Верхній ряд: Артем Бородатюк, Валерій Горбань і Тетяна Лукинюк.
Нижній ряд: Ігор Мазепа, Сергій Токарєв і Володимир Многолєтній. Ілюстрація Getty Images/Анна Наконечна /Олександр Чекменьов
Категорія
Життя
Дата

Хобі мають безліч побічних переваг. Які навички прокачують українські підприємці за допомогою спорту, гонок та пілотування

6 хв читання

Верхній ряд: Артем Бородатюк, Валерій Горбань і Тетяна Лукинюк. Нижній ряд: Ігор Мазепа, Сергій Токарєв і Володимир Многолєтній. Ілюстрація Getty Images/Анна Наконечна Фото Олександр Чекменьов

Люди, які мають хобі, щасливіші від інших. Вони більш стресостійкі та менш схильні до вигорання, йдеться в дослідженнях професора Школи поведінкових наук Семюеля Меламеда та психолога Каліфорнійського університету Метью Завадскі. Фізичні вправи здатні знизити рівень стресу та тривожності і, як наслідок, покращити концентрацію. Ходьба в звичайному темпі прокачує креативність. Читання запобігає погіршенню пам’яті

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Головне – знайти те, що подобається. Так, Воррен Баффет грає на укулеле та прокачує мозок під час гри в брідж. Білл Гейтс обожнює читати настільки, що робить це щоранку та щоночі. Співзасновник Apple Стів Возняк грає в поло, стоячи на сігвеї. 

Українські підприємці також зуміли знайти свої улюблені заняття. Що вони отримують від хобі, крім задоволення? Forbes обрав шість навичок, які вдається прокачати за допомогою улюблених занять. 

Бути сфокусованим

Роман Романчук, CEO Multiplex 

Хобі: автогонки

з особистого архіву

Роман Романчук, CEO Multiplex Фото з особистого архіву

Автоперегони вимагають колосальної концентрації. І це одна з основних причин, чому я люблю цей спорт. Він дає змогу дивитися на звичайне життя під іншим ракурсом. Для мене гонки – динамічна медитація. І це абсолютно точно відпочинок, незважаючи на те що під час етапу ми спимо по чотири–пʼять годин на добу і майже не їмо.

Матеріали по темі

Алекс Луцький, СЕО Innovecs

Хобі: хокей

з особистого архіву

Алекс Луцький, СЕО Innovecs Фото з особистого архіву

Хокей – спорт для сильних, амбітних людей, скерованих на результат. Тут потрібна сила волі, бо слід тренуватися мінімум рік, щоб почати грати в команді. Під час тренувань ти скидаєш калорії та заряджаєшся енергією. А в роботі завдяки цьому стаєш більш сфокусованим.  

Сергій Токарєв, партнер-засновник технологічної компанії Roosh

Хобі: інтервальне голодування

з особистого архіву

Сергій Токарєв, співзасновник венчурної студії Pawa і венчурного фонду Roosh Фото з особистого архіву

Триденне голодування дає неймовірний фокус. Для мене періоди фастингу – суперзабіги для роботи. Я встигаю зробити стільки, скільки виконую зазвичай за два тижні. Організм сам налаштовується на ефективну роботу. Люблю в такі моменти вивчати іноземні мови чи почитати щось таке, що важливо запамʼятати. У звичайному житті терпіти не можу працювати з нудними юридичними документами. Мені складно на них сфокусуватися. А так їх вдається вичитувати швидко й легко.

Вчитися резильєнтності

Валерій Горбань, власник групи компаній «Асканія» 

Хобі: ралійні гонки

Анна Наконечна

Валерій Горбань, власник групи компаній «Асканія» Фото Анна Наконечна

Перегони – це моя розрядка від основної роботи, антистресовий тренажер. Аварія – сильна психологічна травма для пілота. Після перших аварій, в які я потрапляв, залишалося відчуття страху. А пілот повинен їхати спокійно, впевнено і без зайвих сумнівів. Страх минав десь через два змагання. Але з часом відновлення проходить дедалі швидше. Кризові складні ситуації навіть мотивують мене. Отже, десь я щось недоробив, недодумав, недостатньо спрогнозував. Треба більше тренуватися й посилено навчатися, щоб не допускати таких ситуацій.

Ігор Мазепа, засновник Concorde Capital  

Хобі: пілотування вертольота

Під час пілотування гелікоптера іноді трапляються складні ситуації. Перша реакція на них – страх, стрес і паніка. Одного разу я потрапив у неймовірний туман, довелося летіти на висоті метр-півтора від землі на швидкості 5 км/год. Я дотягнув до дороги і перечекав туман. Коли прилетів додому, залпом випив два літри води. Так було спочатку – зараз навчився значно менше боятися й стресувати. Це відмінний навик, який я з радістю переношу на роботу. Стрес не допомагає ніколи – ні в польоті, ні в роботі.

Ставати кращим професіоналом

Інна Поперешнюк, співзасновниця «Нової пошти»

Хобі: кулінарія

Любов до готування розвиває в мені індивідуальність, уміння йти своєю дорогою і не боятися бути собою. Я ніколи не женуся за трендами. Коли весь світ перейшов на гранолу на сніданок, я навіть не подивилася в її бік. Ще одна моя риса характеру – вимогливість. Я завжди чекаю від себе якісного виконання завдання – і в готуванні, і у виборі продуктів, і в роботі. Вимагаю цього від себе і, напевно, від інших. Моє хобі вчить результативності та відповідальності. Тільки я відповідаю за кущі, які висадила, ніхто інший. Слово «результат» для мене ключове в будь-яких процесах – у бізнесі, благодійних проєктах чи хобі.

Тетяна Лукинюк, B2C-директор Kyivstar, засновниця книжкового клубу Kyiv Bookworms Club

Хобі: читання 

з особистого архіву

Тетяна Лукинюк, B2C-директор Kyivstar, засновниця книжкового клубу Kyiv Bookworms Club Фото з особистого архіву

Читання і книжковий клуб допомогли розвинути професійні навички. Наприклад, завдяки книжковому клубу я стала кращим модератором. Я і раніше це вміла, але зараз відмінно керую великими групами людей. Розумію, як перебити людину, яка «виконує соло», як викликати на діалог людей, які мовчать на зустрічі.

Другий важливий hard skill – критичне мислення. У книжковому клубі ми часто обговорюємо дії головних героїв твору. Коли чуєш 10 різних інтерпретацій, це розширює світогляд щодо мотивів людей і емпатію з приводу того, що вони думають і як себе поводять. Я – людина, націлена на результат. Я дуже змінююся, розуміючи, що те, як ми досягаємо мети, руйнуючи чи створюючи, може бути важливіше за саму мету. Це сталося зі мною завдяки книгам.

Ігор Мазепа, засновник Concorde Capital  

Хобі: пілотування вертольота

Анна Наконечна

Ігор Мазепа, засновник Concorde Capital Фото Анна Наконечна

Пілотування розвиває helicopter view. Вчишся дивитися на ситуацію з висоти, злітаючи над рутиною. Звичка літати й широкий кругозір, який дають польоти на гелікоптері, вчать помічати й враховувати дрібниці. Це допомагає в бізнесі. Такі речі розвивають креативність, допомагають бачити вище і далі, ніж інші. Думаю, що бачу в бізнесі більше за інших завдяки вмінню охоплювати поглядом більший простір. Цей навик дало мені пілотування.

Запобігти вигоранню та перезавантажитися

Артем Бородатюк, засновник Netpeak Group 

Хобі: футзал

Зараз футзал і біг – два види спорту, якими я займаюся із задоволенням. Задоволення – важлива умова для того, щоб хобі допомагало не перегоріти. Продовжую розвивати себе і в інших областях, наприклад, грі в шахи. Захоплення – це важливо, і круто, коли вони різні.

Інна Поперешнюк, співзасновниця «Нової пошти»

Хобі: вирощування овочів та готування страв

Особистий архів Інни Поперешнюк

Інна Поперешнюк, співзасновниця Нової пошти Фото Особистий архів Інни Поперешнюк

Мені здається, їжа – найкращий спосіб перезавантаження. Коли ти їси, ти інший. Не думаєш про проблеми і просто насолоджуєшся процесом. У людей може бути купа складнощів, але за обідом ніхто їх не обговорює. За обідом ми говоримо про дітей, сімʼї, згадуємо смішні історії. За півгодини люди перезавантажуються і повертаються на робочі місця ситими, щасливими і відпочилими. А перезавантажуватись завжди важливо, як і давати таку можливість команді.  

Володимир Многолєтній, засновник і CEO IT-компанії «Генезис»

Хобі: прокачка ЗСЖ-навичок

Олександр Чекменьов

Володимир Многолєтній, засновник і CEO IT-компанії Генезис Фото Олександр Чекменьов

Для мене здорові звички – насамперед те, що дає змогу займатися справою та менше вигорати. Я називаю це «амортизацією». Хоча, напевно, більш правильне визначення – «спорт без фанатизму».

Біг – чиста медитація. Це спорт для голови та ментальної сфери. Тренажерний зал – для тіла. Я додав його років зо три тому. Це, мабуть, чи не найголовніше, що я зробив у своїй спортивній рутині. Такі тренування дають тілу найбільше з погляду тонусу. Вдень я працюю чотири–п’ять годин, потім займаюся спортом 30–40 хвилин і працюю ще стільки само. Статистично я переконався: це підтримує енергію на достатньому рівні впродовж дня.  

Сприяти командній роботі

Артем Бородатюк, засновник Netpeak Group 

Хобі: футзал

Хобі мають безліч побічних переваг. Які навички прокачують українські підприємці за допомогою спорту, гонок та пілотування /Фото 1

Артем Бородатюк, засновник Netpeak Group

Коли ми грали в лігах для початківців, я завжди шукав у команді противника найслабшого гравця. У нього простіше забрати мʼяч, через нього легше перемогти. У нас в команді точно так само: спочатку були хлопці, які не могли й по мʼячу потрапити. І було зрозуміло: якщо з пʼяти гравців один не може вдарити, ми програємо матч. Я не можу атакувати, коли знаю, що воротар або захист слабкі. Я йду назад, і в нападі нікого не залишається. Все це легко можна перенести на реалії бізнесу. Перемагає команда, а не гравець. Цим мені і подобається футзал, цим він схожий на бізнес.

Алекс Луцький, СЕО Innovecs

Хобі: хокей

У хокеї і бізнесі є речі, які перетинаються. По-перше, і те, і інше – командна гра. Існує вислів, що один ти можеш бігти швидко, а разом ви будете рухатися довго. По-друге, в обох сферах успішною людину роблять амбіції, бажання та праця.

Приймати рішення

Валерій Горбань, власник групи компаній «Асканія» 

Хобі: ралійні гонки 

Анна Наконечна

Валерій Горбань, власник групи компаній «Асканія» Фото Анна Наконечна

У суспільстві існує думка, що гонщики – шибайголови без інстинкту самозбереження. Але все працює навпаки. Інстинкт самозбереження в автоспортсменів розвинений краще, ніж у більшості. Ти завжди хочеш їхати швидше, але повинен не йти на поводу емоцій, враховувати свої можливості і можливості автомобіля. Потрібно відчувати межу, але не переступати її. Цим перегони частково схожі на бізнес. У підприємництві теж часто відчуваєш азарт, але за ним не можна бездумно слідувати.

Роман Романчук, CEO Multiplex 

Хобі: автогонки

Хороший пілот – хороший кризовий менеджер. Буває, у тебе три заїзди з невеликою перервою, і раптом ламається машина. Важливо моментально збагнути, що робити. Особливо, якщо поломка серйозна і є тільки ніч до наступного етапу. У гонках необхідні навички неординарного прийняття рішень, тактики та стратегії. Потрібно вміти працювати з ризиками. Усі ці навички необхідні й для бізнесу. Я їх використовую в роботі щодня.

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні