Компанія Fintech Farm Дмитра Дубілета, Миколи Безкровного та Олександра Вітязя залучила $7,4 млн інвестицій. Амбіція підприємців – присутність на 10 ринках в Африці та Азії. На кожному Fintech Farm має намір запустити необанк. Проєкт уже працює в Азербайджані, на перше півріччя 2022-го заплановано вихід на ринок Нігерії
Основним інвестором у Fintech Farm, йдеться в релізі компанії, стала інтернет-компанія Genesis. У проєкт Дубілета вклали три компанії з її екосистеми: венчурний фонд Flyer One Ventures, фінтех-компанія Solid та маркетплейс Jiji. Також у раунді брали участь фонди TA Ventures, u.ventures та AVentures Capital.
$7,4 млн, отримані під час інвестраунду, Fintech Farm витратить на експансію. «Середньострокова мета – ми хочемо бути на десяти ринках, – каже Безкровний. – Приблизно порівну – в Африці та Центральній та Південно-Східній Азії».
Зараз компанія присутня в Азербайджані, де з місцевим Unibank розвиває фінтех-проєкт Leobank, який позиціонує себе як банк без відділень. За три місяці з моменту запуску Leobank, зазначає Безкровний, набрав понад 100 000 клієнтів.
Наразі Fintech Farm готується до виходу на ринок Нігерії. У кожній із країн присутності компанія співпрацюватиме з локальним банком. «Вхід власними зусиллями займає близько двох років, – пояснює Безкровний. – З локальним партнером – шість-девʼять місяців, включаючи етап переговорів».
Нігерійський проєкт стартує за три-чотири місяці, анонсує він. Попередні домовленості з місцевими банками є ще на кількох африканських та азійських ринках, додає Безкровний. «Один із критеріїв вибору партнера – фінансовий ресурс, – каже він. – Наша бізнес-модель передбачає кредитування за рахунок банку, а враховуючи наші амбіції зростання, це має бути досить великий гравець».
Покрити 10 країн компанія планує протягом двох років. Усі проєкти мають різні назви, але однаковий дизайн і маскот – лев із бузковою гривою.
Звідки взялася Fintech Farm
Безкровний та Дубілет познайомилися в 2018-му, коли останній разом із партнерами по monobank готувався до запуску фінтех-проєкту Koto у Великій Британії. Безкровний тоді очолював напрямок M&A у Fintech-секторі у лондонському KPMG. Наприкінці 2019-го Дубілет вийшов із monobank через те, що став членом уряду Олексія Гончарука, з яким пропрацював до березня 2020-го. Згідно з декларацією Дубілета за 2019-й, він продав свою частку в monobank за 29,9 млн грн.
Ще один співзасновник Fintech Farm Олександр Вітязь працював разом із Дубілетом у ПриватБанку, обидва пішли після націоналізації у 2016-му. Вітязь очолював у «Приваті» Центр електронного бізнесу, Дубілет був IT-директором.
Партнери зареєстрували Fintech Farm у Великій Британії на початку 2021-го, розповідає Безкровний. Мажоритарним акціонером, додає він, залишається Дубілет, решта співзасновників мають міноритарні частки.
Дубілет – по суті СЕО компанії. «З огляду на свій досвід я відповідаю за бізнес-девелопмент, фінанси та інвестиційний блок, – каже Безкровний. – Але, як таких, job descriptions у нас немає». За словами Вітязя, він також не має конкретної позиції у Fintech Farm.
Проєкт використав технології компанії Вітязя Middleware. «Весь софт/алгоритми для Fintech Farm написані з нуля», – каже він. Чи є схожість із monobank? «З точки зору архітектури та софту це абсолютно різні проєкти», – стверджує Вітязь.
Після успішного інвестраунду структура власності компанії зміниться – кожен з інвесторів став акціонером Fintech Farm на додаток до трьох засновників, каже Безкровний. Суму вкладень та частки Fintech Farm не розкриває. СЕО та співзасновник Genesis Володимир Многолєтній увійде до складу ради директорів компанії. «Я планую допомагати компанії зі стратегією та у прийнятті важливих рішень, але не братиму участі безпосередньо в операційній діяльності», – уточнив він.
Кооперація Fintech Farm та Genesis розпочалася восени минулого року, коли Дубілет попросив Многолєтнього проконсультувати його щодо ведення бізнесу в Африці. З 2011-го Genesis розвиває на континенті медіакомпанію, у 2014-му запустив класифайд Jiji. Обидві компанії – найбільші гравці Африки у своїх секторах. У 2019-му Jiji купив африканський бізнес OLX, у 2021-му – поглинув сервіс Cars45.
«У нас із Fintech Farm схоже розуміння фінансового бізнесу, – каже Многолєтній. – По-перше, традиційні банки не можуть ефективно робити необанківські послуги. По-друге, на відміну від розвинених країн, на ринках, що розвиваються, для цього бізнесу ще відкрито вікно можливостей».
Мільйон нігерійців
Партнери хочуть захоплювати ринки та ставати там лідерами, каже Безкровний. Чому Африка, але не Україна? «Загальна ідея — покрити країни, що розвиваються, в яких є великий незадоволений попит на цифрові банківські послуги, — пояснює він. — У Європі інша ситуація, там треба шукати свою нішу».
Вибрані Fintech Farm африканські та азіатські ринки, каже Безкровний, близькі до рівня України 5-7-річної давності. У Нігерії компанія почне з масового випуску кредитних карток, інший затребуваний продукт — депозити. Особливість ринку — зараз порівняно дешеві кредити доступні лише нігерійцям із доходом вищим за середній.
«Відсотки за позиками від цифрових банків та кредитних платформ можуть перевищувати 100%, — розповідає Безкровний. — Ми збираємось запропонувати справедливі ставки клієнтам, потреби яких не задовольняють традиційні банки».
Важливий аспект бізнес-моделі Fintech Farm — дата-аналітика, зазначає Дубілет, що дозволяє кредитувати людей навіть без кредитної історії. «У Нігерії ми відносно швидко вийдемо на мільйонну аудиторію», — очікує Безкровний.
Додаткова перевага – кооперація з Jiji. «Доступ до їх клієнтської бази стане додатковим джерелом зростання», — говорить Безкровний. За словами Многолєтнього, Jiji та необанки Fintech Farm працюватимуть паралельно. «Ми не плануємо побудови однієї великої структури, але розраховуємо на синергію», — говорить він.
Чи можуть у партнерів виникнути технологічні складнощі в Африці? Витязь вважає, що ні. «Долар, інтернет, смартфони та Visa зробили всіх близнюками», — говорить він.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.