Колаж Анна Наконечна /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Компанії
Дата

Російські вуха «Ушастого няня». Чому Україна арештувала активи популярного виробника побутової хімії і як це вплине на ринок

Колаж Анна Наконечна Фото Колаж Анна Наконечна

В Україні арештували на 2 млрд грн активів компанії «Вінницяпобутхім». Це виробник популярних засобів для прання «Ушастый нянь». Її власники – російські підприємці, які володіють компанією «Невська косметика».

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

У березні 2022 року СБУ затримала псевдогуманітарний вантаж. Кілька вантажівок із позначкою Червоного Хреста перевозили в Одеську область миючі засоби та сировину українського виробника «Вінницяпобутхім». У його портфелі – продукти марок «Ушастый нянь», «Лотос-М», RIO та інші. 

Це був один з етапів порятунку готової продукції та сировини підприємства від можливої націоналізації, пізніше повідомила у своєму релізі Служба безпеки України. «Вінницяпобутхім», яка належить російській компанії «Невська косметика», таким чином виводила активи з-під дії законодавства про примусове вилучення власності Російської Федерації та її резидентів, вважають у СБУ. 

Ще одним із варіантів необхідності вивезення сировини міг стати брак компонентів у самої «Невської косметики» безпосередньо в Росії. В березні керівництво компанії заявило про можливі проблеми із сировиною через європейські санкції. Річ у тім, що 60% компонентів для виробництва у «Невської косметики» імпортного походження. Компанія оголосила, що шукає нових постачальників.  

Український актив більше не бере участі у цьому ланцюжку. На початку червня суд арештував корпоративні права «Вінницяпобутхім» на 1,5 млрд грн, а також вироблену продукцію та сировину вартістю понад 500 млн грн, що перебувають на складах підприємства.

«Невська косметика» придбала «Вінницяпобутхім» у її топменеджменту у 2006 році. За даними російського «Коммерсанта», купівля підприємства обійшлася компанії не менш ніж у $5 млн. На той час у «Невської косметики» падали продажі в РФ, писав «Коммерсантъ», збільшити збут мав український ринок. У Росії компанія випускає 25 видів продукції. Це пральні та миючі засоби для дітей «Ушастый нянь», мило «Дивный сад», «Натуральное», «Невская косметика», зубні пасти, порошки та інше. У 2021 році чистий прибуток компанії в РФ упав на 40,3% і становив $39 млн. Це один із найбільших виробників косметичної та побутової продукції в Росії. 

Мажоритарні власники компанії – «червоні директори». Це Володимир Плесовських та Віктор Кононов, що керували підприємством ще за радянських часів. У відкритих джерелах немає згадок про їхню партійну або громадянську роботу. Проте СБУ повідомляє, що Плесовських є членом правлячої партії «Єдина Росія». 

В Україні у дочірнього підприємства російської компанії справи йшли не дуже добре. За даними ProConsulting, якщо 2019 року доля «Вінницяпобутхім» на українському ринку становила 10%, то у 2021-му – 5%. Падіння сталося через скорочення часток порошків «Лотос-М» та «Сарма», які втрачали позиції внаслідок конкуренції з брендами інших виробників та імпортерів продукції, зазначають у ProConsulting. Виторг ПАТ «Вінницяпобутхім» у 2020 році – 878 млн грн.

Російські вуха «Ушастого няня». Чому Україна арештувала активи популярного виробника побутової хімії і як це вплине на ринок /Фото 1

«Вінницяпобутхім»

Російські вуха «Ушастого няня». Чому Україна арештувала активи популярного виробника побутової хімії і як це вплине на ринок /Фото 2

«Вінницяпобутхім»

Російські вуха «Ушастого няня». Чому Україна арештувала активи популярного виробника побутової хімії і як це вплине на ринок /Фото 3

«Вінницяпобутхім»

Попередній слайд
Наступний слайд

Флагманська торговельна марка «Вінницяпобутхім» – дитячий «Ушастый нянь». На ці порошки та засоби для прання в Україні попит був стабільним, зазначає топменеджер однієї з найбільших вітчизняних мереж товарів для дітей. За словами нашого співрозмовника, який висловив бажання спілкуватися на умовах анонімності, цьому сприяли доступна ціна середнього сегмента та гідна якість засобів «Ушастый нянь». Проте, каже він, є й українські альтернативи. Зокрема, безфосфатні порошки Alenka українського виробника «Гренландія» з Чернігівської області. Крім цього, потужними гравцями ринку косметично-побутових товарів для дітей є компанії Elfa та «Альянс краси». 

Що стосується подальшої долі підприємства, то, згідно з повідомленням СБУ, устаткування для виробництва побутової хімії опломбовано. Так само, як і склади з продукцією та сировиною. Всі активи буде передано Національному агентству з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА).

Це не перший арешт корпоративних прав резидентів РФ в Україні. Зокрема, на початку червня суд арештував активи найбільшого виробника мінеральної води в Україні – компанії IDS, кінцевим бенефіціаром якої є Михайло Фрідман, а 30 червня – корпоративні права і кошти на рахунках туркомпанії TUI travel, власником якої є наближений до Путіна бізнесмен – співвласник «Северстали» Олексій Мордашов. Крім цього, 5 липня суд арештував майно дистрибутора алкогольних напоїв «Руст Україна» та банку «Форвард», що належать росіянину Рустаму Таріко. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні