Три мільйони українських дітей залишили домівки через війну. Це понад 40%. Як допомогти та як отримати допомогу для дітей /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Три мільйони українських дітей залишили домівки через війну. Це понад 40%. Як допомогти та як отримати допомогу для дітей

8 хв читання

Getty Images

Українські діти втрачають домівки, безпеку та життя через війну. Війна так чи інакше торкнулась кожної дитини. Forbes зібрав практичну інформацію про те, як допомогти

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

1 червня на львівську площу Ринок приїхали вісім шкільних автобусів. Усі – порожні, з рюкзаками та іграшками на сидіннях. Так виглядає акція «Екскурсія Львовом, яка ніколи не відбудеться». Це вшанування дітей, які загинули через вторгнення Росії.

Внаслідок майже 100 днів війни в Україні постраждали понад 689 дітей, повідомляють ювенальні прокурори. Станом на 1 червня 2022 року загинуло 243 дитини, 446 поранено, пошкоджено 1937 закладів освіти (181 із них зруйновано). І це ще не остаточні підрахунки – інформація з місць ведення активних бойових дій, тимчасово окупованих та звільнених територій досі збирається.

Три мільйони українських дітей залишили домівки через війну. Це понад 40%. Як допомогти та як отримати допомогу для дітей /Фото 1

ЮНІСЕФ в Україні також опублікували підрахунки, за якими кількість дітей, що виїхали закордон, ще більша, ніж оцінили Forbes. «3 млн дітей в Україні та понад 2,2 млн дітей у країнах, які приймають біженців, зараз потребують гуманітарної допомоги», – йдеться на офіційному сайті організації. Майже 100 днів агресії Росії призвели до руйнівних наслідків у масштабах і темпах, яких не було з часів Другої світової, зазначають ЮНІСЕФ.

Як допомогти українським дітям

ЮНІСЕФ збирають інформацію та поради щодо підтримання психічного й фізичного здоровʼя, безпеки, харчування, освіти та розвитку дітей під час війни. Рекомендації, як зберігати рівновагу, як пояснити, що повертатися додому небезпечно тощо, можна знайти на сайті організації. Також ЮНІСЕФ запустили програми грошової допомоги для багатодітних українських сімей, які постраждали від війни. 

Як може допомогти кожен? Разом з ЮНІСЕФ Офіс президента та Мінсоцполітики розробили бот для допомоги дітям у воєнний час. Він стане в нагоді, якщо ви можете тимчасово прийняти дитину в родині, зустріли самотню дитину або маєте будь-які інші питання щодо дітей.

Що відбувається з дітьми під час війни та як їх підтримати?

Пояснює засновниця благодійного фонду «Голоси дітей» Олена Розвадовська (натисніть «Читати більше»)

Які потреби в тих, хто втікає від війни та змінює місце проживання? Базові: родина поряд, наявність місця для сну та ігор, доступ до освіти, медицини, гігієни. З цим може допомогти будь-хто, маючи одяг, яким можна поділитися, або їжу, якою можна нагодувати. 

Є потреба в спілкуванні з однолітками, доступі до ігор, до зняття стресу та в можливості бути дитиною навіть в умовах переселення, травми, кризової ситуації в країні. Зараз, коли починаються літні канікули, це і доступ до розвиваючих занять та до таборів, які наш фонд також буде проводити. Це програми для того, щоб розвантажитися в цей період.

Ми помічаємо в дітей агресію – в усіх малюнках, в іграх. Це нормально. Треба давати дитині можливість впоратися з емоціями в безпечному просторі, який можуть забезпечити професійна команда та психологи. Це можливо зробити через гру, фізичні навантаження, малювання тощо. Дитині не можна забороняти говорити, що вона бажає смерті ворогам, якщо вона малює чорними фарбами, якщо говорить, що боїться. Не варто вимагати бути вихованою в ситуації, коли світ сходить з розуму. 

Більшість дітей мають змогу справитися з травмою війни самостійно, якщо вдома в них відкрите середовище, якщо вони будуть включені в загальні заняття, які допоможуть їм стабілізуватися, набратися ресурсу.

Але якщо батьки бачать, що в дитини сильніша реакція на події, ніж в інших, краще звернутися за професійною допомогою. Зараз дуже багато психологів надають свої послуги безкоштовно. 

Що можна в першу чергу зробити для дитини? Пам’ятати, що батьки є для неї першою опорою. Від дітей не потрібно приховувати розпач, злість, агресію, тому що ці емоції є нормальними. Якщо у вас немає відповіді на запитання дитини про те, коли ми повернемося додому, кажіть щиро: «Я не знаю, не все залежить від мене, але ми разом і ми обов’язково все здолаємо».

Благодійні фонди, що опікуються дітьми

Фонд «Таблеточки» – один із найефективніших українських благодійних фондів. Під час вечері фонду в листопаді 2021 було зібрано 23 млн грн допомоги. Повномасштабне вторгнення змусило фонд, що опікується онкохворими дітьми, додати ще один напрямок діяльності: нагальні проєкти медичної та гуманітарної допомоги. У фонді підтримують роботу дитячих лікарень на сході та допомагають українцям на тимчасово окупованих та деокупованих територіях. Зокрема, в квітні «Таблеточки» придбали мийно-дезінфекційну машину та стерилізатори для хірургічних інструментів у військові шпиталі двох областей. 

Підтримати «Таблеточки» можна на їхньому сайті або відвідавши концерт «Діти для дітей», організований Youcontrol. Завітати туди можна онлайн та офлайн.

«Бачити серцем». Фонд підтримує дітей із комплексними порушеннями розвитку. Для них важливими є рутина та послідовність дій, що стає практично неможливим в умовах воєнних дій та змін місця та умов проживання. З війною «Бачити серцем» змінили формат роботи та спрямували зусилля на підтримку родин дітей із комплексними порушеннями розвитку, яким потрібна логістична, фінансова, гуманітарна чи психологічна допомога. Підтримати їх можна за посиланням

«Клуб Добродіїв» підтримує родини, що знаходяться в умовній фізичній безпеці, але опинилися на межі виживання, втративши роботу та домівки. «Допоможіть нам із сином вижити, будь ласка», – цитують у фонді одне з отриманих повідомлень. На благодійні внески «Клуб Добродіїв» купує базові товари гігієни та продукти. Один набір коштує приблизно 800 грн.  

Три мільйони українських дітей залишили домівки через війну. Це понад 40%. Як допомогти та як отримати допомогу для дітей /Фото 2

Фонд «Голоси дітей» із 2015 року надає психологічну та психосоціальну підтримку дітям, які постраждали від війни. Це дає змогу їм пережити та перемогти наслідки травматичного досвіду. Мета фонду – не залишити жодну дитину сам на сам із війною. Зараз фонд надає термінову психологічну допомогу та підтримує під час евакуації.  

«Твоя опора» підтримує дітей із вадами серця та дітей-сиріт. 1 червня фонд проводить мультижанрове шоу «Я з тобою», щоб зібрати кошти для дітей, які постраждали через повномасштабне вторгнення. Перегляд вистави в запису буде доступний на Megogo, OLL TV та YouTube упродовж літа – як і фандрейзинг, що відкритий уже зараз.  

Під час війни фонд «Рідні» допомагає евакуюватися дітям та їхнім опікунам і надає адресну допомогу дітям-сиротам та тим, хто залишився без батьків та перебуває поблизу фронту. Допомогти їм можна фінансово та ресурсами, для цього з фондом можна зв’язатися на Facebook.   

Фізичне та ментальне здоров’я

Допомогти

З перших днів повномасштабного вторгнення найбільша дитяча лікарня «Охматдит» приймає дітей та дорослих, що постраждали від війни та обстрілів. Медики залишалися жити в лікарні, щоб бути на чергуванні цілодобово. Лікарні можна допомогти фінансово за посиланням, взявши приклад із художника Бенксі: £81 000 із продажу його картини на благодійному аукціоні було спрямовано до «Охматдиту». А фонд «Таблеточки» запустили проєкт «Крамничка для захисту сміливих», у якому можна «придбати» перев’язку для пораненої дитини, ліки від кашлю та захист від нежитю в холодному підвалі. 

Отримати допомогу

Національна служба здоровʼя України опублікувала таблицю з контактами лікарів, що готові до безкоштовних консультацій онлайн. В списку є педіатри. Знайти потрібного лікаря та отримати консультацію також можна і через бот в Telegram.

Щовівторка та щоп’ятниці ГО «Смарт Освіта» та nus.org.ua за підтримки ЮНІСЕФ проводять онлайн-практикуми зі стійкості з дитячою психологинею Світланою Ройз. 15-хвилинні зустрічі складаються з практичних завдань, що вибудовують резильєнтність. Посилання на практикуми оновлюються тут.

Разом із МОН Ройз також узяла участь у розробці серії інформаційних відео для надання швидкої психологічної допомоги дитині. Зокрема, в них пояснюють, як подбати про дитину в укритті, під час евакуації та як говорити з нею, якщо мати чи батько захищають Україну. МОН запустили телеграм-канал «Підтримай дитину», де публікують ігри, вправи та поради. Там збираються рекомендації щодо підтримки емоційної стабільності, публікують відео з читанням казок та фізичні вправи, які допомагають опанувати себе.

ЮНІСЕФ створили спільноту «Підтримка для дітей» у Viber, де зібрано інформацію, корисну для батьків дітей віком від 0 до 10 років. Що там можна знайти? Поради, як зробити простір безпечним для дітей, розвиваючі ігри та корисні психологічні прийоми, наприклад, як заспокоїти дитину в сховищі під час повітряної тривоги. 

Освіта

Прогалини в навчанні, що виникли в українських дітей через пандемію та війну, викликають сильне занепокоєння, пишуть VOX eu. Проблема в тому, що в результаті може суттєво знизитись якість майбутньої робочої сили – ці втрати можуть сягнути $90 млрд. Зіткнення з війною в ранньому дитинстві негативно впливає на когнітивні здібності та довгострокове психічне здоровʼя. Тож проблеми з освітою кожного конкретного школяра можуть перетворитися на майбутні проблеми для всієї країни. Зробити крок для попередження кризи пропонує «Ла Страда-Україна»: разом із платформою Kind Challenge вони запускають кампанію зі збору коштів на купівлю портфелів із потрібними для школи речами. Портфелі віддадуть дітям, що постраждали від війни. Мета зборів – 132 000 грн.

Далі – перелік освітніх ресурсів, які допоможуть дитині розвивати креативні, когнітивні та ментальні навички.

Дошкільна освіта

У дитячому онлайн-садку НУМО заняття створені так, аби діти віком 3–6 років дізнавалися нове та відволікалися від війни. Над проєктом працювали ЮНІСЕФ та Міністерство освіти і науки України. Відеозаняття можна переглянути на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ, платформі MEGOGO.

У дитячому садку від Освітнього хабу програма безкоштовних занять складається із чотирьох модулів: казка-йога, англійська для дітей, заняття для комплексного розвитку та бонусні заняття із знаменитостями. Інноваційна платформа Mr.Leader відкрила безкоштовний онлайн-доступ до занять у дитячому садку.

Шкільна освіта

Всеукраїнська школа онлайн пропонує відеоуроки, тести та завдання для школярів 5–11 класів. На платформі можна вивчати 18 основних предметів із шкільної програми. Навчитись користуватися платформою можна тут.

Приватні онлайн-школи повністю або частково відкрили доступ до своїх занять. Ось тут можна обрати ті, що найбільше припали до вподоби.

EdEra для школярів – канал у Viber, де розповідають, як підготуватися до Національного мультипредметного тесту та навчатися в умовах війни. 

Матема – чат-бот у Viber із безоплатними заняттями з математики.

Школа_інфо – освітній паблік у Viber з онлайн-уроками, новинами та навчальними лайфхаками.

Ресурси із шкільними підручниками

Позашкільна освіта

Попри війну проводити офлайн- та онлайн-заняття продовжують:

«Клуб Добродіїв» за підтримки ЮНІСЕФ проводить безкоштовні творчі заняття для дітей та підлітків у Києві.

We benefit together запустили для підлітків безкоштовний проєкт, який готує до роботи у ІТ.

YouTube-канал «Цікава наука» збирає науково-популярні та освітні відео про фізику, астрономію, біологію, географію та математику. На Future Education можна подивитися мультфільми про особисті фінанси.

Безкоштовний доступ до електронних книг відкрили видавництво «Ранок» і національна книжкова платформа Yakaboo. Подивитися мультфільми та уроки можна на платформах MEGOGO, Volia TV, Київстар ТБ, Vodafone TV

Міжнародний проєкт Children against war допомагає українським дітям створювати арт-об’єкти, аби показати їхнє творче осмислення війни та миру. Творці платформи хочуть зібрати й зберегти дитячі твори воєнного часу «як нагадування, застереження та мистецький документ найвищого зразка». 

Дозвілля

Дитячі табори цьогоріч запрацюють у тих регіонах України, де немає загрози безпосередніх бойових дій, каже перша леді Олена Зеленська. Де відпочивати дітям, які з початком вторгнення виїхали за кордон? Наразі тривають перемовини щодо організації дитячих таборів у різних країнах, що прихистили українців.

У регіонах Західної України стартував новий напрямок спільного проєкту МОН і ЮНІСЕФ «ПОРУЧ» – відновлення через спорт. «ПОРУЧ» передбачає роботу в групах психологічної підтримки, арт-терапію, майстер-класи, розвиток здорового харчування та спортивні заняття. Останні розраховані на дітей віком від 6 до 16 років.

Контакти для запису на спортивні заняття

(натисніть «Читати більше»)

  • м. Ужгород – Пензова Анастасія – +380502529248;
  • м. Мукачево – Наскалов Віктор – +380502676099;
  • м. Хуст – Йосипович Ромео – +380674929716;
  • м. Луцьк – Журибіда Володимир – +380663077459;
  • м. Ковель – Чубара Володимир;
  • м. Нововолинськ — Демус Юрій;
  • м. Івано-Франківськ – Васильків Микола – +380663468217;
  • м. Тернопіль – Ясюченя Володимир – +380967167504;
  • м. Кременець – Клак Роман – +380671562970;
  • м. Чортків – Скалій Сергій – +380678452847.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні