«Вони вважають, що Діма неправий». Ексколеги Дубілета з «Привату» та mono незадоволені його сольним бізнесом. Forbes з'ясував, хто насправді розпочав конфлікт /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Найбагатші
Дата

«Вони вважають, що Діма неправий». Ексколеги Дубілета з «Привату» та mono незадоволені його сольним бізнесом. Forbes з'ясував, хто насправді розпочав конфлікт

Колаж Анна Наконечна

Історія суперплідної кооперації екстопменеджерів ПриватБанку, які разом створювали monobank, закінчується конфліктом. У центрі – новий проєкт Дмитра Дубілета, 36, та його амбіції повторити шлях mono на десятці ринків в Африці та Азії

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Наприкінці січня Дмитро Дубілет отримав лист за підписом Ніла Бланделла, адвоката британської юрфірми Macfarlanes, що її, як випливає з документа, найняла Людмила Шмальченко, 53, – ексголова казначейства ПриватБанку і кофаундер Fintech Band, компанії-творця monobank.

Шмальченко вимагає від Дубілета пояснень, чому його нова компанія Fintech Farm, яка наприкінці 2021 року запустила в Азербайджані проєкт Leobank, використовує схожі дизайнерські та маркетингові ідеї, якими свого часу на українському ринку виділявся mono.

На початку лютого лист британських юристів потрапив до української преси. Бланделл з Macfarlanes не відповів на жодне з прохань Forbes підтвердити справжність документа. Про його автентичність заявила юрфірма Avellum, яка представляє інтереси Шмальченка в Україні. «Ми представляємо інтереси групи акціонерів Fintech Band», – йдеться у письмовому коментарі, переданому директором з розвитку бізнесу Avellum Денисом Демʼяненком.

Сама Шмальченко не відповіла на прохання Forbes прокоментувати протиріччя з Дубілетом, проте про її невдоволення новим бізнесом експартнера сказали три співрозмовники з оточення фаундерів Fintech Band. До цього листа вона не висловлювала Дубілетові претензій – ні письмово, ні усно, стверджує він.

Найважливіша деталь, яку відзначають два співрозмовники, – на початку конфлікту стоїть не Шмальченко, а інший кофаундер Fintech Band Володимир Яценко. У минулому він був першим заступником ПриватБанку та очолював підрозділ, який обслуговував бізнес ексвласників банку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Токсичний шлейф mono

Зі Шмальченком та Яценком Дмитро Дубілет знайомий практично з дитинства. Обидва менеджери, як і Дубілет-старший, працювали у «Приваті» з 90-х років. «Це була дуже тісна та дружна тусовка, діти росли фактично разом», – згадує один зі співробітників ПриватБанку тих часів, який попросив не згадувати його імʼя у цій статті.

Після націоналізації «Привату» наприкінці 2016-го шість колишніх топменеджерів банку створили Fintech Band – IT-компанію, яка спеціалізується на створенні необанків. До кофаундерів увійшли Олександр Дубілет (найбільший акціонер), Олег Гороховський, Дмитро Дубілет, Михайло Рогальський, Вадим Ковальов, Володимир Яценко та Людмила Шмальченко. Восени 2017-го експриватівці у кооперації з Універсал Банком Сергія Тігіпка запустили проєкт monobank, який на початок 2022-го зібрав 5 млн клієнтів.

Наразі склад засновників Fintech Band має інший вигляд. Дмитро Дубілет продав свою частку партнерам після того, як погодився стати членом Кабміну Олексія Гончарука. На початку 2021-го Дубілет-старший, Шмальченко та Яценко майже синхронно вийшли з Fintech Band.

Їхній екзит співпав з активізацією розслідування Генпрокуратури щодо можливого шахрайства в ПриватБанку, у якому міг брати участь колишній менеджмент. Восени 2021-го в інтервʼю Forbes Дубілет заявляв, що його вихід із Fintech Band повʼязаний із переїздом до Ізраїлю, а не з кримінальними справами.

В результаті найбільшим акціонером Fintech Band став інший син Олександра Дубілета – Олексій, у нього 33,74% у компанії. У Олега Гороховського, Михайла Рогальського та Євгенії Кривенко, дружини Яценка (саме вона прийняла його частку) – по 17,18%. У «наступниці» Шмальченко, її дочки Дарії Букреєвої, – 9,81%, у ще одного ексзаступника голови правління ПриватБанку Вадима Ковальова – 4,91%.

Паралельний СЕО. Хто такі Яценко та Шмальченко

Шмальченко та Яценко – єдині «пасивні» акціонери Fintech Band, які не брали участь у її операційній діяльності, розповідає на правах анонімності один зі співробітників, близько знайомий із системою менеджменту компанії. У ПриватБанку їхня робота також не зовсім відповідала тому, що робить mono.

Гороховський, Дубілет-молодший, Рогальський та Ковальов спеціалізувалися на картковому бізнесі, платежах, IT-рішеннях та кредитних ризиках відповідно. Шмальченко завідувала казначейством (операції з валютою, випуск цінних паперів, взаємодія з кіпрською філією ПриватБанку), Яценко займався VIP-обслуговуванням, де ключовими клієнтами були Коломойський та Боголюбов.

З ім'ям Яценка пов'язана діяльність «банку в банку» – тіньового підрозділу «Привату», який спеціалізувався на кредитуванні та проведенні операцій компаній, пов'язаних із ексвласниками, розповідає на правах анонімності один з учасників переговорів щодо націоналізації ПриватБанку.

Цю структуру було описано не лише у матеріалах НБУ (на початку 2017-го Нацбанк опублікував результати forensic-аудиту ПриватБанку, який на замовлення НБУ проводило американське детективне агентство Kroll), який практично відразу пішов на публічну конфронтацію з Коломойським, Боголюбовим та колишнім менеджментом банку, заявивши про виведення з банку $5,5 млрд.

Друге джерело – серія позовів Мін'юсту США щодо конфіскації майна, що його, як припускають американські слідчі, Коломойський та Боголюбов купували у Штатах за гроші, виведені з ПриватБанку. У позові, крім іншого, щохвилини показано за допомогою яких операцій та компаній (зокрема через кіпрський ПриватБанк) кошти перетікали з України в американську нерухомість та промислові активи.

«Якщо Дубілет завжди поводився стримано, начебто весь час носив маску, то Яценко вирізняла запальність і навіть грубість, – зазначає співрозмовник серед учасників націоналізації. – Складалося враження, що Яценко веде себе як паралельний СЕО банку. Шмальченко мала значно менше впливу».

Африканські амбіції Дубілета

До 2019-го серйозних розбіжностей між конфаундерами Fintech Band не було, каже співрозмовник з оточення родини Дубілетів, який побажав залишитись неназваним. Проблеми у відносинах розпочалися, коли Дмитро Дубілет став членом уряду. «Інші фаундери побоювалися, що це створить складнощі», – зазначає співрозмовник.

Думка масштабувати ідею monobank, співпрацюючи з різними банками, зʼявилася у партнерів майже відразу, проте замість такої моделі вони обрали партнерство із Сергієм Тігіпком, який володіє 50-відсотковою часткою у проєкті. Вихід на зовнішні ринки бізнесмена не цікавить, стверджує співрозмовник, знайомий із планами Тігіпка.

Виняток – фінтех-проєкт Koto, який партнери по mono запустили у Великій Британії у 2020-му році. Варіантів було достатньо і в Україні: з ідеями співпраці до Fintech Band приходили кілька великих українських банків з іноземним капіталом, але цьому завадили домовленості з Тігіпком, розповідає на правах анонімності СЕО однієї з великих українських фінансових компаній.

Під час підготовки виходу на британський ринок Дубілет-молодший познайомився з одним із майбутніх партнерів – Миколою Безкровним, який тоді очолював напрямок M&A у Fintech-секторі у лондонському KPMG. Третім співзасновником нового проєкту Дубілета став його старий знайомий з ПриватБанку Олександр Вітязь.

Партнери зареєстрували компанію Fintech Farm 19 березня 2021 року, Дубілету належить у ній 96%. Восени 2021 року вони дебютували в Азербайджані з фінтех-проєктом Leobank. За три місяці з моменту запуску він набрав понад 150 000 клієнтів.

Дубілет каже, що запрошував екс-партнерів з mono у новий проєкт. Як стверджує співрозмовник, близький до одного з ключових кофаундерів Fintech Band, вони нічого не знали про подальші плани Дубілета. «Для них запуск в Азербайджані був великою новиною, – каже він. – Усі вважають, що Діма неправий. На його боці – лише Дубілет-старший».

Проєкт Leobank дійсно має подібності з mono, на чому наполягають юристи Шмальченко. Принаймні, бізнесові: локальний банк-партнер, акцент на мобільному додатку, позиціонування як банк без відділень. Технологічних подібностей немає, стверджує Вітязь. «Весь софт/алгоритми для Fintech Farm написані з нуля, – каже він. – З погляду архітектури та софту це абсолютно різні проєкти».

Лист, який Дмитру Дубілету надіслали британські юристи Шмальченко, отримали й інші акціонери Fintech Band. «Питання стосується інтересів Fintech Band як компанії та всього бренда monobank, а не лише окремих акціонерів», – йдеться у письмовому коментарі Avellum.

Яценко, Рогальський та Ковальов не відповіли на прохання Forbes підтвердити чи спростувати претензії до Дубілета. Гороховський відмовився коментувати це питання. Голова Універсалбанку Ірина Старомінська підтвердила актуальність заяви Тігіпка про те, що у групи ТАС немає суперечок із Дубілетом щодо інтелектуальної власності.

Дубілет вважає претензії необґрунтованими. «Йдеться навіть не про судовий позов, а про заяву до правоохоронних органів», – сказав він. Новий проєкт має великі плани: Fintech Farm протягом двох років хоче вийти ще на девʼять ринків в Африці та Азії, на черзі – запуск у Нігерії. Попередні домовленості із місцевими банками є ще у кількох африканських країнах, анонсував Безкровний.

Перед заходом до Африки Fintech Farm залучила великого партнера – у середині січня у компанію вклався український інтернет-конгломерат Genesis, ставши ключовим учасником інвестраунду на $7,4 млн. Genesis стала співакціонером компанії Дубілета, за яким збереглася мажоритарна частка. Тоді ж у Fintech Farm інвестували також венчурні фонди TA Ventures, u.ventures та AVentures Capital.

Історія про претензії до Дубілета експартнерів не має завадити запуску його нового бізнесу в Африці, каже СЕО та співзасновник Genesis Володимир Многолєтній. «Перед тим, як інвестувати, ми аналізували юридичні ризики, – розповідає він. – Ми вважаємо, що це питання не вплине на операційну роботу компанії».

Fintech Farm поки не планує заходити до України, каже Безкровний. «Ми хочемо захоплювати ринки і ставати там лідерами», – пояснює він.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні