200 лідерів української економіки 2023
У 2022 році «Фармак» відкрив дільницю з виробництва ліків у небулах та інвестував €20 млн у власний завод у передмісті Барселони. Підприємство із замкнутим циклом виробництва лікарських засобів планують відкрити на початку 2024 року.
25 найрозумніших компаній
Рік заснування: 1925
Рік запуску R&D‑відділу: 1998
Штат R&D‑відділу: 190
Інвестиції в R&D: $17 млн (2020 рік)
Завдання R&D‑відділу фармацевтичної компанії «Фармак», на який з моменту його заснування витрачено $150 млн, – розробляти власні та генеричні лікарські препарати. «Ми повинні своєчасно і якісно виробляти продукти, – розповідає керівник напряму Роман Смішко. – Засіб має легко реєструватися в інших країнах з мінімальними зауваженнями регуляторних органів».
«Фармак» зареєстрував і продає у Європі та Азії понад 20 ліків і хоче наростити експортний портфель іще на 70%. Один із бестселерів – противірусний засіб «Амізон», який постачають до Казахстану, Білорусі, Узбекистану, Молдови, Киргизстану, Монголії, Туркменістану. «Фармак» досліджує його ефективність у лікуванні пацієнтів з COVID‑19 середньої тяжкості, а також розробляє експериментальний ПЛР‑тест, що може одночасно виявляти хвороби зі схожими симптомами: штами коронавірусу, грипу типів A і B та респіраторно‑синцитіального вірусу (RSV).
«Фармак» планує посилити позиції в біотехнології, розвивати діагностику й братися за розробку складніших препаратів. «Так ми станемо конкурентним науковим центром у Європі», – говорить Смішко.
100 найбільших приватних компаній 2021
Подія року: зростання експортних поставок на 40%. Частка експорту в продажі компанії збільшилася на 5,3 п. п., до 29,6%.
50 найкращих роботодавців
Кадрова політика «Фармака» з 2019 року переживає цифрову трансформацію. У спеціальній IT‑системі у кожного співробітника зафіксовані цілі, яких він має досягти, і відстежується прогрес досягнення. Це дало змогу працівникам краще зрозуміти, як виконання їхніх завдань впливає на результати підрозділу і всієї компанії, говорить HR‑директор «Фармака» Вікторія Кондрашихіна.
У компанії розроблено «модель управлінських компетенцій», на основі якої діють курси розвитку менеджерів різних рівнів. Їхня мета – розвиток єдиної управлінської культури. Для менеджерів щорічно складають плани індивідуального розвитку. Розроблено навіть спеціальний гід, у якому описані інструменти й рекомендації для вдосконалення управлінських компетенцій.
100 найбільших приватних компаній 2020
95 років тому на Подолі відкрили перший в Україні завод з виробництва синтетичних лікарських засобів. За радянської влади він отримав назву Київського хімікофармацевтичного заводу імені Ломоносова. Після приватизації у 1995 році його перейменували у «Фармак». Фармвиробник, що займає 5,9% українського ринку, випускає близько 20 нових ліків на рік. Розширення лінійки вимагає серйозних інвестицій. Лише наукові розробки обходяться в $15 млн на рік. У 2019-му «Фармак» інвестував $35 млн в ІТ-лабораторію. Ще $40 млн виділено на модернізацію виробництва. У портфелі компанії 220 продуктів. Ще 100 – в розробці. Експорт у 28 країн приносить компанії чверть виручки. «Ми не очікуємо, що рік буде провальним», – сказав у вересні 2020-го гендиректор «Фармака» Володимир Костюк. Вийти на заплановані показники дозволить збільшення експорту.