Початок 2022 року Україна зустріла бумом додатків для інвестицій у зарубіжні папери. Застосунки почали приймати десятки тисяч клієнтів та їхні десятки мільйонів доларів. Але через війну торгівлю цінними паперами в Україні зупинили регулятори, а акції популярних технологічних компаній впали на чверть. Що тепер роблять зі своїми активами інвестори, які піддались буму
Засновник мережі коворкінгів Kontora Lviv, львівʼянин Роман Падляк був одним із учасників пілотної групи Альфа-Банку, що тестували сервіс купівлі цінних паперів у додатку банку Sense SuperApp наприкінці грудня 2021 року. Підприємець спочатку спробував купити зарубіжні цінні папери через цей додаток, а після запуску додатку mono invest від monobank інвестував ще й у ньому.
Наразі частину його активів (суму інвестор не назвав) заблоковано. З 24 лютого торгівля акціями в Україні за рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку тимчасово призупинена. «Хотів би змінити інвестпортфель, але продати акції не можна, – говорить Роман Падляк. – До прикладу: акції Meta валяться. Спостерігаємо».
З початку 2022 року американський фондовий ринок штормить. Головні причини: жорстка монетарна політика Федеральної резервної системи США, збій у ланцюжках поставок оптових продуктів і зростання цін без зростання заробітків, пояснює Михайло Пацан, співзасновник інвестдодатку Wotan.
Індекс Nasdaq100 втратив з початку 2022-го близько 25% вартості. Акції найбільшого ритейлеру світу Amazon впали на 34%, інші техгіганти теж просіли: Microsoft – на 22%, Alphabet – на 20%, Apple – на 19%.
Все це додає ще більшого болю українським інвесторам, які не можуть майже нічого вдіяти зі своїми активами. Розчарований такою ситуацією Падляк говорить, що своїми діями влада знову пояснила українцям, що «краще б ви напряму інвестували через закордонні фонди, бо ми тут геть ненадійні».
Шалені перегони
Наприкінці 2021 року українські банки й інвесткомпанії змагались за першість у запуску мобільних додатків з купівлі зарубіжних акцій та облігацій. Вони намагались повторити успіх онлайн-платформи для трейдингу Robinhood, яка має 31 млн клієнтів по всьому світу. Вийти на ринок готувались біля десятка застосунків.
Одними з перших, хто зміг запустити додаток для інвестування через смартфон, стали monobank, Альфа-Банк Україна та сервіс Wotan фінансового маркетплейсу Treeum. Крім них, узимку повноцінно працювали ще два додатки – застосунок з торгівлі ОВДП компанії ICU і програма Tradernet від «Фрідом Фінанс Україна», що дозволяла купувати акції та облігації.
mono працює з європейським брокером Exante і всі операції проходять у валюті безпосередньо на іноземних ринках. Тоді як сервіс Альфа-Банку передбачає угоди в гривні, і купити було можливо лише ті акції, які допущені до обігу в Україні НКЦПФР. Так само працює додаток Wotan.
«Торгівля акціями тільки набирала обороти, ще не було покупців і продавців, – говорить Михайло Пацан. – Тому до 2022 року в основному торгівля велася ОВДП». У Wotan було приблизно 12 000 клієнтів, які інвестували 207 млн грн через додаток, розповідав Пацан Forbes у грудні 2021 року.
Після оголошення про запуск інвестиційного додатку від monobank банк отримав понад 240 000 заявок від потенційних інвесторів, розповідав наприкінці січня Олег Гороховський. Він орієнтувався на клієнтів з інвестиціями до $30 000 та середнім чеком у $2000–3000.
Наразі 403 000 клієнтів очікують запрошення на реєстрацію, говорить Віталій Огнівець, керівник проєкту mono invest. З 24 лютого запрошення не розсилаються. Через заборону НБУ клієнти не зможуть поповнити свій брокерський рахунок і придбати акції.
Загалом до війни 54 000 клієнтів відкрили рахунок через mono invest. З них поповнили рахунок 12 000, а 9000 осіб встигли купити акцій на $13,5 млн. Середній чек фактично становив $1500.
Розділ «Інвестиції» у мобільному додатку Альфа-Банку Sense SuperApp до 24 лютого щодня відвідувало близько 5200 клієнтів, повідомили у пресслужбі банку. Після початку війни ця кількість зменшилась до близько 1500. «Клієнти постійно моніторять ситуацію зі своїми інвестиціями, але продати/купити акції наразі на можуть», – говорять у пресслужбі банку.
За майже два місяці клієнти Альфа-Банку інвестували в акції міжнародних компаній понад 156 млн грн. Фактично ці гроші заблоковані на їхніх рахунках, оскільки НКЦПФР не дозволяє проводити операції з цінними паперами на внутрішньому ринку. Отримати українські інвестори можуть тільки дивіденди, говорять в Альфа-Банку. Від початку війни банк перерахував дивіденди інвесторам від 23 міжнародних компаній – отримувати платежі з-за кордону не заборонено.
У mono invest продаж акцій та вивід грошей можливий, бо додаток працює через зарубіжного брокера. Клієнти банку можуть отримати гроші за продані цінні папери на власний рахунок через SWIFT-переказ.
Кількість операцій з продажу іноземних паперів зменшилася в 10 разів порівняно з лютим 2022 року, говорить Огнівець з mono invest. За три місяці війни близько 25% клієнтів продали акції та вивели гроші на власні рахунки. «75% продовжують тримати акції у себе в портфелі. І це логічно з огляду на падіння ринку», – вважає Огнівець.
Інвестиції після війни
«Тільки на курсовій різниці українські інвестори могли втратити близько 40%, – говорить Іван Компан, фінансист, засновник First Kyiv Investment Club. – З урахуванням «ведмежого» тренду ринку втрати можуть сягати 60–70%».
Чимало інвесторів купували сміттєві акції перегрітого технологічного сектору, говорить Компан. «Якщо в портфелі маловідомі компанії, що не генерують прибуток і зростали лише на хайпі, від них варто позбавитись», – говорить він. Alphabet, Amazon, Meta, зі слів Компана, краще залишити у портфелі. Вони відновлять вартість, але на це піде час.
Інвестори, які мають гроші на закордонних рахунках, очікують ще більшого падіння ринків і «сидять у готівці». Потім вони куплять акції за більш вигідною ціною, говорить Михайло Пацан із Wotan. Структура інвестиційного портфеля середнього інвестора Wotan за кордоном зараз це: 50% – довгострокові державні облігації США, 25% – акції перспективних компаній технологічного сектору та 25% – готівка.
Поки що єдині цінні папери, доступні для купівлі в Україні, – військові ОВДП. Купити їх також можна через мобільні додатки Wotan, Bond, ICU, Альфа-Банк, PrivatBank, monobank та ін. «Вже поонад 3000+ клієнтів Wotan відкрили рахунок для інвестицій у військові облігації», – говорить Пацан. Через додаток Альфа-Банку клієнти придбали військових ОВДП на 300 млн грн, а загальна сума таких інвестицій фізосіб через банк вже перевищила 1 млрд грн.
Роман Падляк теж проінвестував у військові бонди. «Це спосіб підтримати ЗСУ, що важливо сьогодні, – говорить підприємець. – Навіть якщо не вийде з вчасним поверненням цих грошей, я це сприйматиму з розумінням».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.