Російський військовий у Мелітополі, Запорізька область, Україна, 14 липня 2022 р. /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

«Не можна вести війну наполовину». Чому США мають підготувати план реагування на спроби Росії анексувати нові території України – WP

3 хв читання

Російський військовий у Мелітополі, Запорізька область, Україна, 14 липня 2022 р. Фото Getty Images

Росія може провести псевдореферендуми на окупованих територіях 11 вересня. Час грає на руку Путіну, вважають експерти. Вашингтон має наростити темпи військової допомоги Україні та розробити план реагування на загрозу анексії, пише Washington Post. Forbes вибрав головне з матеріалу.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Заяви Росії про намір приєднати окуповані території України поставили Сполучені Штати та союзників перед серйозною проблемою. У Вашингтоні та Києві зростає занепокоєння: чи зможе Захід запобігти такому повороту в російсько-українській війні.

Кремль дає зрозуміти, що може провести референдум на окупованих територіях сходу та півдня України 11 вересня – одночасно з місцевими виборами. Держсекретар США Ентоні Блінкен та інші представники Білого дому попередили, що за будь-яку спробу захопити територію за допомогою фіктивних референдумів «Росія заплатить додаткову ціну». Але критики, зокрема деякі демократи, стверджують, що адміністрація Байдена, схоже, не стурбована заявами Кремля.

Москва форсує план проведення псевдореферендумів

До псевдореферендумів залишилося мало часу. З настанням холодів темпи бойових дій, ймовірніше, сповільняться. Тоді Кремль спробує закріпитися на окупованих територіях.

«Час грає на Путіна», – вважає конгресмен-республіканець Майкл Уолтц. Він зазначив, що в окупованих районах Москва вже створює органи влади, запроваджує рубль, роздає російські паспорти та наповнює ефір прокремлівськими телепрограмами.

Українські військові прискореними темпами готують контрнаступ. У найближчих планах – відвоювати Херсон. Київ звертається з публічними закликами до Заходу надати додаткову військову допомогу. Зеленський попередив, що залишилося лише кілька тижнів, щоб змінити ситуацію.

Getty Images

Російська військова техніка в захопленому Маріуполі, 15 липня 2022 р. Фото Getty Images

Представники адміністрації Байдена кажуть, що аналізують заходи у відповідь на різні сценарії, в тому числі анексію. Однак мало ознак того, що вони вважають, що анексія сильно змінить характер війни і через цю загрозу потрібно різко нарощувати військову допомогу.

У десятках інтервʼю та брифінгів Білий дім, Держдепартамент, Пентагон та розвідувальна спільнота США закликали союзників постачати більше зброї в Україну. Але американські чиновники не надають значення тому факту, що анексія стане важливим поворотним моментом у війні, хоч і закликають до довгострокової підтримки Києва.

«Якщо Росія зробить помилку й анексує українську територію, українські військові захочуть її повернути та отримають підтримку Сполучених Штатів та міжнародної спільноти», – сказав представник Пентагону Тодд Бреассил. Але поки що немає ознак того, що адміністрація Байдена скасує обмеження, які забороняють Україні атакувати американською зброєю російську територію, навіть якщо вогонь ведеться з Росії.

Не постачаються ракети більшої дальності, за допомогою яких Україна могла б знищувати такі цілі. Захід явно не поспішає відправляти Україні винищувачі, хоча деякі високопосадовці заявили, що така можливість розглядається. Радники Зеленського чітко заявляли, що для перемоги у війні Україні необхідно більше вогневої сили та пошвидше.

Американська допомога Україні: не лише зброя

З моменту вторгнення Росії Сполучені Штати надають Україні потужну підтримку, зокрема розвідданими. На початку цього року розвідувальне співтовариство США змінило правила, які забороняють ділитися інформацією про місцезнаходження російських військ на окупованих територіях України, і наразі надає ці відомості українським колегам у режимі реального часу, кажуть американські чиновники. За їхніми словами, супутникові знімки, радіоперехоплення та відомості про переміщення російських військ у Криму дуже допомогли Україні.

Але робиться замало, вважають конгресмени. «У нас є дата референдуму, і ми маємо до неї встигнути, – вважає конгресмен-демократ Майк Куіглі. – Не можна вести війну наполовину. Не можна ставити Україну в становище, коли вона буде не до кінця готова до вирішення військових завдань».

Європейські союзники відстають від США щодо військової допомоги Україні, але деякі зрушення вже є. Німеччина затвердила виробництво 100 самохідних артилерійських установок Panzerhaubitze 2000 та виконала постачання кількох РСЗВ в Україну. Європа побоюється газової блокади та затвердила план, який передбачає зниження споживання газу на 15%.

Getty Images

Російський військовий на тлі зруйнованого будинку в Сєвєродонецьку, Україна, 12 липня 2022 р. Фото Getty Images

Після анексії, кажуть аналітики, Росія може розцінити підтримку України європейцями як привід для обмеження постачання енергоносіїв. Такий тиск є перевіркою рішучості ЄС, каже політолог аналітичного центру RAND Corporation Сем Чарап.

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс вважає, що після анексії української території Росія захищатиме її за будь-яку ціну. Але він відкинув припущення про те, що Путін здатний завдати удару не лише по Україні. Ресурси Росії виснажені, упевнений політик. Якби росіяни «могли наростити агресію, вони вже це зробили б, – сказав Рінкевичс. – У них більше немає жодних засобів, крім ядерних, і, схоже, вони не можуть їх використати».

Радник міністра оборони України Юрій Сак високо оцінив українські успіхи. Російські війська виснажені, знищено багато техніки, підірвано моральний дух, каже він. Але Росія, за його словами, вже скоїла стільки злодіянь, що ймовірність анексії цілком можлива. «Ми маємо сподіватися на краще, але готуватися до гіршого, – сказав Сак. – І ми знаємо, що Росія розуміє лише мову сили».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд