Партизанський рух, який підтримує Україну, нищить прокремлівських ставлеників, підриває мости й потяги, а також допомагає українським військовим визначати основні цілі. The Associated Press поговорила з представниками підпілля, активістами й чиновниками, щоб зʼясувати ситуацію. Forbes вибрав головне з матеріалу.
⚡️ Залишився 1 день! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Херсонська область
«Наша мета – зробити життя російських окупантів нестерпним і використати всі доступні способи, щоб зіпсувати їхні плани», – розповів Андрій, координатор руху опору на Херсонщині.
Андрій, член групи опору «Жовта стрічка», поговорив із The Associated Press за умови, що його особу не буде розкрито, щоб росіяни не могли його вирахувати. Група використовує саме жовті стрічки для позначення потенційних мішеней під прицілом підпілля.
Нещодавно українська армія за допомогою американських HIMARS завдала ударів по стратегічно важливому херсонському мосту через Дніпро, знищивши головну лінію сполучення росіян, якою йде постачання зброї та продовольства. Місто, яке захопили російські війська на початку війни, підпілля засипало листівками з погрозами московським чиновникам-колаборантам.
Незадовго до удару по мосту зʼявилися листівки з написом «Якщо HIMARS не зможе це зробити, партизани допоможуть».
«Ми даємо українським військовим точні координати різних цілей, і саме допомога підпілля робить нову далекобійну зброю, особливо HIMARS, ще більш потужною, – сказав Андрій. – Ми невидимі в тилу росіян, і в цьому наша сила».
З наступом українських сил на захід від Дніпра зростає активність бійців руху опору.
Їх координують Сили спеціальних операцій, які допомагають партизанам розробляти стратегії і тактики. Саме Сили також обирають цілі й відкривають сайти, на яких є підказки, як організувати опір, готувати засідки й уникнути арешту. Існує навіть мережа, завдяки якій партизани отримують потрібну зброю.
Вибухівку закладають біля адміністративних споруд, в будинках колаборантів і навіть на шляхах, якими вони їдуть на роботу.
Бомба, яку заклали на дерево, вибухнула, коли біля неї проїздило авто начальника херсонської вʼязниці Євгена Соболєва, але він вижив. Уламки від вибухового пристрою зачепили поліційну машину, важко поранивши двох правоохоронців, один з яких згодом помер. Заступник очільника місцевої адміністрації в Новій Каховці цими вихідними помер від вогнепальних поранень.
Наша мета – зробити життя російських окупантів нестерпним і використати всі доступні способи, щоб зіпсувати їхні плани.
Партизани кілька разів намагалися вбити Володимира Сальдо, призначеного росіянами голову Херсонської тимчасової адміністрації, пропонуючи винагороду в мільйон гривень. Його помічника Павла Слободчикова вбили у власній машині, а іншого «чиновника» Дмитра Савлученка вбила вибухівка, закладена в авто.
Сальдо сказав, що ці напади змусили Москву спрямувати в область спеціальні сили для боротьби з рухом опору.
На початку окупації тисячі місцевих виходили на мирні протести. Але російські військовики швидко розігнали їх і заарештували активістів, змусивши опір вдатися до радикальних заходів.
Весільний фотограф, який став активістом, Олександр Харчіков зі Скадовська розповів, що після російських зачисток активістів його заарештували.
«Росіяни дуже довго мене катували. Били бейсбольною битою, затискали пальці плоскогубцями й катували струмом, – розповів телефоном Харчіков. – У мене був струс мозку і зламане ребро, але я нічого їм не розповів, і це мене врятувало».
Харчіков був під російською окупацією 155 днів, доки йому не вдалося втекти.
«Репресії стають все жорсткішими. Українцям із кожним днем важче вижити під російською окупацією», – сказав він.
Він також розповів, що росіяни пропонують 10 000 рублів ($165) усім, хто подасться на російське громадянство. Так вони хочуть закріпитися в області.
Мелітополь і Донбас
Москва вводить в обіг рубль, налаштувала російські вежі мобільного звʼязку й відімкнула українське телебачення на окупованих територіях. На головних майданах міст окупанти встановили величезні екрани, на яких транслюють російське телебачення.
Міський голова Мелітополя Іван Федоров, який перебував у полоні росіян, розповів the AP, що близько 500 українських активістів були затримані, багато з них зазнають тортур. Дехто зник на кілька місяців після арешту.
Федоров сказав, що у травні й червні рух опору підірвав два залізничні мости в Мелітополі та два російські військові поїзди зійшли з колій теж через діяльність партизанів.
«У руху опору три мети: знищити російську зброю і засоби їхнього постачання, дискредитувати окупантів і їхніх колаборантів та інформувати українські спецслужби про позиції ворога», – додав він.
У відповідь на діяльність підпілля Росія збільшила кількість патрулів і зачисток, під час яких перевіряють підозрюваних у звʼязках із партизанами. Під час таких рейдів вони перевіряють телефони й заарештовують тих, у кого є українська символіка чи фотографії рідних у військовій формі.
«Під час таких операцій росіяни блокують цілі райони, зупиняють рух транспорту і методично йдуть від квартири до квартири. Якщо знаходять українську символіку чи звʼязок з українськими військовими, вони відправляють усіх членів родини у фільтраційний табір», – розповів Федоров.
Репресії стають все жорсткішими. Українцям з кожним днем важче вижити під російською окупацією.
«За найкращого розкладу, їм можуть сказати забиратися звідти, якщо їм так не подобається Росія, але буває і так, що люди зникають», – каже Федоров. До війни населення Мелітополя налічувало 150 000 мешканців, а після вторгнення понад 60 000 змушені були виїхати.
За словами Федорова, проросійські чиновники готуються до можливого референдуму в Мелітополі та на інших окупованих територіях. Вони проводять безпекові рейди й роздають російські паспорти.
«Ми не допустимо російський референдум. Ми не дозволимо голосування під дулами російських автоматів», – сказав Федоров, додавши, що Росію підтримує не більш як 10% населення, до того ж половина виїхала.
Бійці підпілля чіпляють жовті стрічки на будівлі, де збираються проводити голосування, у такий спосіб попереджаючи мешканців, що під час референдуму тут можуть бути закладені бомби.
Опір має різні прояви: від радикальних активістів до вчителів і пенсіонерів, які співають українських пісень у парках і таємно носять синьо-жовті стрічки.
«Росіяни очікували, що їх зустрінуть із квітами, а натомість побачили, що більшість населення вважає себе українцями, і вони готові чинити опір у різний спосіб: від збору інформації до прямого знищення окупантів», – сказав Олексій Александров, у якого був ресторан у Маріуполі.
Хоч проросійські настрої не рідкість на російськомовному Донбасі, проте рух опору є і там.
Очільник Луганської ОДА Сергій Гайдай розповів, що невдовзі після захоплення росіянами Сєвєродонецька бійці руху опору підірвали авто з російськими військовими. Крім того, партизани підірвали залізничні шляхи, щоб порушити ланцюги постачання російської армії.
«Партизани мають непогані успіхи, – сказав Гайдай. – Вони не лише листівки поширюють. Вони також знищують інфраструктурні обʼєкти, що дає змогу уповільнити атаки й наступальні дії окупантів».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.