Океан «Робін Гудів». В Україні – бум додатків для інвестування через смартфон. У перших рядах — Альфа-Банк, Mono та Treeum Томаша Фіали /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Океан «Робін Гудів». В Україні – бум додатків для інвестування через смартфон. У перших рядах — Альфа-Банк, Mono та Treeum Томаша Фіали

Getty Images

Стати інвестором у цінні папери через смартфон? Світовий тренд дійшов до України. Більше десятка компаній готують до виходу на ринок свої застосунки для торгівлі акціями та облігаціями. Деякі з них вже працюють.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У третьому кварталі 2021 року компанія Robinhood відзвітувала про втрату 2,4 млн активних користувачів. Тепер на популярній у США онлайн-платформі для трейдингу регулярно торгують 18,9 млн людей. Загалом у Robinhood 31 млн клієнтів.

У січні 2022-го засновники Robinhood Влад Теньов та Байджу Бхатт втратили статус мільярдерів, акції компанії з часу успішного IPO влітку минулого року подешевшали на 60%.

Історія Robinhood, котора працює з инвесторами, що мають акаунти середнім розміром у $3500 – яскрава ілюстрація буму індустрії роздрібних інвестицій. У 2021-му популярність онлайн-платформ для трейдингу серед невеликих інвесторів досягла піку, зайнявши близько пʼятої частини американського фондового ринку.

Роль сервісів на чолі з Robinhood у цьому процесі – ключова. Вони приваблюють масових інвесторів відсутністю комісій та широким набором інструментів – від акцій та ETF до криптовалюти.

2022-го цей всесвітній тренд побачить і Україна. «Наступний рік стане проривним для українських інвесторів, – каже співзасновник фінансового маркетплейсу Treeum Сергій Віндерський, 37. – За них боротимуться».

Півроку тому Treeum розпочав розробку мобільного додатку для інвесторів, а в грудні купив конкурентаWotan, який з моменту запуску наприкінці 2019 року залучив 12 000 клієнтів. У майбутньому він стане частиною Multi Invest – розробки Treeum з доступом до акцій іноземних компаній, ОВДП, криптовалютів та депозитів. Запуск бета-версії Multi Invest заплановано на початок лютого, уточнив Віндерських.

«Наш середній консервативний інвестор отримує близько 16% річної прибутковості у валюті за вирахуванням комісій», — говорить один із засновників Wotan Михайло Пацан. У новому додатку, за словами іншого кофаундреа Сергія Кравецького, комісія не перевищить 1%, а всі транзакції будуть проводитись через локального брокера.

Кравецький очікує, що кількість роздрібних інвесторів в Україні за три роки зросте з 300 000 до 3 млн. осіб. Співвласник Treeum Костянтин Вайсман ще оптимістичніший: на горизонті до 2025 року він бачить базу в 5 млн клієнтів.

Олег Гороховський, співзасновник Monobank, який у березні запустить повноцінну версію свого інвестиційного додатку Mononinvest, орієнтується на клієнтів з інвестиціями до $30 000 та середнім чеком у $2000–3000. Напередодні запуску Mono, говорить Гороховський, отримав більше 240 000 заявок від потенційних інвесторів. Комісія у додатку – 0,3% (мінімум $1) від суми операції купівлі/продажу. Операції проходитимуть безпосередньо на іноземних ринках – Mono співпрацює з одним з найбільших міжнародних брокерів Exante.

Альфа-Банк, інший піонер індустрії, вже відкрив інвестиційний функціонал свого мобильного додатку Sense Super App для всіх клієнтів. Банк обіцяє не стягувати комісію до 1 березня. У його моделі користувачі торгують у гривні – акціями, які були попередньо заведені в Україну.

2022-го свій сервіс з купівлі цінних паперів має намір запустити і Приватбанк, повідомив прес-секретар фінустанови Олег Серга. «Банк працює над запуском додатка, який дозволить купувати іноземні цінні папери на закордонних біржах і зможе представити його в першому кварталі 2022-го», — сказав він.

У планах відкрити схожий функціонал – у ПУМБ та Укргазбанку. У додатку останнього поки що можна лише переглядати вміст портфеля, у майбутньому банк планує додати опцію торгівлі, уточнила директор департаменту інформаційної політики, маркетингу та реклами Укргазбанку Тетяна Дума.

Ринок давно готується до зростання попиту: інвестувати за допомогою смартфона вже пропонують одразу кілька великих гравців.

Лідер ринку ОВДП – ICU Макара Пасенюка та Костянтина Стеценко – у серпні 2021-го запустив додаток для торгівлі ОВДП та єврооблігаціями України. У планах – корпоративні облігації, сертифікати інвестфондів та міжнародні папери, зареєстровані в країні, а також доступ на міжнародні ринки, каже заступник директора ICU Євгенія Грищенко.

Програма Tradernet від «Фрідом Фінанс Україна» (дочірня структура Freedom Holding казахстанського бізнесмена Тимура Турлова) окрім інвестицій в акції та облігації дозволяє інвестувати в компанії, які виходять на IPO у США. «Ми взяли участь у 265 розміщеннях», – каже виконавчий директор української структури Єржан Абдикеров.

Океан «Робін Гудів». В Україні – бум додатків для інвестування через смартфон. У перших рядах — Альфа-Банк, Mono та Treeum Томаша Фіали /Фото 1

Керуючий партнер UNIT.City Костянтин Євтушенко хвалить Tradernet, яким користується два роки. «Доступ до торгів в онлайн-режимі дозволяє бачити тренди, а перелік майбутніх IPO з рекомендаціями трейдерів спрощує прийняття рішень», — говорить він.

Список подібних пропозицій на українському ринку незабаром розшириться ще більше. На підході ще три-чотири банки, каже Артем Гуревич, співзасновник FinBox.solutions (один із розробників функціоналу для інвесторів у Mono). На 2022-й націлилася і Blackshield Capital Максима Корецького.

У Robinhood, який влітку 2021-го успішно провів IPO з оцінкою близько $33 млрд, багато послідовників у всьому світі: Trade Republic у Німеччині, Bux у Нідерландах, Trading 212 у Великій Британії, eToro в Ізраїлі, Zerodha в Індії.

Рецепт буму рітейлових інвестицій – мікс вільних грошей, часу (за рахунок локдаунів) та технологій, помножений на відносну молодість аудиторії. Але головне – поріг входу на фондовий ринок став практично нульовим, йдеться у дослідженні Deloitte про роздрібні інвестіції.

Інший аспект – гейміфікація інвестування, яка вже привернула увагу європейських та американських регуляторів. В Україні регулювання має помітити цей тренд раніше, ніж він охопить сотні тисяч людей, вважає керуючий активами групи ICU Григорій Овчаренко.

«Не хочу, щоб цей ринок перетворився на казино», – каже Овчаренко. Рівень технологій, додає він, зростає в Україні швидше за фінансову грамотність. «Це може відкрити нам океан необмежених можливостей, – побоюється фінансист. – І, звичайно, багато хто в ньому потоне».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні