Категорія
Картина дня
Дата

Російська армія загрузла та програє на всіх напрямках, окрім моря. Оцінка американських військових експертів

9 хв читання

Вторгнення Росії рясніло тактичними, оперативними і стратегічними помилками. У результаті, за нашими оцінками, термін проведення кремлівської операції вже зірвано. Повітряна кампанія Росії вкрай невдала. Російські війська не змогли встановити перевагу в повітрі над Україною, авіація РФ зазнає величезних втрат

Відділ аналізу оборони переднього краю при Центрі Скоукрофта поділився оцінками ходу військових дій в Україні. Автори, американські військові високого рангу, публікують виключно власну думку і не репрезентують Міністерство оборони або будь-яке інше державне відомство США.

Автори: генерал-полковник армії США Бенджамін Джонсон, старший науковий співробітник академії ВМС США Даніель Вардіман, підполковник ВПС США Тайсон Ветцель, полковник Корпусу морської піхоти США Джей Бі Барранко, помічник директора FD Марк Джей Масса та помічниця проєкту FD Олександра Марін.

Коротке зведення

Протягом першого тижня війни російські сухопутні війська загрузли за міською межею Харкова та Києва. Причини:

  • Нездатність встановити перевагу в повітрі, що призвело до величезних втрат літаків та гелікоптерів.
  • Занадто мала кількість військ для наступу одразу по трьох напрямках (на Київ, Харків та на північ із Криму).
  • Погана координація вогню та маневру.
  • Серйозні проблеми із логістикою.
  • Сильніший, ніж очікувалося, опір українців.

Військово-морська перевага Росії на чорноморському театрі військових дій сприяла успіху у південній зоні наступу. Російські війська вирвалися з Кримського півострова та захопили територію на півдні України. Незважаючи на те, що Україна хоробро боролася та зірвала плани швидкої та рішучої перемоги Росії, ситуація все ще залишається небезпечною.

Росія повільно просувається до Києва та Харкова з метою їхнього оточення. Вона перейшла до безладного обстрілу з далеких дистанцій, що призводить до значних жертв серед мирного населення у житлових кварталах. Війська РФ досягають значного прогресу на півдні.

Невдачі російської армії

Військово-повітряні сили та ППО

Росія не змогла встановити перевагу у повітрі і не в змозі забезпечити необхідну повітряну підтримку сухопутним військам.

Битва за Гостомель (бій за аеропорт ім. Антонова)

24 та 25 лютого Росія та Україна вели запеклі бої за аеропорт ім. Антонова у Гостомелі, всього за десять кілометрів від Києва. Щоб взяти під контроль аеродром, Росія провела велику повітряно-десантну операцію, але українські війська утримували його протягом усього 24 лютого.

За даними українських джерел, під час бою 18 десантних літаків Іл-76 вилетіли з російського Пскова і попрямували до аеропорту ім. Антонова. Ймовірний вантаж – або десантники, або важке озброєння для їхньої підтримки. Вважаємо, ці сили мали очолити та посилити російський наступ на Київ.

Українська оборона аеродрому 24 лютого уповільнила просування на столицю і запобігла її швидкому захопленню. У результаті 25 лютого росіяни взяли під контроль аеродром, але, судячи з повідомлень, він сильно пошкоджений і не функціонує.

Росія не змогла встановити перевагу в повітрі і зазнає величезних втрат у літаках та вертольотах

За даними Міністерства оборони України, за перший тиждень конфлікту Росія втратила 31 літак та 30 вертольотів. Хоча незалежні експерти не можуть перевірити заяви українських військових щодо втрат ворога, нам цілком очевидно, що Росія втрачає літаки та гелікоптери із жахливою швидкістю.

Основна причина – нездатність Кремля домогтися навіть локальної переваги у повітрі над Києвом. Втрати російських літаків та вертольотів виявилися несподівано високими та руйнівними.

Російські штурмовики та вертольоти не мають свободи дій, щоб забезпечити безпосередню повітряну підтримку механізованих колон. Навпаки, українські БПЛА Bayraktar TB2 ведуть бойові операції та знищили величезну кількість російської техніки. Є безліч причин, через які російська повітряна кампанія не змогла розвинути перевагу в повітрі:

Невисока ефективність удару високоточних ракет по військових об'єктах

За даними Міністерства оборони США, у першу ніч конфлікту Росія запустила близько ста крилатих та балістичних ракет і задіяла 75 бомбардувальників в атаках на критично важливі адміністративні та військові об'єкти по всій країні. До них входять системи управління, зв'язку, аеродроми, радари, зенітно-ракетні комплекси та їх розміщення.

Їм вдалося пошкодити кілька військових об'єктів, але не бачимо катастрофічних наслідків. Після першого ракетного залпу українські системи оборони продовжували працювати. Потім частота ударів російських високоточних ракет зменшилася. Неможливість сконцентрувати вогонь допомогла Україні встояти проти ракетних ударів.

Невисока ефективність кібернетичної зброї та засобів радіоелектронної боротьби

Росія почала конфлікт із кібератак на системи зв'язку. Але вони були обмежені за масштабом і не змогли досягти першочергового завдання – переваги в повітрі. Тому українська авіація та ППО підтримують зв'язок, орієнтуються на місцевості та отримують розвіддані з театру військових дій.

Погана розробка, підготовка та виконання завдань щодо придушення протиповітряної оборони (ППО) України

Російські війська не змогли ефективно придушити українську систему ППО. Це свідчення серйозних проблем або з доктриною придушення ППО, або навчанням, або (що вірогідніше) і тим та іншим.

Через нездатність придушити чи знищити українські ЗРК Кремль зазнав втрат у літаках і вертольотах та обмежив кількість оперативних вильотів ударних літаків та вертольотів через загрозу поразки українськими засобами «земля-повітря».

Невисока ефективність знищення українських винищувачів

Спочатку Росія завдала авіаційно-ракетних ударів по українських аеродромах. Хоча підтверджені фото- та відеоматеріали свідчать про попадання по кількох аеродромах, їх не вивели з ладу. Втрати винищувачів виявилися невисокими. В результаті українські ВПС продовжують здійснювати вильоти, заперечуючи перевагу Росії у повітрі.

Погана розвідка театру бойових дій

Росія, вочевидь, не змогла забезпечити розвідку в режимі, близькому до реального часу, для завдання ударів по мобільних цілях, зокрема, ЗРК С-300. Оскільки російські ВПС не змогли знайти та знищити ці мобільні ЗРК, вони залишаються смертельною загрозою для російських літаків та гелікоптерів.

Військово-морський флот

У перші дні війни російський флот досяг мети встановлення контролю над північною частиною Чорного моря від Севастополя до південного українського кордону, а також Азовським морем. Чорноморський флот залишиться допоміжною ланкою російських військових дій на суші та перекриє українським судам вихід у Чорне море.

Чорне море

За даними системи автоматичної ідентифікації, майже всі комерційні судна пішли з північної частини Чорного та Азовського морів або стоять на якорі. Крім того, у межах операції зі встановлення контролю над морем атаковано два вантажні судна (турецьке та під прапором Молдови). Контроль Росії над торговими перевезеннями у Чорному морі фактично унеможливлює міжнародне постачання України морським транспортом.

Морські десантні операції

Росія має два десантні угруповання. Перше – в Азовському морі – провело висадку десанту на захід від Маріуполя. Його наземні підрозділи розділилися на частини. Одна допомагала у наступі на Маріуполь, інша просувалась на захід для підтримки наземних сил уздовж південного маршруту. Друге десантне угруповання залишається в північній частині Чорного моря і, ймовірно, очікує на сприятливі тактичні та погодні умови для десантування у районі Одеси.

Підконтрольні Туреччині морські протоки

25 лютого міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу у відповідь на прохання України закрити Дарданелли для російських військових кораблів заявив, що Туреччина може зупинити прохід військових кораблів через протоки.

Але в Конвенції Монтре є лазівка: кораблям країн, що воюють, дозволяється повертатися на свої бази. Це означає, що Туреччина блокуватиме будь-які військові кораблі, що входять до Чорного моря, за винятком російських кораблів, які повертаються до свого порту в Севастополі чи Новоросійську.

Ще однією подією, яка може вплинути на російські дії на морі, є можливе пересування шести десантних кораблів, які зараз перебувають у Чорному морі. Якщо вони підуть для поповнення запасів у порти приписки у Балтійському чи Північному морях, їм заборонено повертатися до Чорного.

Сили ядерного стримування

У вихідні Путін виступив із телезверненням, у якому наказав своєму міністру оборони та начальнику генштабу перевести російські сили ядерного стримування в «особливий режим бойового чергування». Це рішення є проявом російської військової доктрини «ескалації заради деескалації». Вона передбачає загрозу тактичних ядерних ударів на ранній стадії війни, щоб конфронтація закінчилася на вигідних для Москви умовах.

Сполучені Штати та їхні союзники стривожилися тим, що Путін вирішив підвищити рівень готовності ядерної зброї. Незважаючи на ці побоювання, за даними Міністерства оборони США, слова Путіна поки що не супроводжуються будь-якими «помітними рухами м'язів», які б вказували на аномальну активність російських сил ядерного стримування.

Путін, ймовірно, розігрує ядерну карту, щоб похитнути позиції членів НАТО. Його бажання підвищити рівень готовності сил ядерного стримування частково продиктоване тим, що воно може внести розбрат у як ніколи єдину позицію НАТО.

Ми не бачили дій Росії щодо мобілізації своїх стратегічних сил. Як правило, при переході до ядерної тривоги стратегічні бомбардувальники вирушають на бойове чергування, підводні човни з балістичними ракетами виходять у море на патрулювання з метою стримування, а ракети на наземних мобільних комплексах виїжджають із гарнізонних укриттів. Ці кроки неможливо не помітити. Їх свідомо демонструють супротивнику як сигнал готовності стратегічних ядерних сил. Нічого подібного з боку Росії ми не побачили.

США не проводять ядерної ескалації у відповідь. Стратегічне командування США (здійснює командування та управління силами ядерного стримування США за вказівкою президента) опублікувало заяву про те, що готовність стратегічних сил Сполучених Штатів залишається на достатньому рівні. Прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила, що російські дії відповідають путінській моделі «створення неіснуючих загроз». На запитання, чи американці мають боятися можливості ядерної війни з Росією, президент США Джо Байден відповів: «Ні». Це тверда і вивірена відповідь, яка допомагає уникнути ескалації.

Сухопутні війська

Просування російських військ сповільнюється насамперед запеклим опором України, тим фактом, що сили Росії здебільшого рухаються дорогами, та проблемами з логістикою. Але, можливо, вони вдадуться до більш хаотичних повітряних бомбардувань та артилерійських обстрілів.

Український опір

Україну вважали слабкою, але вона згуртувалася і чинить запеклий опір з перших днів війни. Росія, як і раніше, має потужну перевагу в бойовій могутності. Це, зрештою, може призвести до ослаблення українських сил мірою продовження війни.

Обмеженість маневру росіян. Весняне бездоріжжя вже почалася, тому росіяни переважно рухаються дорогами. Це вузьке місце робить їхні сили вразливими для українських безпілотників та засадних груп із «Джавелінами». Росіяни можуть посилити маневрені дії на бездоріжжі, оскільки починають застосовувати облогову тактику і працюють над оточенням великих міст.

Логістичні проблеми уповільнюють просування російських військ

Ми бачили кілька повідомлень про те, що у російських бронетанкових військ закінчуюється паливо. Це цілком очікувано, враховуючи, що українці атакують російські лінії постачання, що розтягуються, і знищили вже близько 60 паливозаправників. Оскільки Росія спрямовує у конфлікт дедалі більше сил, вона зосередиться на захисті своїх ліній постачання.

Розгортання військ США, союзників та партнерів

Вперше у своїй історії НАТО активувало сили швидкого реагування. Це з'єднання високої готовності, що складається із сухопутних, повітряних, морських і спеціальних підрозділів, здатних швидко розгортатися під час операцій із підвищення обороноздатності країн Балтії. Сполучені Штати направляють ще 7000 солдатів, переважно з бронетанкової бригадної групи 3-ї піхотної дивізії, а також різні допоміжні підрозділи. Сполучені Штати також перевели ще 5000 солдатів у стан підвищеної готовності для можливого перекидання до Європи.

Матеріальне постачання України

Багато країн та організацій пообіцяли направити зброю та фінансову допомогу Україні. Посилити цю підтримку зобов'язалися Німеччина, Швеція, Фінляндія та США. Постачання обладнання в Україну з повітря обмежене через російські повітряні патрулі. Морські шляхи постачання повністю перерізані російським флотом. Наземні маршрути постачання в Україну через прикордонні країни НАТО поки що залишаються відкритими.

Союзники НАТО підтверджують прихильність до ядерного стримування

Ключові союзники з НАТО зробили публічні заяви, продемонструвавши єдність у відповідь на брязкання Кремля ядерним арсеналом. Канцлер Німеччини Олаф Шольц підтвердив відданість Німеччини програмі спільного використання ядерної зброї НАТО. Він також повідомив про інші важливі кроки у сфері оборонної та зовнішньої політики. Серед них – обіцянки збільшити витрати Німеччини на оборону.

Це примітно з огляду на те, що минулого року Німеччина розглядала можливість вийти з угоди про спільне використання ядерної зброї зі США. Тим часом міністр закордонних справ Франції нагадав світові: Путін повинен зрозуміти, що НАТО теж має ядерну зброю. Подібні рішучі заяви показують, що НАТО займає тверду позицію перед російськими ядерними загрозами.

Висновки

Вторгнення Росії рясніло тактичними, оперативними і стратегічними помилками. В результаті, за нашими оцінками, термін проведення кремлівської операції вже зірвано. Повітряна кампанія Росії вкрай невдала. Російські війська не змогли встановити перевагу в повітрі над Україною, авіація РФ зазнає величезних втрат.

Нездатність завоювати перевагу у повітрі не дозволила Росії повною мірою використовувати вражаючий арсенал штурмових літаків та гелікоптерів. На суші Росія загрузла на півночі, зупинившись за межами Києва та Харкова. Тим не менш, російські війська почали оточувати обидва міста і можуть розпочати облогову тактику. На півдні росіяни досягли значно більшого успіху, оскільки вирвалися з Кримського півострова, загрожують захопити Маріуполь та стверджують, що взяли під контроль Херсон. Росія також встановила військово-морську перевагу у північній частині Чорного моря.

Наступного тижня, за нашими прогнозами, Росія продовжить тиск на Київ і Харків та посилить обидва напрямки. Мірою посилення труднощів із постачанням тиск на Київ посилюватиметься. Ми вважаємо, що цей тиждень стане вирішальним у тому, чи столиця впаде під ударами російських військ.

На наступному тижні Росія, швидше за все, змінить тактику і зробить нові спроби встановити перевагу в повітрі. Хоча малоймовірно, що РФ виведе з ладу українську авіацію та ППО, вона швидше за все розширить свободу дій у повітрі. Це дозволить посилити повітряну підтримку наземного наступу. Україна бореться хоробро і ефективно, але Росія, як і раніше, має значну технічну і локальну чисельну перевагу. Кремль, ймовірно, перегляне тактику з огляду на катастрофічний перший тиждень конфлікту.

 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд