Ліки від виснаження. Як українські компанії борються з епідемією втоми працівників. Підбірка практичних кейсів /Зображення згенеровано ШІ Midjourney в співавторстві з Олександрою Карасьовою
Категорія
Лідерство
Дата

Ліки від виснаження. Як українські компанії борються з епідемією втоми працівників. Підбірка практичних кейсів

Зображення згенеровано ШІ Midjourney в співавторстві з Олександрою Карасьовою

В Україні епідемія втоми, констатують психологи: 49% населення почувається виснаженими. Причини – накопичений після 15 місяців вторгнення стрес та втрата відчуття цілі. Що роблять компанії, аби їхні команди зберігали продуктивність та протистояли втомі? Кейси Philip Morris Ukraine, Sigma Software та Kormotech

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У травні 2023-го Росія регулярно обстрілює Україну вночі. У ніч на 28 травня ворог атакував рекордною кількістю дронів-камікадзе – 54 БПЛА. Лише Київщину з початку місяця обстрілювали 15 разів, повідомив голова Київської ОДА Руслан Кравченко вранці 29 травня. 

«Українці не відпочивають вночі та мають прокидатись і йти на роботу, – каже директорка напрямку People&Culture у табачній компанії Philip Morris Емель Мордо. – Вони почуваються виснаженими, але знаходять енергію, щоб креативити та залишатись продуктивними». Найпоширеніший стан населення навесні 2023-го – втома, підтверджує дослідження Gradus Research. На неї скаржаться 49% опитаних. 

У діалогах з українськими компаніями психотерапевт Антон Семенов теж почув скарги на виснаження в командах. «Ці складнощі є у 90% HR-директорів, яких я знаю», – каже Семенов. Його співрозмовники згадували про плинність кадрів і погіршення продуктивності.  

«Для відновлення потрібні вихідні», – переконаний Андрій Кучеренко, HRD компанії Kormotech, виробника корму для тварин. Під час воєнного стану офіційних святкових і неробочих днів немає, але Kormotech відновили їх у 2022 році. Philip Morris, які не відміняли вихідні взагалі, регулярно нагадують команді брати відпустки та відгули. У постійній комунікації СЕО Kormotech Ростислав Вовк радить колегам відпочивати на вихідних, добре спати, харчуватись та ходити до психологів, описує Кучеренко.

Які інструменти компанії використовують проти епідемії втоми? 

Face to face. Особиста розмова як ліки від виснаження 

До вторгнення особисті зустрічі співробітників із керівниками в IT-компанії Sigma Software були орієнтовані на роботу. На них обговорювали досягнення більшої ефективності та кар’єрне зростання. Нині кількість таких розмов збільшилась, а тематика стала персональною: людей питають про проблеми, що виникають поза роботою, та разом шукають шляхи вирішення.

«Хтось живе з членами родини, з якими раніше не жив, – описує керівниця HR Юлія Остроух. – Або переїхав в нове місто і проходить період адаптаціі. Це впливає на емоційний стан і, як наслідок, на ефективність роботи».

Фейс-ту-фейси в Sigma Software проводять керівники або people-партнери, закріплені за підрозділами. Вони оцінюють стан колег і можуть запропонувати спеціалісту відпустку або персональну фінансову допомогу – наприклад, на оренду житла. «Це індивідуальна точкова робота, – каже Остроух. – Ми опинилися в різних ситуаціях, і кожен реагує на обставини по-своєму». 

Інструмент. Як у Philip Morris виміряють рівні стресу команди

У 2023 році компанія запустила проєкт HealthyMe – можливість пройти медичний чекап, що прицільно оцінює індикатори стресу. Зокрема, показники крові, рівні кортизолу, вміст вітамінів та мікроелементів. Коли співробітник отримує результат, за потреби може проконсультуватись із лікарем. Програму пройшли вже понад 200 спеціалістів компанії.

Причина хронічної втоми, за психотерапевтом Семеновим, – накопичений стрес. «Відкладання переживань – погана стратегія», – наголошує він. Рішення? Говорити. Семенов розробив посібник «Як ти, брате?», що вчить проводити базову терапевтичну розмову. «Дати людині випустити пар, почати рефлексію та осмислення», – каже Семенов. 

У Kormotech регулярні фейс-ту-фейси проходять з квітня. «Це допомагає не тільки працівникам, а й керівникам», – помітив Кучеренко. 

У 2022 році він та ще два співробітники компанії пройшли навчання в Israel Trauma Coalition – організації, що вчить роботі з постраждалими через війну. «Розповідали, як допомогти людям, що нервують через прильоти або переживають втрату», – наводить приклад Кучеренко. Завдяки цьому HR-команда Kormotech може надавати первинну психологічну допомогу – зокрема, підтримати колегу в приступі паніки. Таких кризових звернень уже було понад 100. Усього в колективі понад 1200 співробітників.

Бачити одне одного

Кожна п’ятниця в офісах Sigma Software починається сніданками для спеціалістів. Команда обговорює тиждень, що минає, плани на вихідні та новини – концентруються на особистих темах. «Це неформальна терапевтична зустріч», – каже Остроух. 

Посилення соціальних зв’язків корисне для подолання втоми, вважає психотерапевт Семенов. «Неформальні заходи, на яких можна поспілкуватись, побути поруч, – каже він. – Наприклад, навчання з вправами, у яких треба співпрацювати».

Команда Philip Morris Ukraine розпорошена: третина співробітників із понад 1200 осіб – внутрішньо переміщені, 150 виїхали до Європи. «Використовуємо кожну можливість бачитись вживу», – каже Мордо. Коли в топів компанії є зустрічі за кордоном, вони влаштовують заходи з українською командою на локації. Нещодавно менеджери С-level зустрічалися в Угорщині й запросили українців на вечерю.

В компанії провели сезон гри «Що? Де? Коли?» на тему «Україна», а на День вишиванки у київському офісі обладнали фотозони. Співробітники приходили і фотографувались у сорочках. «Люди самі намагаються побути разом, – додає Мордо. – Спільноти важливі». 

Ліки від виснаження. Як українські компанії борються з епідемією втоми працівників. Підбірка практичних кейсів /Фото 1

Команда Philip Morris Ukraine на День вишиванки

Колектив Sigma Software з понад 2000 осіб теж роз’їхався світом. Протягом року компанія відкрила офіси в кожному місті, де є понад 10 працівників – зокрема, в Івано-Франківську, Луцьку, Тернополі, Чернівцях і Черкасах, а також в 10 країнах Європи та Латинської Америки. Це мобілізує команду та має психотерапевтичний ефект, каже Остроух. «Багато людей опинились у містах без жодного знайомого, – додає вона. – Поруч із командою в офісі відчуваєш підтримку». 

Створювати сенси

На сьомий день вторгнення у Kormotech запустили Save Pets of Ukraine – ініціативу для допомоги тваринам під час війни. До нього було залучено близько 40 працівників. Компанія передала 1000 тонн корму та врятувала 250 000 собак і котів. Пізніше з’явився проєкт Look 4 Paws, що прилаштовує бездомних домашніх тварин. «Багато співробітників компанії взяли собі улюбленця, – каже Кучеренко. – Це додає людяності».  

У березні ініціативі Save Pets of Ukraine від Kormotech виповнився рік

Люди втрачають віру в те, що те, що вони роблять, має сенс, – її треба повернути, каже Семенов. «Компанія повинна показувати, що працює на перемогу, – додає психолог. – Щоб кожен в команді розумів: те, що він робить, допомагає. Зв’язок повинен бути чесним і прямим». 

Як це зробити? Підкреслювати, як пряма діяльність компанії підтримує фронт, та залучати команду до волонтерських ініціатив. «Це додаткове навантаження, – каже Семенов. – Але воно працює».  

Психотерапевт проводив лекцію для компанії, співробітники якої планували свято для дітей у Бородянці. «Після цієї поїздки люди були більш позитивно налаштованими, – каже Семенов. – Але емоційний підйом почався, ще коли вони збирались їхати». Команда Philip Morris Ukraine проходила курси першої домедичної допомоги та здавала разом кров. До офісу прийшли навіть ті, хто зазвичай не ходить, – їм було важливо зробити внесок, згадує Мордо. 

«Коли люди в стані стресу, потрібно трансформувати тривожність у дію, – каже Остроух із Sigma Software. – Ми з цим допомагаємо». Волонтерський фонд компанії Unity Fund закуповує техніку й обладнання для військових частин та мобілізованих працівників.

Фонд очолюють спеціалісти Sigma Software. У команді – до 10 фахівців, які займаються цим у вільний час. «Ініціативам потрібні лише простір та підтримка, – додає Остроух. – Інше люди зроблять самі». В групі в телеграмі для всіх співробітників Philip Morris команда ділиться запитами від військових і збирає кошти. Компанія не бере участь у цьому проєкті – спільнота формується самостійно.

«Сенс життя і активна справа миттєво змінюють настрій, – каже Семенов. – Завдання компанії – дати ціль роботи. Не відпочинку, а саме роботи». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні