Підприємство у Лисичанську Луганської області, 5 червня 2022 року /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Україна втратила 35–40% ВВП у другому кварталі. Що про економіку під час війни кажуть цифри. Інфографіка

Підприємство у Лисичанську Луганської області, 5 червня 2022 року Фото Getty Images

На перший квартал 2022 року припав лише один місяць війни з Росією. Однак навіть за таких умов ВВП знизився у річному вимірі на 15%, порахували в Державній службі статистики. Показник за другий квартал буде ще гіршим, але бізнес-активність у країні відновлюється. Forbes започатковує щомісячний зріз ключових економічних показників

Telegram-канал Forbes – ультимативний гід у світі українського бізнесу. Підписатись на канал

До завершення другого кварталу лишилось два тижні, тож економісти вже готові оцінити падіння ВВП протягом квітня-червня. Очікування головної економістки Dragon Capital Олени Білан складають близько 35% у річному вимірі, голова департаменту макродосліджень групи ICU Віталій Ваврищук допускає близько 40%.

Про падіння на рівні 35-40% під час воркшопу з іноземними інвесторами розповів і заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Втім, навіть такі показники відображають позитивний тренд: за словами Ніколайчука, у березні масштаби падіння складали 44%.

Держстат поки не опублікував дані у розрізі галузей, що формували український ВВП у першому кварталі. Відновлення переважно повʼязане із звільненням північних областей та частковим відновленням внутрішньої логістики, а також поверненням тимчасових біженців, вважає Ваврищук. Крім того, у бізнесу зʼявилось трохи більше ясності про новий рівень попиту, безпекові ризики та джерела фінансування, додає він.

Україна втратила 35–40% ВВП у другому кварталі. Що про економіку під час війни кажуть цифри. Інфографіка /Фото 1

У четвертому кварталі 2021 року, українська економіка зросла на 6% у річному вимірі. Тоді драйверами росту були сільське господарство, фінансова та страхова галузі, HoReCa, будівництво та операції з нерухомим майном.

Як ці галузі почувають себе зараз?

За оцінками KSE Institute та Мінагропроду, воєнні збитки українських аграріїв сягають $4,3 млрд. Майже половина цієї суми – втрачені угіддя та врожай. Попри втрати, аграрії вже засіяли 93% від запланованих на поточний сезон 14,4 млн га, констатують в Мінагропроді. Через окупацію чи активні бойові дії втрачено близько 20% минулорічної площі с/г угідь. Очікуваний врожай у 2022-му – близько 66 млн тонн. Це на третину менше, ніж минулого року.

Українські банки за січень-квітень отримали 7,4 млрд грн збитків через зниження бізнес-активності, падіння попиту на кредити і банківські послуги та кредитні канікули, пояснили в НБУ. Проте кредитування відновлюється, хоч і повільно: у травні обсяг кредитів у банках виріс на 0,8% після зростання у квітні на 0,1% і падіння у березні на 0,3%.

Відновлюється і будівництво, свідчать дані ЛУН. Найбільш активно – у Черкаській області, де роботи поновили 92% ЖК, а також у Закарпатській та Волинській (по 88% ЖК). У Сумській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях будівництво на паузі. Перші відновлювальні роботи почались у Харкові, Чернігові, Бучі та Ірпені.

Тренд набирає обертів. Станом на початок червня майже половина компаній повністю відновили роботу, свідчить опитування Європейської Бізнес Асоціації. Місяць тому про відновлення розповідала третина підприємців. Реєструються й нові бізнеси. За останній тиждень травня було зареєстровано 4454 нових компаній, це найбільший показник з початку повномасштабного вторгнення РФ, констатують в Opendatabot.

Про відновлення активності бізнес-клієнтів свідчать і дані найбільшого ПриватБанку. В аграрному секторі станом на 31 травня кількість активних бізнес-клієнтів порівняно з 13 березня збільшилась на 32%, в секторі оптової торгівлі – на 26%, в секторі промисловості і видобутку – на 25%. Але про зростання поки що не йдеться – це відновлення не покриває падіння активності клієнтів у перші тижні війни.

Україна втратила 35–40% ВВП у другому кварталі. Що про економіку під час війни кажуть цифри. Інфографіка /Фото 2

Як сильно економіка впаде за результатами року? Прогноз щодо падіння ВВП на 35–45% лишається актуальним, вважають експерти Центру економічної стратегії. 

Матеріали по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні