Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента та учасник української делегації в переговорах із Росією щодо припинення війни. /прес-центр Президента України
Категорія
Картина дня
Дата

«Подивитися правді у вічі». Інтерв‘ю Михайла Подоляка про переговори с Росією

4 хв читання

Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента та учасник української делегації в переговорах із Росією щодо припинення війни. Фото прес-центр Президента України

Учора в Білорусі завершився третій раунд переговорів щодо припинення війни між Україною та Росією. Такі переговори загалом ефективні? А на які компроміси готові йти сторони? Розповідає учасник української делегації Михайло Подоляк

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Forbes публікує відредаговану та скорочену для зрозумілості версію інтерв'ю.  

Вчора завершився третій раунд переговорів. Які були ключові теми?

Ключові теми:

  • припинення вогню;
  • негайне виведення російських військ;
  • організація «зелених коридорів» для порятунку людей та доставка їм гуманітарної допомоги.

Політичні причини війни та як їх усунути – це потребує переговорів глибше. У нас була жорстка домовленість: поки ми не прийдемо до компромісу, який влаштовує Україну, ніхто не буде публічно розкривати деталі.

Втім, Росія слідує своїй традиції: вустами високопосадовців зливати в ЗМІ неправдиві сценарії і так тиснути на нас.

Який прогрес в організації гуманітарних коридорів?

Є домовленість про тристоронню координацію: ми, російські військові та міжнародні посередники. Постійні комунікації в рамках робочої підгрупи, об'єктивний моніторинг через відеоспостереження з повітря, реальні зони, що не обстрілюються.

Ефективність «зелених коридорів» покаже себе не на словах, а на ділі. Говорити можна будь-що, але реальна робота таких зон говоритиме сама за себе; покаже, яка логістика спрацювала, яка – ні; покаже, хто винний у їхньому зриві.

Російська сторона зараз використовує тактику створення гуманітарних катастроф, щоб спричинити паніку. Вони хочуть вплинути на нас через війну проти цивільного населення. Чому? Тому що проти бойових частин їхня армія воює вкрай погано.

Які гарантії дає Росія, що на цей раз евакуація пройде без обстрілу?

Питання з очевидною відповіддю. Росія ніколи не дотримується жодних домовленостей, доки не стикнеться з наростаючим міжнародним тиском.

Ми, випробувавши на собі всю гидоту російського віроломного вторгнення, не можемо довіряти запевненням РФ. Коли російські військові перестануть вбивати людей на гуманітарних маршрутах, ми зрозуміємо, що Росія готова виконувати хоч щось із переговорів, що обговорюється.

У яких областях та населених пунктах може пройти евакуація?

Конкретні деталі поки що рано озвучувати. Йдеться про всі міста, які потребують гуманітарної підтримки. Ключові: Суми, Маріуполь, Харків, Чернігів та Київська область, яку армійські та допоміжні частини Росгвардії буквально випалюють.

Масштаб вторгнення та відмова російської армії від правил ведення війни створює локальні катастрофи в десятках населених пунктів України.

Які вимоги висуває Росія для закінчення війни?

Ультиматум. Орієнтовна тематика: статуси країн, гарантії безпеки, невизнані території. Обговорювати їх, особливо на тлі безприкладного героїзму наших людей, абсолютний нонсенс.

Бажаю Росії дійти єдино можливої і розумної думки – будь-які ультиматуми лише ускладнюють їхнє становище.

По-перше, ми не приймемо жодних ультиматумів.

По-друге, що довше буде напруженість у переговорах, то більше збитків отримає Росія від цієї війни. Збитків прямих – на полях битв їхні втрати вже обчислюються тисячами військових. І непрямих – описати удар по економіці РФ глобальними санкціями можна словами «руйнівний» та «смерчеподібний».

На жаль, у Росії вже давно немає адекватної оцінки того, що відбувається. Росіяни все ще живуть у світі ілюзій. Проте їхні вимоги постійно змінюються.

Як змінилася риторика Росії, якщо порівнювати її з першим раундом переговорів?

Для української делегації їхня риторика, м'яко кажучи, не має жодного значення. Ми психологічно, і інтелектуально, і емоційно надзвичайно стійкі. Маємо під рукою дуже жорсткі зустрічні аргументи. Втім, внутрішній контекст таких делікатних переговорів не може обговорюватися публічно. Щоб не нашкодити.

За словами іншого учасника переговорів від України Давида Арахамії, Україна готова йти на компроміс у питаннях, що не стосуються території країни. Про які компроміси йдеться?

Це загальна заява, яка описує нашу готовність до предметних та гнучких переговорів на користь української державності.

Звичайно, питання територіальної цілісності не можуть бути частиною компромісів. Але обидві сторони мають, як мінімум, висловлювати готовність до компромісу, щоб дійти мирної угоди.

Які гарантії має надати Росія, щоб Україна пішла на якісь компроміси?

Російські війська мають негайно припинити вогонь, залишити територію України і більше не повертатися сюди. Це наша мета.

Решта – деталі, які ще потрібно опрацювати. Зрозуміло, що Росія не може виступати єдиним гарантом тих умов миру, про які ми домовимося. Має бути колективна гарантія безпеки від низки країн.

Росія просуває тему з визнанням президентом поваленого Віктора Януковича. Чи був він присутній на переговорах?

На превеликий жаль для цивілізованого світу, Росія часто демонструє анекдотичний підхід до реальності.

Росія спирається на абсолютно немислимі конструкції та висновки, а тому її дії часто виглядають абсурдними.

Росія зовсім не володіє інформацією про реальні настрої в Україні, а джерелами цієї інформації робить порожніх персонажів. Янукович – політичний труп, і від його присутності чи відсутності нічого не змінюється. Не вважаю, що згадки російськими ЗМІ прізвища Янукович заслуговують на коментарі. Це розділ, швидше за все, психіатричних анекдотів.

Чи є домовленості щодо наступного раунду переговорів і коли він може пройти?

Переговори мають бути предметними. Зараз ми вийшли на ту стадію, коли сторони мають запропонувати вже документально зафіксовані свої позиції з огляду на всю ситуацію.

Звичайно, ми налаштовані продовжувати переговори. Але про конкретне місце, час і формат говорити рано.

Які ще майданчики, окрім Білорусі, розглядаєте для проведення переговорів?

Вже анонсовано переговори міністрів закордонних справ України та Росії в Туреччині. Це також може дати певний результат, якщо російська сторона займе конструктивну позицію.

Нас влаштовують лише конструктивні переговори, місце – не має значення. Важлива конкретика – перестали стріляти, знищувати цивільну інфраструктуру, полювати на мирних громадян, полишили нашу територію.

Президент Володимир Зеленський говорив про готовність сісти за стіл переговорів із Володимиром Путіним. За яких обставин Росія буде готова до такого?

Володимир Зеленський продемонстрував надзвичайну особисту мужність та готовність боротися за свою країну. Він продовжує вживати всіх необхідних заходів, щоб консолідувати антивоєнну коаліцію та зробити управління країною у воєнний час максимально ефективним.

Зеленський неодноразово говорив, що готовий до прямих переговорів із президентом РФ.

Путін перебуває в повному інформаційному вакуумі, який дбайливо створюють його соратники. Звідси й неадекватне сприйняття подій, що відбуваються.

Двом президентам бажано обговорити реальну ситуацію, ухвалити рішення, взяти на себе відповідальність, яку, до речі, Зеленський уже бере на себе. Це варіант.

Тільки на прямих переговорах ми зможемо зрозуміти, з якої логіки виходив російський лідер, беручи катастрофічне для всього світу рішення про початок повномасштабної війни.

Коли ж саме можуть відбутися такі переговори? Все залежить від готовності російської сторони подивитися правді у вічі.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні