Підприємство у Лисичанську Луганської області, 5 червня 2022 року /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Україна втратила 35–40% ВВП у другому кварталі. Що про економіку під час війни кажуть цифри. Інфографіка

Підприємство у Лисичанську Луганської області, 5 червня 2022 року Фото Getty Images

На перший квартал 2022 року припав лише один місяць війни з Росією. Однак навіть за таких умов ВВП знизився у річному вимірі на 15%, порахували в Державній службі статистики. Показник за другий квартал буде ще гіршим, але бізнес-активність у країні відновлюється. Forbes започатковує щомісячний зріз ключових економічних показників

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

До завершення другого кварталу лишилось два тижні, тож економісти вже готові оцінити падіння ВВП протягом квітня-червня. Очікування головної економістки Dragon Capital Олени Білан складають близько 35% у річному вимірі, голова департаменту макродосліджень групи ICU Віталій Ваврищук допускає близько 40%.

Про падіння на рівні 35-40% під час воркшопу з іноземними інвесторами розповів і заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Втім, навіть такі показники відображають позитивний тренд: за словами Ніколайчука, у березні масштаби падіння складали 44%.

Держстат поки не опублікував дані у розрізі галузей, що формували український ВВП у першому кварталі. Відновлення переважно повʼязане із звільненням північних областей та частковим відновленням внутрішньої логістики, а також поверненням тимчасових біженців, вважає Ваврищук. Крім того, у бізнесу зʼявилось трохи більше ясності про новий рівень попиту, безпекові ризики та джерела фінансування, додає він.

Україна втратила 35–40% ВВП у другому кварталі. Що про економіку під час війни кажуть цифри. Інфографіка /Фото 1

У четвертому кварталі 2021 року, українська економіка зросла на 6% у річному вимірі. Тоді драйверами росту були сільське господарство, фінансова та страхова галузі, HoReCa, будівництво та операції з нерухомим майном.

Як ці галузі почувають себе зараз?

За оцінками KSE Institute та Мінагропроду, воєнні збитки українських аграріїв сягають $4,3 млрд. Майже половина цієї суми – втрачені угіддя та врожай. Попри втрати, аграрії вже засіяли 93% від запланованих на поточний сезон 14,4 млн га, констатують в Мінагропроді. Через окупацію чи активні бойові дії втрачено близько 20% минулорічної площі с/г угідь. Очікуваний врожай у 2022-му – близько 66 млн тонн. Це на третину менше, ніж минулого року.

Українські банки за січень-квітень отримали 7,4 млрд грн збитків через зниження бізнес-активності, падіння попиту на кредити і банківські послуги та кредитні канікули, пояснили в НБУ. Проте кредитування відновлюється, хоч і повільно: у травні обсяг кредитів у банках виріс на 0,8% після зростання у квітні на 0,1% і падіння у березні на 0,3%.

Відновлюється і будівництво, свідчать дані ЛУН. Найбільш активно – у Черкаській області, де роботи поновили 92% ЖК, а також у Закарпатській та Волинській (по 88% ЖК). У Сумській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях будівництво на паузі. Перші відновлювальні роботи почались у Харкові, Чернігові, Бучі та Ірпені.

Тренд набирає обертів. Станом на початок червня майже половина компаній повністю відновили роботу, свідчить опитування Європейської Бізнес Асоціації. Місяць тому про відновлення розповідала третина підприємців. Реєструються й нові бізнеси. За останній тиждень травня було зареєстровано 4454 нових компаній, це найбільший показник з початку повномасштабного вторгнення РФ, констатують в Opendatabot.

Про відновлення активності бізнес-клієнтів свідчать і дані найбільшого ПриватБанку. В аграрному секторі станом на 31 травня кількість активних бізнес-клієнтів порівняно з 13 березня збільшилась на 32%, в секторі оптової торгівлі – на 26%, в секторі промисловості і видобутку – на 25%. Але про зростання поки що не йдеться – це відновлення не покриває падіння активності клієнтів у перші тижні війни.

Україна втратила 35–40% ВВП у другому кварталі. Що про економіку під час війни кажуть цифри. Інфографіка /Фото 2

Як сильно економіка впаде за результатами року? Прогноз щодо падіння ВВП на 35–45% лишається актуальним, вважають експерти Центру економічної стратегії. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні