Суд заарештував АЗС та акції AMIC Energy – пʼятої компанії за обʼємами продажу пального в Україні. Причина – ухилення від сплати податків та виведення прибутків до Росії. Що являє собою одна із найбільших паливних мереж і які на неї плани в держави
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
В четвер, 18 серпня, пресслужба Бюро економічної безпеки (БЕБ) повідомила про арешт 308 об’єктів нерухомості та корпоративних прав на 50 млн грн однієї з найбільших мереж АЗС в Україні. В релізі БЕБ згадує про бенефіціарів та топменеджерів двох компаній на паливному ринку, які пов’язані між собою. Фактичними власниками цих компаній є громадяни РФ, говорять у Бюро.
Слідчі встановили, що підприємства завищували витрати, отримуючи кредити від споріднених структур, а також декларували збитки. При збитковій діяльності в Україні премії, включені до вартості імпортованих паливно-мастильних матеріалів, перераховували на користь іноземної компанії. Загальну суму ухилення від сплати податків обох компаній БЕБ оцінило в понад 270 млн грн.
Протягом 2016–2021 років, за інформацією БЕБ, українські підприємства виплачували дивіденди іноземним компаніям, кінцевими власниками яких є російські компанії. «Легалізували понад 1 млрд грн», – говорять у БЕБ.
Бюро не називає компанії, однак за даними трьох джерел Forbes на паливному ринку, йдеться про мережу AMIC Energy. На момент публікації статті в AMIC Ukraine не відповіли на запит, який Forbes передав через Нафтогазову асоціацію України.
Російський слід AMIC
Після анексії Криму і вторгнення на Донбас найбільша російська нафтова компанія «Лукойл» однією з перших відчула ефект від бойкоту російського бізнесу. У 2014-му продажі бензину в її українській мережі впали більш ніж удвічі, а в 2015-му ще на стільки ж.
У 2015-му «Лукойл» продав 240 АЗС і шість нафтобаз в Україні австрійській AMIC Energy Management GMBH. Вартість угоди за словами президента «Лукойла» Вагіта Алекперова склала $300 млн.
Компанія була заснована за два роки до закриття угоди, а очолив її Роберт Новек – виходець із європейських структур Lukoil. У 2015 році «Лукойл-Україна» провела ребрендинг АЗС в AMIC Energy. В 2016 році AMIC Energy Management GMBH придбала корпоративні права українського авіазаправного бізнесу «Лукойлу» у московського «Лукойл-Аеро» та нідерландського LUKOIL Aviation B.V.
У 2016 році в інтервʼю «Інтерфакс-Україна» директор AMIC Україна Ігнас Юрконіс заперечив звʼязки з «Лукойлом», а продаж активів російської компанії в декількох країнах пояснив зміною у стратегії у звʼязку з падінням цін на нафту. Окрім України «Лукойл» продала свої мережі в Литві, Латвії та Польщі.
З 2017 року «АМІК Україна» очолював резидент Литви Аудріус Стропус. В Україну він переїхав із Польщі, де керував мережею АЗС AMIC. До того Стропус керував паливною компанією Lietuvos kuras, яку було викуплено «Лукойлом» і реорганізовано в Lukoil Baltija R. Після купівлі Lietuvos kuras він обіймав посаду голови ради директорів Lukoil Balita R, а також президента Lukoil Polska.
Кінцевими бенефіціарами є громадяни Австрії Клезл Йоханнес та Майер Гюнтер.
«Знаючі люди з ринку продовжували називати це (мережу AMIC в Україні) «Лукойлом», – каже керівник компанії конкурента, який не захотів, щоб його прізвище згадувалося у статті. На ринку вже давно ходили розмови щодо зупинення діяльності мережі, говорить директор зі стратегічного маркетингу та інновацій «БРСМ-Нафта» Олександр Мельничук. Він упевнений, що компанія афілійована з Росією. «Я здивований, що це (арешт) відбувається тільки зараз».
«Тінь «Лукойла» за ними постійно ходить з моменту угоди в 2015 році», – каже директор консалтингової компанії «А-95» Сергій Куюн. Мережу AMIC, за його словами, також підозрювали у звʼязках із РФ у Литві та Латвії. «Але литовське Мінекономіки ніби провело перевірку і навіть видало якусь довідку про те, що вони не повʼязані з «Лукойлом», – каже Куюн.
Скільки може коштувати AMIC
У 2021 році AMIC Energy входила до пʼятірки найбільших продавців пального на АЗС. Частка оператора в продажах бензинів становила 4,8%, дизельного пального – 9,2%, скрапленого газу – 2,2%. Топменеджер однієї із конкуруючих мереж оцінив частку AMIC Energy на паливному ринку в 4%.
На липень 2022 року, згідно з даними реєстру фіскальної служби, у власності компанії було 227 АЗС та чотири нафтобази. В 2020 році AMIC Energy задекларувала збиток 1,7 млрд грн при виторгу 7,4 млрд грн.
Останні роки AMIC нарощувала обсяги. У 2020 році вона продала бензину на 16% більше, ніж попереднього року. Щоправда це вдвічі менше, ніж її попередник мережа «Лукойл» продала в 2013 році.
AMIC Energy здебільшого використовувала імпортне пальне – з нафтопереробних заводів у Литві та Білорусі. «Це типовий «середняк» на ринку, який нічим особливим не виділявся», – каже Куюн. «Податки платили, не висувалися. В них є як і дуже хороші локації АЗС, так і зовсім погані», – каже топменеджер конкурента.
Скільки може коштувати AMIC? Близько $77 млн – так оцінює Дмитро Леушкін, власник мережі АЗС Prime. За його словами, заправки коштують не дорожче за $400 000 за штуку, нафтобази – ще $1–2 млн. У лютому Forbes оцінював мережу AMIC Energy в $170 млн.
Потужний державний гравець
Наступний крок – передача активів і корпоративних прав в управління АРМА за рішенням суду, каже керуючий партнер адвокатського об’єднання «Чудовський та партнери» Ігор Чудовський. Після цього держава зможе керувати компанією і отримувати доходи від діяльності. «Далі АРМА укладає договір з управителем, якого обирає під час проведення конкурсу», – додає адвокат Адвокатського об’єднання Legal Strategy Оксана Дурова.
Процедура передання активів до АРМА може зайняти декілька тижнів. Далі націоналізація, яка за словами Чудновського, може тривати більше ніж пів року. «Думаю, власники будуть намагатися захистити свої права. Можливо, і не тільки в українських судах», – каже він.
У кінці травня голова НАК «Нафтогаз» Юрій Вітренко заявив, що компанія має наміри стати оператором національної мережі з часткою на ринку нафтопродуктів до 30%. Напередодні уряд ухвалив передачу в управління «Нафтогазу» 172 АЗС компанії Glusco Віктора Медведчука.
«Якщо до цього додадуть ще близько 200 заправок AMIC Energy, то на паливному ринку може зʼявитися потужний державний гравець», – каже топменеджер компанії-конкурента. Майбутній оператор поступатиметься за розміром тільки мережі «Укрнафта» яка до 24 лютого оперувала близько 540 станціями.
«Не буде великих витрат на розвиток сервісів, інфраструктури, чи маркетинг, – каже Мельничук. – Але це зіграє в плюс для споживача, оскільки новий гравець буде намагатись конкурувати низькою ціню». Основне питання: чим новий гравець буде наповнювати мережу?
У підготовці матеріала брала участь стажерка Forbes Валерія Федорчук.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.