у 2016-му. У компанії пʼять складів – у Дніпрі, Одесі, Тернополі, Києві та Харкові. Виторг «Вента.ЛТД» у 2020-му складав 13,1 млрд грн.
Катрен» займає 13,3% фармринку Росії. Власники компанії – росіяни Леонід Конобєєв та Володимир Спиридонов. У 2017 році російський Forbes оцінював статки Конобєєва в $500 млн. На сайті «Війна і санкції», який веде українське НАЗК, Конобєєв та Спиридонов записані як «фізичні особи, на яких поки що не застосовані санкції».
До війни у дніпровського фармдистрибʼютора з російським співвласником справи йшли не дуже добре. Під час COVID-19 «Вента.ЛТД» почала втрачати свою частку за обсягами постачань в аптечні мережі, яка до пандемії складала 14,5%. Інші два фармдистрибʼютори – БаДМ та «Оптіма-фарм», навпаки, зростали. Їхні частки у 2021-му досягли 39% та 37,3% відповідно. Виторг обох компаній у 2020 році був в середньому в три рази більшим, ніж у «Венти».
Російські власники ще більше розізлили ринок під час війни. Деякі виробники не захотіли співпрацювати з дніпровським постачальником ліків. Наприклад, договір, який закінчився в липні, не продовжив один із найбільших виробників ліків «Фармак». «Ми не плануємо з ними заключати новий договір, допоки російська частка бізнесу не буде націоналізована», – повідомили у пресслужбі компанії.
Ще один український виробник препаратів, який побажав не згадувати його назви у матеріалі, розірвав контракт на початку 2022 року. В результаті, за підсумками першого півріччя, у фармдистрибʼютора залишилося тільки понад 6% ринку. Сама компанія оцінює, що її частка у березні 2022-го зросла до 15%.
Разом три найбільші гравці ділять між собою понад 90% обсягів поставок ліків в аптечні мережі. Обсяг аптечних продажів у першому півріччі 2022-го становив 61,7 млрд грн. До війни на фармринку України працювали майже 21 000 аптек, які належать різним мережам. Багатьом виробникам ліків було зручніше працювати з мережами через фармдистриб’юторів. Наприклад, доставка препаратів через посередників займала пів дня, і це дешевше, ніж возити медикаменти напряму.
Як вплине на ринок ситуація з «Вента.ЛТД»
Попри арешт та передачу частки росіян до управління АРМА, дніпровський фармдистрибʼютор продовжує свою роботу. Дві великі аптечні мережі анонімно кажуть, що перебоїв у постачанні немає. Це, можливо, через те, що ні на російського власника, ні на компанію не накладено санкції з боку України, пояснює перший заступник міністра охорони здоровʼя Олександр Комаріда.
Хоч «Вента.ЛТД» суттєво програє своїм конкурентам за часткою ринку, але її присутність балансує його. «Чим менша залежність портфеля [виробника] від однієї чи двох фірм, тим краще, – пояснює президент асоціації «Виробники ліків України» Петро Багрій. – Це унеможливлює змови, ринок більш збалансований».
Топменеджер однієї з міжнародних фармкомпаній анонімно каже, що «Вента.ЛТД», навіть не будучи найбільшим гравцем, впливає на ціни між виробниками та дистрибʼюторами. «Коли в онкології (вартість ліків. – Forbes) – 50 000–70 000 грн, то націнка 5–6% має велике значення, – наводить він приклад. – І тут «Вента» була більш конкурентоспроможною».
Проте, незважаючи на арешт частки росіян та передачу її в АРМА, на ринку впевнені в тому, що дистрибʼютор не зупинить роботу. Навіть якщо це і станеться, ринок швидко відновиться, впевнений Комаріда. У виробників та імпортерів є страхувальні контракти з іншими дистрибʼюторами.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.