Міжнародні інвестори розпродають держборг України: 13 та 14 січня дохідності українських єврооблігацій різко зросли, курс гривні на міжбанку вперше з березня 2021 року сягнув рівня 28 грн/$. Причина — як і раніше, високі ризики військового вторгнення російської армії.
Увечері 14 січня облігації з погашенням у вересні 2022 року торгувалися з дохідністю 19,5%. Котирування облігацій з терміном погашення у 2026, 2027 та 2032 роках також обвалилися. Ставки валютних паперів тепер можна порівняти з доходами, які Мінфін платить за гривневим боргом — 10,6-11,5%.
Котирування довгострокових паперів наблизилися до пікових значень часів перших тижнів пандемії коронавірусу, каже фінансовий аналітик ICU Михайло Демків. Зростання дохідностей означає, що інвестори продають українські активи з дисконтом — 74,15-93,6% від номіналу, розповідає Демків із посиланням на дані Bloomberg. «Геополітичні ризики дуже швидко конвертуюся у вартість активів», — говорить голова департаменту аналітики Blackshield Capital, Ілля Кислицький.
«Розпродаж» українських активів міжнародними інвесторами, додає СЕО інвестиційної групи Green Candle Finance Олександр Куликов, розпочався ще наприкінці осені минулого року — після перших публікацій американських та європейських ЗМІ про скупчення армії Росії на кордоні з Україною.
«Дохідність почала зростати від своїх рівнів у 5-6% річних спочатку до 7-8%, потім були нові стрибки, — зазначає Куликов. — На це також наклався загальносвітовий тренд на зростання дохідностей через високу інфляцію. Але через напруження на кордонах Україна вийшла на авансцену у цьому процесі».
Схожа ситуація — на валютному ринку, а також у сегменті облігацій українських компаній (від MHP та DTEK до Укрзалізниці та Ощадбанку). Що буде, якщо Росія справді зважиться на вторгнення до України? «У 2014 році, після Криму та Донбасу, коли ситуація в країні була зовсім поганою, дохідності короткострокових єврооблігацій певни час сягали 40% річних», — згадує Куликов.
Навіть якщо геополітична напруга ослабне, дохідності за українськими активами все одно залишаться відносно високими, вважає Кислицький із Blackshield Capital. Куликов з Green Candle Finance очікує, що повернення до «доескаляційних рівнів» займе щонайменше півроку. «Якби дисконт дійшов, скажімо, до 90% від номіналу, можна було б сподіватися, що ситуація швидко нормалізується, — вважає Кислицький. — Але ж 80% — це вже означає, що відкат може затягнутися».
Відносний позитив — обвал торкнувся переважно короткострокових облігацій України. «Це означає, що ринок оцінює ситуацію як високоризикову, — пояснює Кислицький, — Але довгі бонди залишаються відносно стійкими, тобто інвестори виходять з того, що довгостроково ситуація стабілізується».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.