Категорія
Картина дня
Дата

«Заморозка», продаж чи націоналізація? Що чекає на український «Альфа-Банк» після запровадження санкцій ЄС проти його акціонерів

3 хв читання

Національний банк України 2 березня позбавив права голосу двох найбільших акціонерів «Альфа-Банку» Михайла Фрідмана та Петра Авена, повідомили Forbes двоє співрозмовників у керівництві регулятора. Причина – запровадження проти них санкцій Євросоюзу, через що вони потрапляють до переліку осіб із небездоганною репутацією та позбавляються права голосу, пояснив один із співрозмовників. По-хорошому вони мають продати свої частки в українському банку, каже другий співрозмовник, але зараз це неможливо, і питання відклали «до перемоги». Що буде з шостим за розміром активів банком України та 2,6 млн його вкладників?

Михайло Фрідман, 57, – один із найбільших російських бізнесменів. У травні 2021 року російський Forbes оцінив його статки в $15,5 млрд. Останні роки він живе в Лондоні. В інтервʼю Bloomberg, яке Фрідман дав у середині березня, бізнесмен поскаржився, що після введення санкцій та блокування його рахунків він може розпоряджатися сумою 2500 фунтів на місяць і не може сплатити навіть за прибирання будинку.

У Фрідмана українське коріння, він народився й виріс у тоді ще радянському Львові. Коли Росія напала на Україну, він у перші дні написав співробітникам свого холдингу LetterOne листа, в якому назвав війну в Україні трагедією і закликав припинити кровопролиття. У спілкуванні з журналістом Bloomberg Фрідман звʼязок із Путіним заперечував, а можливість вплинути на російського лідера прирівнює до самогубства. Але це не врятувало його і партнера по «Альфа-Груп» Петра Авена від потрапляння до списків санкцій. Вони мають два місяці, щоб оскаржити рішення Євросоюзу. Фрідман заявив, що вже працює з британським юристом.

Фрідману через холдингову компанію ABH Holdings S.A. зі штаб-квартирою в Люксембурзі належить 33% у капіталі Альфа-Банку, Авену – 12%. Холдинг управляє дочірніми банками під брендом «Альфа» в Україні, Росії, Білорусі та Казахстані. Фрідман та Авен мають подвійне громадянство. Перший – Ізраїлю та Росії, другий – Росії та Латвії.

У стандартному режимі

Санкції Євросоюзу не впливають на щоденну операційну діяльність банку, повідомили Forbes у пресслужбі української «Альфи», оскільки направлені на конкретних фізичних осіб. Право голосу акціонерів заморожено, підтверджують у банку, але управління банком, як і раніше, здійснюють правління та наглядова рада. Наразі менеджмент узгоджує з НБУ план подальших дій.

Банк працює у стандартному режимі, наскільки це можливо за умов війни. Щодня відкриваються більше сотні з 200 відділень, але список діючих точок може кілька разів на день оновлюватися в звʼязку з непередбаченими обставинами – відключенням електрики, обстрілами.

Щодня «Альфа» інкасує близько 800 підприємств критичної інфраструктури по всій території України, включаючи аптеки, продовольчі магазини та хлібозаводи. 35 броньованих інкасаторських машин банк передав на потреби оборони України.

Банк скасував низку комісій, включаючи плату за переказ на картки інших банків, погашення кредитів та поповнення карток. Ввів кредитні канікули для фізосіб.

«Повзуча» націоналізація

Фрідман та Авен добровільно передадуть свої частки в «Альфі» довіреним особам – резидентам України, яких погодить НБУ, повідомили у пресслужбі банку. Наступники мають мати бездоганну ділову репутацію, не повинні бути повʼязані з банком та його акціонерами і діятимуть у рамках питань загальних зборів акціонерів за погодженням із регулятором. Продаж акцій заборонено терміном на пів року.

Продаж фізично неможливий, пояснює топменеджер НБУ, через війну та блокування рахунків акціонерів банку. Процедура отримання дозволу на придбання акцій банку у підсанкційних осіб – не вихід, вважає співрозмовник, тому що черги з покупців не спостерігається. А банк, за класифікацією НБУ, є системно важливим, з обсягом вкладів фізосіб на 1 лютого 51,5 млрд грн і 2,6 млн вкладників.

Альфа-Банк неможливо продати, згоден із регулятором експерт Case Україна Євген Дубогриз, у минулому заступник директора департаменту фінстабільності НБУ. Безліч великих кредитів у банку, за його словами, завʼязані на особисті домовленості позичальників з акціонерами та менеджментом банку. Це бізнеси з «управлінською звітністю», посередники. Кредити обслуговуються, каже Дубогриз, поки що в банку поточні акціонери та менеджмент.

Кому б Фрідман та Авен не передали свої частки, вони збережуть контроль над банком, і всі це розуміють. Вихід – продати, але продаж буде складним і після настання «кращих часів», розмірковує партнер однієї з провідних інвестиційно-банківських компаній, який попросив не згадувати його у статті. «Санкції швидко вводяться, але дуже повільно скасовуються, – пояснює співрозмовник. – І навіть після їх скасування контрагенти кілька років «придивлятимуться».

Найбільш раціональне рішення, вважає Дубогриз, – націоналізація банку. Санкції до акціонерів та їхня небездоганна репутація дозволяють НБУ застосувати 12 різних видів заходів впливу, включно з віднесенням банку до категорії проблемних чи неплатоспроможних або його ліквідацією. Далі можна піти за процедурою, яка була застосована в 2016-му щодо ПриватБанку.

«Те, що робить регулятор, – це повзуча націоналізація. НБУ хоче, щоб такий крок був юридично бездоганний, і «їсть слона частинами», – пояснює Дубогриз.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд