Хезер Морган та Ілля Ліхтенштейн, найвідоміша пара криптошахраїв, яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд. Фото Facebook. Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі

4 хв читання

Хезер Морган та Ілля Ліхтенштейн, найвідоміша пара криптошахраїв, яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд. Фото Facebook. Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна

Прокурори США звинувачують у відмиванням біткоїнів на $4,5 млрд нью-йоркську пару – Хезер Морган та Іллю Ліхтенштейна. Це найбільша конфіскація коштів, що коли-небудь проводилися. У цьому «шпигунскому романі» знайшлося місце і для України

Коли федеральні слідчі у січні 2022 року прийшли із обшуком додому до нью-йоркської пари – Іллі Ліхтенштейна і Хезер Морган – остання наполягла, щоб її пустили у спальню, де вона хотіла забрати кота. Та коли Морган почала кликати кота з-під ліжка, агенти побачили, як вона гарячково намагається заблокувати свій телефон. Це, за словами прокурорів, призвело до того, що жінку повалили на підлогу.

Відчайдушні спроби 31-річної Морган та її 34-річного чоловіка Іллі Ліхтенштейна приховати, за версією слідства, свою роль у відмиванні мільярдів доларів у біткоїнах, стали відомі загалу після подання прокурорами заяви до суду.

Прокуратура наполягає, що двоє підозрюваних повинні залишитися під вартою. За словами федеральної влади, «це найбільший фінансовий арешт в історії».

Подружжя, яке жило у квартирі на розкішній вулиці Волл-стріт, 75, було заарештоване у вівторок за звинуваченнями у відмиванні схрону біткоїнів, який тепер оцінюють у $4,5 млрд.

У четвер головна суддя Берил Говелл винесла рішення про продовження утримання Ліхтенштейна і Морган під вартою і про переведення їх із федеральної вʼязниці у Брукліні до Вашингтону, округ Колумбія, де їхню справу продовжить розглядати федеральний суд.

Forbes саме нещодавно розповідав про пару, яка створила образ успішних технопідприємців і водночас буцімто відмивала вкрадені біткоїни. Ліхтенштейн колись заснував компанію і отримав інвестиції від Марка Кубана, перш ніж почати інвестувати у стартапи разом із такими лідерами, як Марк Беніофф.

А Морган тим часом створювала собі репутацію лідерки думок, пишучи низку статей про жінок у лідерстві для Forbes.com як дописувачка. А ще вона вигадала для себе альтер-его придуркуватої реперки Razzlekhan на YouTube, яка говорить про успіх та гроші.

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі /Фото 1

Серед речей, знайдених у квартирі подружжя, були книжки із пустотами, в яких вони ховали речі. U.S. ATTORNEY’S OFFICE FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA

У документі на 34 сторінки, який оприлюднили у четвер, нові деталі дають краще уявлення про діяльність підсудних протягом років до арешту цього тижня. Прокурори пояснюють, яка діяльність пари в Україні у 2019-му «іноді нагадує шпигунський роман».

В документах для суду, що їх підготували для слухання про обрання запобіжного заходу, також можна знайти коротку хроніку подій, які трапилися під час обшуку квартири пари у місті Нью-Йорк 5 січня. Агенти знайшли серед різних речей $40 000 готівкою, десятки електронних пристроїв і навіть дві книжки з порожнинами.

У середу Самсон Ензер, один із адвокатів Ліхтенштейна і Морган, написав у листі до суду про те, що його клієнтів варто відпустити, адже немає ризику їхньої втечі. Крім того, він вказав на «суттєві прогалини» у справі звинувачення, особливо у тому, що стосується Морган, адже немає ніяких записів прослуховування або «нічого іншого, що нагадувало б прямі докази провини».

У листі у відповідь, який надіслали у четвер, мовиться, що насправді Морган «відіграла ключову роль у відмиванні грошей і шахрайській схемі».

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі /Фото 2

Відчайдушні спроби 31-річної Морган та її 34-річного чоловіка Іллі Ліхтенштейна приховати, за версією слідства, свою роль у відмиванні мільярдів доларів у біткоїнах, стали відомі загалу після подання прокурорами заяви до суду. Фото Facebook

За твердженням слідства, 31 січня, коли правоохоронцям вдалося розшифрувати кілька файлів, що зберігалися у хмарному сховищі Ліхтенштейна, вони знайшли не лише бухгалтерські книги різних криптоакаунтів, а й «файли гаманців для додаткових криптовалют, які уряд ще не встиг арештувати». Кілька таких файлів «у назві містили варіації слова dirty, тобто брудний, наприклад dirty_wallet.dat».

У серпні 2019 пара місяць пробула в Україні. Прокурори кажуть, що саме в цей час Ліхтенштейн «створив і/або змінив численні файли» в цьому сховищі, «які містять нотатки про відмивання грошей і/або фальшиві посвідчення, що повʼязані із Україною». Схоже, що в цей період вони в Україні отримали посилки з Росії нібито від ділків у даркнеті, які займаються підробними паспортами.

У файлах-«нотатках» також знайшли «інформацію про доставку» на адресу дизайн-готелю 11 Mirrors у Києві. Прокурори зазначають, що фотографії саме цього готелю Морган постила на своїх сторінках у соцмережах, – це вказує на те, що вона оселилася неподалік. Крім того, сторона обвинувачення каже, що у неї є «чек з Uber», який показує, що Морган взяла таксі від вищезазначеного дизайн-готелю 11 вересня 2019 року.

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі /Фото 3

Федеральні агенти вилучили $40 000 готівки під час обшуку минулого місяця. U.S. ATTORNEY’S OFFICE FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA

Прокурори кажуть, що ще в одному документі, який був у хмарному сховищі Ліхтенштейна, були російськомовні інструкції «як анонімно отримати посилку в Україні». У цьому документі містяться деталі про те, де в українських поштових відділеннях розташовані камери і як залишитися непоміченими.

Також прокуратура вперше розповіла про нові деталі щодо дня обшуку у нью-йоркській квартирі пари.

Коли приїхали агенти, Морган і Ліхтенштейн сказали, що не хочуть бути присутніми, і попросили забрати кота. Агенти дозволили Морган забрати кота, який ховався під ліжком.

Але, згідно з судовими документами, «поки Морган сіла наприсядки біля ліжка, щоб покликати кота, вона обрала місце біля нічного столика, на якому були її телефони. Потім вона схопила телефон з нічного столика і неодноразово тиснула на кнопку блокування. Схоже було, що Морган намагалася заблокувати телефон так, щоб правоохоронцям було складніше оглянути вміст телефону. Агентам довелося силою забирати телефон у неї з рук».

Загалом, прокуратура робить висновок, що Морган була «надзвичайно активна» у всій схемі, і зазначила, що її «бізнесові рахунки використовували для легітимізації вкрадених коштів».

Getty Images

Морган тим часом створювала собі репутацію лідерки думок, пишучи низку статей про жінок у лідерстві для Forbes.com як дописувачка. А ще вона вигадала для себе альтер-его придуркуватої реперки Razzlekhan на YouTube, яка говорить про успіх та гроші. Фото Getty Images

В окремій заяві, яку подали до суду у четвер, адвокати Ліхтенштейна і Морган стверджують, що вони не мали змоги «ні побачити, ані поговорити, ані відвідати містера Ліхтенштейна» з часу його прибуття до федеральної вʼязниці у Брукліні.

«Через те, що [Федеральне управління тюрмами], очевидно, зробило помилку у написанні його імені під час оформлення, нам лише вчора вдалося дізнатися, що містера Ліхтенштейна утримують у федеральній вʼязниці у Брукліні», – написали вони, описуючи низку бюрократичних перепон, які перешкоджали їхній роботі.

Адвокати попросили суддю дозволити «візит адвоката (або хоча б дзвінок адвоката)» для Ліхтенштейна у четвер і ще один у пʼятницю перед слуханням про звільнення під заставу. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд