З кінця лютого не працює один із найкращих ТРЦ Києва – Ocean Plaza /Getty Images
Категорія
Компанії
Дата

Океан проблем. ТРЦ Ocean Plaza ніби заблокував російських власників, але досі не відкрився. Що відбувається

5 хв читання

З кінця лютого не працює один із найкращих ТРЦ Києва – Ocean Plaza Фото Getty Images

Ocean Plaza не відкривається. Основна причина – орендарі. Вони бояться репутаційних ризиків через можливий звʼязок ТРЦ з росіянами.

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

11 серпня мав відкритися один із найбільших столичних торговельно-розважальних центрів Ocean Plaza. Проте цього не сталося. Торговий комплекс площею 125 000 кв. м стоїть зачиненим з кінця лютого. До повномасштабної війни з Росією він був майже повністю заповнений орендарями.

Здається, проблем із відкриттям не мало бути. Конкуренти Ocean Plaza вже давно працюють. River Mall запустився ще у квітні, Lavina Mall – у травні, а в червні запрацював навіть частково зруйнований Retroville. До того ж, майже всі ритейлери, які присутні в Ocean Plaza, відновили роботу своїх магазинів в інших ТРЦ. 

Трохи послабшав і судовий тиск на Ocean Plaza. Раніше відкриттю ТРЦ заважало рішення Печерського районного суду, яким в межах кримінального провадження було накладено арешт на сам комплекс, земельні ділянки, на яких він розташований, та рахунки компанії-власника – Інвестиційного союзу «Либідь». Причина рішення – ймовірні російські співвласники ТРЦ.

На початку серпня суд зняв арешт з ТРЦ, але обмежив виведення коштів за кордон. Щоправда, корпоративні права двох компаній-власників за рішенням суду передали до управління АРМА. Проте власник 33% долі в Ocean Plaza – компанія UDP Андрія Іванова – стверджує, що це не впливає на роботу. 

«Ми підтримуємо будь-яке рішення держави щодо 67% акцій торговельного центру, які опинилися у володінні російських акціонерів», – відповіли на запит Forbes в UDP. За словами компанії, до війни в ТРЦ працювало 5000 підприємців і найманих співробітників. За оцінкою Forbes, вартість Ocean Plaza – $180 млн.

Чому Ocean Plaza ніяк не відкриється

Заплановане у серпні відкриття Ocean Plaza все ж таки зірвалося. Чому? Представник ТРЦ Дарʼя Завадська у листі орендарям, який є у розпорядженні Forbes, пише, що затримуються поставки товару і неможливо своєчасно відкрити деякі магазини. «Вони не зібрали критичну масу орендарів», – пояснює на умовах анонімності топменеджер компанії зi cфери комерцiйної нерухомостi. Критична маса – це не менше 70%. 

Але причина не лише в затримках з поставками товару. Головна перепона для орендарів – ймовірні російські власники торговельного центру. Їх частка як мінімум 51%, розповідав в інтервʼю Forbes бізнесмен Василь Хмельницький, який володів або, як свідчать дані YouControl, досі володіє часткою в компанії. В UDP стверджують, що частка росіян – 67%.

Офіційна позиція UDP щодо ТРЦ Ocean Plaza

(натисніть "читати більше")

Українська компанія UDP володіє 33% акцій ТРЦ Ocean Plaza та здійснює управління торговельним комплексом. Ми переконані, що за поточних умов, коли країна зазнає колосальних фінансових і людських втрат, такий актив як Ocean Plaza зобовʼязаний працювати на користь вітчизняної економіки та перемоги.

Рішення суду щодо зняття арешту з приміщення та обмежень у використанні ТРЦ дозволяє запустити роботу Ocean Plaza. Арешт корпоративних прав двох ТОВ, що є безпосередніми власниками центру, не впливає на можливість його використання.

Таким чином, позитивне рішення суду дає можливість відкрити ТРЦ Ocean Plaza, що дозволить повернути робочі місця для 5000 підприємців і найманих співробітників, а отже – підвищити рівень податкових відрахувань і посилити ділову активність у столиці.

Як український акціонер, що керує торгівельним центром, ми ухвалили рішення у повному обсязі перерахувати на користь ЗСУ всі кошти, закумульовані на рахунках ТРЦ за попередні періоди, що залишаться після відкриття Ocean Plaza.

Ми підтримуємо будь-яке рішення держави щодо 67% акцій торговельного центру, які опинилися у володінні російських акціонерів. Усі кошти від оренди та використання ТРЦ Ocean Plaza акумулюються на рахунках в Україні, їх виведення за кордон неможливе. Наша компанія сприятиме виконанню всіх подальших офіційних рішень держави, прийнятих щодо прав іноземного власника, спрямовуючи всі зусилля на забезпечення роботи ТРЦ та бізнесу для економічної стабільності та нашої перемоги.

Керівництво ТРЦ нічого не відповідає на запитання про звʼязок з РФ, обурюється в розмові з Forbes топ компанії-орендаря Ocean Plaza. А працювати з торговельним центром, що повʼязаний з росіянами, це великий репутаційний ризик, каже співвласник мережі салат-барів Salateira Олександр Савілов. І тому його мережа не поспішає відкриватися на фудкорті Ocean Plaza. Також цю причину називають ще три топменеджери ритейлерів, з якими поговорив Forbes. 

До того ж, ризик не лише репутаційний, а й прямий фінансовий. Компанії з власником, повʼязаним із РФ, підпадають під дію законодавства, що забороняє українським юрособам надавати їм послуги. Більш того, мають бути націоналізовані.

Як раніше розповідав Forbes юрист, що консультує Офіс президента, в ОП ще в березні вирішували питання, що робити з Ocean Plaza. За його словами, розглядалося кілька варіантів. Один з них – передача російської частки в оперативне управління Фонду держмайна або її продаж. «Вони [менеджери ТРЦ – Forbes] кажуть про можливе відкриття, але що буде наступного дня після запуску? – обурюється Савілов із Salateira. – Це питання не вирішено, а бізнес страждає, бо інвестиції поки що не повернути».

Ритейлери побоюються, що ТРЦ може бути закритий в будь-який момент. «Ті орендарі, які навіть хотіли відкриватися, запитують: «Де гарантії, що якщо ми відкриваємося, нас знову не закриють?» – переказує їх слова топменеджер консалтингової компанії зi cфери комерцiйної нерухомостi.

Океан проблем. ТРЦ Ocean Plaza ніби заблокував російських власників, але досі не відкрився. Що відбувається /Фото 1

Чистий дохід від реалізації продукції Ocean Plaza у 2018–2020 роках

Представник міжнародної fashion-мережі каже, що у відкриття магазину його мережі потрібно завести товару щонайменше на 1 млн грн. «А що ж потім з цим товаром робити, якщо його чи конфіскують, чи арештують, – каже він. – Це фактично заморожені гроші». Інший топменеджер мережі вбачає найбільший ризик у простої магазину. За його словами, це великі витрати, бо товарообіг заморожено, а зарплати працівникам потрібно виплачувати.

Основний ризик для орендарів – особистість кінцевого власника та те, куди спрямовуються грошові потоки ТРЦ, каже керуючий партнер юркомпанії Arzinger law firm Тімур Бондарєв. «Буде серйозна бійка за актив, але чи захочуть орендарі бути в ній, – каже він. – Це хороша локація, а з іншого боку – ризики». Він пояснює, що навіть оплату оренди на рахунки ТРЦ правоохоронні органи можуть розцінити як фінансування тероризму. «Багато орендарів «зависли» у ситуації, що можна мати магазин у центрі міста [Києва – Forbes], але з наслідками», – пояснює Бондарєв. За його словами, подібні суперечки найбільш дискомфортні міжнародним компаніям.  

В UDP кажуть, що усі кошти від оренди та використання ТРЦ Ocean Plaza акумулюються на рахунках в Україні. «Їх виведення за кордон неможливе», – додають вони.

Російський слід

У 2012-му році Ocean Plaza купила російська «ТПС Нерухомість» у забудовника обʼєкта – компаній Василя Хмельницького та Андрія Іванова. Одна з власників російської компанії – Лілія Ротенберг, донька наближеного до Володимира Путіна російського олігарха Аркадія Ротенберга. Після анексії Криму росіяни продали половину ТРЦ попереднім власникам, другою частиною стали володіти два громадянина Швейцарії. В 2019 році дочка Ротенберга Лілія вийшла зі складу бенефіціарів компанії «Інвестиційний союз «Либідь», що володіє Ocean Plaza.

«ТПС Нерухомість» ніколи і не втрачала контроль над Ocean Plaza», – каже експерт консалтингової компанії з нерухомості Colliers Ігор Заболоцький. Ще двоє топменеджерів на ринку нерухомості розповіли Forbes, що у ТРЦ є російські власники, але не уточнювали, чи це компанія Ротенбергів.

Ocean Plaza не єдиний ТРЦ, повʼязаний з росіянами. В кінці липня суд арештував частину торговельного центру «Мармелад». Ним, за даними ЕП, через офшор володіли російські топчиновники, зокрема, голова «Газпрому» Олексій Міллер, основний акціонер банку «Росія» та «особистий банкір Путіна» Юрій Ковальчук і член Госдуми РФ від «Єдиної Росії» Олександр Фокін.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні