Категорія
Лідерство
Дата

Лідери вигорають більше за інших. Як контролювати рівень втоми та відновлювати енергію

4 хв читання

Навіть ті лідери, які сяють на сценах бізнес-заходів та здаються суперенергійними, зізнаються за лаштунками, що не є такими у щоденній роботі. Сам автор «есенціалізму» (вміння не розсіювати свій ресурс на несуттєве та вкладати час і енергію у винятково важливі справи) Грег МакКеон зізнався, що вигорів. Через перевантаженість він іноді просто задихався

Чому лідери мають енергетичні проблеми

Потрапляння до «пастки надпродуктивності» 

Світ схиблений на екстремальних швидкостях. Від лідерів вимагається надшвидкий аналіз ситуації та прийняття рішень. Лідери намагаються втиснути додаткові зустрічі у переповнені графіки, залишаються на зв’язку 24/7, мало відпочивають, перестрибують з однієї задачі на іншу, а «фігачити нон-стоп» сприймають як бізнес-мантру.

Такий виснажуючий стиль керівництва, коли нехтується work-life balance, призводить лише до одного – наздоганяє втома.

Лідер-трудоголік почувається як вичавлений лимон. Привіт, вигорання та мішки під очима. А ще тривожність, дратівливість, депресія, пригніченість, прокрастинація. Такий собі каскадний ефект. 

Пам’ятаєте працелюбного коня Боксера зі «Скотного двору» Джорджа Орвелла? Це був найпрацьовитіший мешканець ферми, який на будь-яку проблему та невдачу відповідав: «Я буду працювати ще більше». Так він і помер від знесилення та був відправлений на бійню. 

Культ результатів є не єдиною причиною

Величезна кількість факторів висмоктують енергію. Наприклад, перфекціонізм, що змушує полірувати презентацію в ніч перед виступом. Або синдром славного хлопця, коли намагаєшся всім догодити та не відмовляєш у допомозі. А ще є інформаційне бомбардування у вигляді месенджерів, електронної пошти та новин. 

Енергію «зжирають» затягнуті рішення, коли проблема постійно відкладається та не вирішується. Та загалом – будь-які рішення висмоктують енергію. Невипадково Стів Джобс постійно вдягав чорну водолазку, а Марк Цукерберг – сіру футболку, щоб не витрачати енергію на роздуми, що вдягти. 

Корпоративні інтриги, конфлікти та плітки також деструктивно впливають на енергетичний стан. Та навіть звичайні смикання з боку колег чи партнерів не дають увійти у стан потоку, про який писав психолог Міхай Чіксентміхайі.

Може здатися, що сучасні лідери просто приречені на енергетичну кризу. Але це не так. У кожного лідера – свій індивідуальний набір енергетичних «дірок». Спочатку потрібно ідентифікувати всі ці «дірки», а потім латати їх. 

Після мінімізації енергетичних втрат можна перейти до наступного рівня – поповнення енергетичного заряду. 

Часто можна почути універсальні поради: гарно спати, правильно харчуватися, турбуватися про себе. І все це правильні речі, але їх недостатньо. Потрібен комплексний підхід:

1. Тіло – здорова їжа, заняття спортом, достатній сон, догляд за тілом, масаж тощо. 

2. Розум – читання книжок, вирішення задач. 

3. Душа – проведення часу з друзями та родиною, відвідування кіно та театрів, слухання музики, відпочинок на природі, креативні хобі тощо. 

4. Дух – духовні практики, медитація.

5. Активності, які наповнюють одночасно декілька каналів. Наприклад, подорожі, танці, приготування їжі. 

Для енергетичного балансу потрібно щодня заповнювати кожен із цих каналів. За допомогою сили волі це має перетворитися на серію звичок. Детальніше про те, як саме це робити, можна прочитати у книзі «Вічно втомлений» Джейкоба Тейтельбаума або у «Життя на повній потужності» Джима Лоера та Тоні Шварца. 

Швидкі способи підняти рівень енергії

Трапляються ситуації, коли енергія потрібна тут і зараз. Як її віднайти?

Ситуація №1 – треба «включитись» перед напруженою подією, скажімо, важливими перемовинами. Допоможе веселий інструмент комунікаційної розминки – голосно кричати «гав-гав» і «няв-няв», задіявши всі м’язи обличчя. Головне – знайти усамітнене місце.

Ситуація №2 – сталася помилка. Треба усвідомити, що це тимчасово, налаштуватися на позитив та сказати: «Чудово!» Ця традиція настільки закріпилася у нашій компанії, що коли я повідомляю своїм колегам якусь сумну новину, вони автоматично реагують: «Чудово!» Можете вважати це захисною реакцією на стрес, але це спрацьовує. 

Ситуація №3 – «все несеться». Коли все горить і ви не встигаєте навіть зрозуміти, що відбувається, використовуйте практику «чотири запитання». Дайте відповідь: що я зараз роблю, що я відчуваю, про що я думаю, що я хочу робити насправді? Це сприяє усвідомленості, а ще має заспокійливий ефект. 

Ситуація №4 – відчуття «автопілота». Налаштуйте собі щоденні нагадування у смартфоні: «Що я відчуваю зараз?» Такий собі автоматичний коуч, завдяки якому ви замислитесь, чи перевантажені ви або чи відчуваєте тривогу. 

Як бути в ресурсі з тривалим ефектом 

1. Заплануйте час на себе

Багато топменеджерів взагалі не знають, що це таке. Вони повністю делегують управління графіком помічнику або асистенту, який все розписує по хвилинах. Однак у цьому щільному графіку не передбачається часу на розмірковування про цілі та плани.

2. Проводьте регулярну саморефлексію

Досліджуйте себе та робіть аудит вашого життя. Оцінюйте рівень своєї енергії на роботі, що заважає мати 10 з 10, скільки уваги ви приділяєте фізичній енергії, скільки емоційній.

На вихідних варто робити ретроспективу робочого тижня – скільки часу ви витратили на розвиток, команду, клієнтів, рутину. У конкретних цифрах. Також питайте себе, як минув тиждень у розрізі показників «радість», «розвиток» і «результат». Якщо якийсь показник провисає, як порівняти з попереднім тижнем, це привід взятися за нього на наступному тижні.

3. Знайдіть свій ікігай

Це японське поняття, що складається з двох окремих слів: iki – «жити», gai – «причина». Це не те саме, що абстрактна порада «знайдіть свій сенс життя». Ікігай – це особливий термін, який японці застосовують щодня, нагадуючи про мету свого життя. 

Якщо ж у вас проблеми з пошуком сенсу, варто прочитати книгу «Людина у пошуках справжнього сенсу» психолога Віктора Франкла, який провів три роки ув’язнення у концтаборах нацистів. 

4. Створіть персональний борд 

Персональний борд – це люди, які тримають вас в тонусі, надихають і підтримують. Це коло осіб, які не дають зафейлитись. Задумайтесь, чи є у вас такі «ангели».

Працювати на найвищому рівні ефективності без принесення в жертву здоров’я та фарб життя можливо. Для цього потрібно дотримуватись балансу між витратами енергії та її поновленням. У цьому допоможе системна саморефлексія про те, які першочергові виклики стоять перед вами – як уповільнитись, як врівноважити злети та падіння, як поповнювати енергію, як не вигорати чи як відновлюватись після вигорання. 

І це дуже важливо. Тому що енергія як сила, що необхідна для підтримання фізичної та розумової діяльності, лежить в основі мотивації, ентузіазму та взагалі творіння.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
В новому журналі Forbes Ukraine: список NEXT 250 перспективних компаній малого та середнього бізнесу

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні