Океан «Робін Гудів». В Україні – бум додатків для інвестування через смартфон. У перших рядах — Альфа-Банк, Mono та Treeum Томаша Фіали /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Океан «Робін Гудів». В Україні – бум додатків для інвестування через смартфон. У перших рядах — Альфа-Банк, Mono та Treeum Томаша Фіали

3 хв читання

Getty Images

Стати інвестором у цінні папери через смартфон? Світовий тренд дійшов до України. Більше десятка компаній готують до виходу на ринок свої застосунки для торгівлі акціями та облігаціями. Деякі з них вже працюють.

⚡️Інвестуйте у свої знання з сайтом Forbes. Лише з 18 по 21 липня знижка 40% за промокодом FLASH. Отримайте доступ до матеріалів, які формують лідерів. Підписуйтеся.

У третьому кварталі 2021 року компанія Robinhood відзвітувала про втрату 2,4 млн активних користувачів. Тепер на популярній у США онлайн-платформі для трейдингу регулярно торгують 18,9 млн людей. Загалом у Robinhood 31 млн клієнтів.

У січні 2022-го засновники Robinhood Влад Теньов та Байджу Бхатт втратили статус мільярдерів, акції компанії з часу успішного IPO влітку минулого року подешевшали на 60%.

Історія Robinhood, котора працює з инвесторами, що мають акаунти середнім розміром у $3500 – яскрава ілюстрація буму індустрії роздрібних інвестицій. У 2021-му популярність онлайн-платформ для трейдингу серед невеликих інвесторів досягла піку, зайнявши близько пʼятої частини американського фондового ринку.

Роль сервісів на чолі з Robinhood у цьому процесі – ключова. Вони приваблюють масових інвесторів відсутністю комісій та широким набором інструментів – від акцій та ETF до криптовалюти.

2022-го цей всесвітній тренд побачить і Україна. «Наступний рік стане проривним для українських інвесторів, – каже співзасновник фінансового маркетплейсу Treeum Сергій Віндерський, 37. – За них боротимуться».

Півроку тому Treeum розпочав розробку мобільного додатку для інвесторів, а в грудні купив конкурентаWotan, який з моменту запуску наприкінці 2019 року залучив 12 000 клієнтів. У майбутньому він стане частиною Multi Invest – розробки Treeum з доступом до акцій іноземних компаній, ОВДП, криптовалютів та депозитів. Запуск бета-версії Multi Invest заплановано на початок лютого, уточнив Віндерських.

«Наш середній консервативний інвестор отримує близько 16% річної прибутковості у валюті за вирахуванням комісій», — говорить один із засновників Wotan Михайло Пацан. У новому додатку, за словами іншого кофаундреа Сергія Кравецького, комісія не перевищить 1%, а всі транзакції будуть проводитись через локального брокера.

Кравецький очікує, що кількість роздрібних інвесторів в Україні за три роки зросте з 300 000 до 3 млн. осіб. Співвласник Treeum Костянтин Вайсман ще оптимістичніший: на горизонті до 2025 року він бачить базу в 5 млн клієнтів.

Олег Гороховський, співзасновник Monobank, який у березні запустить повноцінну версію свого інвестиційного додатку Mononinvest, орієнтується на клієнтів з інвестиціями до $30 000 та середнім чеком у $2000–3000. Напередодні запуску Mono, говорить Гороховський, отримав більше 240 000 заявок від потенційних інвесторів. Комісія у додатку – 0,3% (мінімум $1) від суми операції купівлі/продажу. Операції проходитимуть безпосередньо на іноземних ринках – Mono співпрацює з одним з найбільших міжнародних брокерів Exante.

Альфа-Банк, інший піонер індустрії, вже відкрив інвестиційний функціонал свого мобильного додатку Sense Super App для всіх клієнтів. Банк обіцяє не стягувати комісію до 1 березня. У його моделі користувачі торгують у гривні – акціями, які були попередньо заведені в Україну.

2022-го свій сервіс з купівлі цінних паперів має намір запустити і Приватбанк, повідомив прес-секретар фінустанови Олег Серга. «Банк працює над запуском додатка, який дозволить купувати іноземні цінні папери на закордонних біржах і зможе представити його в першому кварталі 2022-го», — сказав він.

У планах відкрити схожий функціонал – у ПУМБ та Укргазбанку. У додатку останнього поки що можна лише переглядати вміст портфеля, у майбутньому банк планує додати опцію торгівлі, уточнила директор департаменту інформаційної політики, маркетингу та реклами Укргазбанку Тетяна Дума.

Ринок давно готується до зростання попиту: інвестувати за допомогою смартфона вже пропонують одразу кілька великих гравців.

Лідер ринку ОВДП – ICU Макара Пасенюка та Костянтина Стеценко – у серпні 2021-го запустив додаток для торгівлі ОВДП та єврооблігаціями України. У планах – корпоративні облігації, сертифікати інвестфондів та міжнародні папери, зареєстровані в країні, а також доступ на міжнародні ринки, каже заступник директора ICU Євгенія Грищенко.

Програма Tradernet від «Фрідом Фінанс Україна» (дочірня структура Freedom Holding казахстанського бізнесмена Тимура Турлова) окрім інвестицій в акції та облігації дозволяє інвестувати в компанії, які виходять на IPO у США. «Ми взяли участь у 265 розміщеннях», – каже виконавчий директор української структури Єржан Абдикеров.

Океан «Робін Гудів». В Україні – бум додатків для інвестування через смартфон. У перших рядах — Альфа-Банк, Mono та Treeum Томаша Фіали /Фото 1

Керуючий партнер UNIT.City Костянтин Євтушенко хвалить Tradernet, яким користується два роки. «Доступ до торгів в онлайн-режимі дозволяє бачити тренди, а перелік майбутніх IPO з рекомендаціями трейдерів спрощує прийняття рішень», — говорить він.

Список подібних пропозицій на українському ринку незабаром розшириться ще більше. На підході ще три-чотири банки, каже Артем Гуревич, співзасновник FinBox.solutions (один із розробників функціоналу для інвесторів у Mono). На 2022-й націлилася і Blackshield Capital Максима Корецького.

У Robinhood, який влітку 2021-го успішно провів IPO з оцінкою близько $33 млрд, багато послідовників у всьому світі: Trade Republic у Німеччині, Bux у Нідерландах, Trading 212 у Великій Британії, eToro в Ізраїлі, Zerodha в Індії.

Рецепт буму рітейлових інвестицій – мікс вільних грошей, часу (за рахунок локдаунів) та технологій, помножений на відносну молодість аудиторії. Але головне – поріг входу на фондовий ринок став практично нульовим, йдеться у дослідженні Deloitte про роздрібні інвестіції.

Інший аспект – гейміфікація інвестування, яка вже привернула увагу європейських та американських регуляторів. В Україні регулювання має помітити цей тренд раніше, ніж він охопить сотні тисяч людей, вважає керуючий активами групи ICU Григорій Овчаренко.

«Не хочу, щоб цей ринок перетворився на казино», – каже Овчаренко. Рівень технологій, додає він, зростає в Україні швидше за фінансову грамотність. «Це може відкрити нам океан необмежених можливостей, – побоюється фінансист. – І, звичайно, багато хто в ньому потоне».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні