Костянтин Стеценко /Из личного архива
Категорія
Картина дня
Дата

«Росію чекає більше фінансове лихо, ніж Україну. Але від цього не легше». Засновник інвесткомпанії ICU Костянтин Стеценко про суперпопулярність військових облігацій та ринки після війни

4 хв читання

Костянтин Стеценко Фото Из личного архива

На другий день після початку російського вторгнення Кабмін оголосив про плани випустити спеціальну серію військових облігацій на загальну суму 400 млрд грн. Завдяки цьому бюджет уже одержав майже 20 млрд грн.

Папери користуються шаленою популярністю, розповідає співзасновник групи ICU Костянтин Стеценко, 42. Охочих в Україні та за її межами, за його словами, десятки тисяч. Через ICU проходить 60% від загальної кількості операцій із військовими облігаціями на вторинному ринку, їх можна купити онлайн

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Стеценко позитивно оцінює фінансове становище України під час війни. З відновленням потім, вважає він, допоможе міжнародна підтримка. Як фінансові ринки відреагували на війну з Росією та чому вторгнення вже вплинуло на всі світові ринки? Forbes публікує скорочену та відредаговану для ясності версію розмови з Костянтином Стеценком.

«Таких низьких цін на українські активи ніколи не було в історії»

Фінансисти так само, як і всі, переживають та адаптуються до війни чи є свої особливості?

Зараз у нас три ключові пріоритети: безпека співробітників та їхніх сімей, продовжити обслуговування клієнтів та допомагати державі тим, на чому ми добре знаємося. У нашому випадку це робота з військовими облігаціями, тобто допомога у залученні додаткових ресурсів до держбюджету, надання банківських послуг, виплати з недержавного пенсійного забезпечення.

Ми зуміли після первісного шоку перебудувати роботу на військові рейки. Деякі наші співробітники пішли служити до Тероборони. Але ми не скорочуємося, не відправляємо людей у вимушену відпустку.

З'явилося розуміння, що зараз відповідальність роботодавців ще вища, ніж у мирний час. Потрібно платити зарплати будь-що. Ми також видали співробітникам матеріальну допомогу, яка не залежить від зарплати. Це важливо, оскільки ці гроші підтримують не лише співробітників, а й їхні сім'ї, близьких та знайомих, а податки із цих виплат підтримують державу.

Як іноземні інвестори в українські активи відреагували на початок війни? Чи було помітно з їхньої поведінки, що реально допускали такий сценарій?

Думаю, ринки до останнього не вірили, що це безумство все ж таки відбудеться. Після 24 лютого ціни на українські активи, природно, кинулися вниз і зараз торгуються на дистресс-рівні. Суверенні облігації у перші дні після вторгнення коштували 20–25% від номіналу, зараз трохи відіграли, піднявшись до 30%. Корпоративні папери – в діапазоні 30–40% для перспективніших компаній і 10–20% для тих, у кого і до війни були не найкращі позиції. Таких низьких цін на українські активи ніколи не було в історії.

Російські активи впали в ціні приблизно у таких само масштабах?

Навіть сильніше. Величина фінансового та економічного лиха, яке чекає на РФ, більша, ніж в Україні. Але нам від цього не легше.

Чи вплинув на ставлення інвесторів до України той факт, що РФ, попри очікування багатьох, не вдалося зламати український опір, а сама Україна отримала безпрецедентну підтримку світової спільноти?

Звичайно, міжнародна підтримка здатна дати українській економіці серйозну допомогу до швидкого відновлення в майбутньому. Але поки що перед країною стоять зовсім інші завдання – треба, перш за все, здобути перемогу у війні.

Тому, гадаю, поки що рано говорити про те, як ринки відновлюватимуться після закінчення війни. Поки що українські активи перебувають на дистрес-рівні. Водночас попит є і на такі активи: на ринку багато фондів, що спеціалізуються на такому класі активів.

«Отримали вал заявок на покупку військових облігацій»

Як ви оцінюєте рішення Мінфіну не відмовлятися від платежів за зовнішнім боргом? Є думка, що за таких виняткових обставин кредитори могли б піти нам назустріч.

Я вважаю, що рішення Мінфіну є правильним. Враховуючи помірне боргове навантаження на цей рік та великі очікування щодо міжнародної допомоги, необхідності відмовлятися від виконання боргових зобов'язань немає. Звичайно, країна матиме проблеми з дохідною частиною бюджету. Але думаю, що особливих проблем з основними бюджетними виплатами – соціальна сфера, сектор оборони – не виникне.

Як на перспективи щодо залучення держборгу може вплинути рішення НБУ заморозити облікову ставку?

Це рішення цілком відповідає реаліям. Те саме можна сказати і про обмеження для валютного ринку, і про дії Нацкомісії з цінних паперів, яка призупинила торгівлю цінними паперами (за винятком військових облігацій) на внутрішньому ринку. Наразі завдання полягає у тому, щоб забезпечити наповнення держбюджету. В іншому випадку, Price Discovery може вийти дуже непростим.

Мінфін випустив військові облігації – наскільки високий попит на них?

Спочатку відзначу, що для нас це волонтерський проєкт, ми на ньому нічого не заробляємо.

Ми отримали вал заявок на покупку військових облігацій, попит можна описати словом «лавиноподібний». По країні це десятки тисяч людей, у нас – тисячі. До процесу включились і найбільші українські банки. Завдання – максимально швидко опрацювати цей попит.

Крім того, ми бачимо інтерес і за кордоном. Це і діаспора, і просто іноземці, які б хотіли допомогти. Із цим поки що є певні технічні складності – ще потрібен час, щоб налагодити інфраструктуру, яка б дозволила інвестувати нерезидентам у військові облігації України. Можливо, Мінфіну варто подумати, щоб випустити подібний інструмент і на зовнішніх ринках.

Як світові ринки загалом реагують на війну?

Ми бачимо величезний негативний вплив на ціни на сировинні товари. Це, своєю чергою, посилить інфляцію у всьому світі. Тобто, центробанки будуть змушені реагувати підвищенням ставок. Для ринків, що розвиваються, це негативна тенденція.

Чи важливі у цьому сенсі безпосередньо бойові дії, чи шкоди вже фактично завдано?

Це вже сталося, і негативний ефект пошириться на середньострокову перспективу. Світова економіка переживатиме дуже серйозний стрес.

Що буде з українським ринком мірою його повернення до звичайних кондицій без війни та обмежень?

Моє розуміння: протягом найближчого року ринок працюватиме близько до тих умов, що склалися зараз. Це стосується і цінних паперів, і на ринку forex. Загалом Україна продовжить справно виконувати свої фінансові зобов'язання, Мінфін випускатиме військові бонди. Але головне, з огляду на безпрецедентну світову допомогу, на яку Україна може розраховувати після закінчення війни, суттєвого цінового шоку після відкриття українських ринків, ймовірно, не буде.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд