Хезер Морган та Ілля Ліхтенштейн, найвідоміша пара криптошахраїв, яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд. Фото Facebook. Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна
Категорія
Картина дня
Дата

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі

Хезер Морган та Ілля Ліхтенштейн, найвідоміша пара криптошахраїв, яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд. Фото Facebook. Ілюстрація Shutterstock/Анна Наконечна

Прокурори США звинувачують у відмиванням біткоїнів на $4,5 млрд нью-йоркську пару – Хезер Морган та Іллю Ліхтенштейна. Це найбільша конфіскація коштів, що коли-небудь проводилися. У цьому «шпигунскому романі» знайшлося місце і для України

📲 45 секунд – на один пост, 20 хвилин на день, щоб дізнатися головні економічні та бізнесові новини. Підписуйтеся на Telegram-канал Forbes Ukraine, щоб економити час.

Коли федеральні слідчі у січні 2022 року прийшли із обшуком додому до нью-йоркської пари – Іллі Ліхтенштейна і Хезер Морган – остання наполягла, щоб її пустили у спальню, де вона хотіла забрати кота. Та коли Морган почала кликати кота з-під ліжка, агенти побачили, як вона гарячково намагається заблокувати свій телефон. Це, за словами прокурорів, призвело до того, що жінку повалили на підлогу.

Відчайдушні спроби 31-річної Морган та її 34-річного чоловіка Іллі Ліхтенштейна приховати, за версією слідства, свою роль у відмиванні мільярдів доларів у біткоїнах, стали відомі загалу після подання прокурорами заяви до суду.

Прокуратура наполягає, що двоє підозрюваних повинні залишитися під вартою. За словами федеральної влади, «це найбільший фінансовий арешт в історії».

Подружжя, яке жило у квартирі на розкішній вулиці Волл-стріт, 75, було заарештоване у вівторок за звинуваченнями у відмиванні схрону біткоїнів, який тепер оцінюють у $4,5 млрд.

У четвер головна суддя Берил Говелл винесла рішення про продовження утримання Ліхтенштейна і Морган під вартою і про переведення їх із федеральної вʼязниці у Брукліні до Вашингтону, округ Колумбія, де їхню справу продовжить розглядати федеральний суд.

Forbes саме нещодавно розповідав про пару, яка створила образ успішних технопідприємців і водночас буцімто відмивала вкрадені біткоїни. Ліхтенштейн колись заснував компанію і отримав інвестиції від Марка Кубана, перш ніж почати інвестувати у стартапи разом із такими лідерами, як Марк Беніофф.

А Морган тим часом створювала собі репутацію лідерки думок, пишучи низку статей про жінок у лідерстві для Forbes.com як дописувачка. А ще вона вигадала для себе альтер-его придуркуватої реперки Razzlekhan на YouTube, яка говорить про успіх та гроші.

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі /Фото 1

Серед речей, знайдених у квартирі подружжя, були книжки із пустотами, в яких вони ховали речі. U.S. ATTORNEY’S OFFICE FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA

У документі на 34 сторінки, який оприлюднили у четвер, нові деталі дають краще уявлення про діяльність підсудних протягом років до арешту цього тижня. Прокурори пояснюють, яка діяльність пари в Україні у 2019-му «іноді нагадує шпигунський роман».

В документах для суду, що їх підготували для слухання про обрання запобіжного заходу, також можна знайти коротку хроніку подій, які трапилися під час обшуку квартири пари у місті Нью-Йорк 5 січня. Агенти знайшли серед різних речей $40 000 готівкою, десятки електронних пристроїв і навіть дві книжки з порожнинами.

У середу Самсон Ензер, один із адвокатів Ліхтенштейна і Морган, написав у листі до суду про те, що його клієнтів варто відпустити, адже немає ризику їхньої втечі. Крім того, він вказав на «суттєві прогалини» у справі звинувачення, особливо у тому, що стосується Морган, адже немає ніяких записів прослуховування або «нічого іншого, що нагадувало б прямі докази провини».

У листі у відповідь, який надіслали у четвер, мовиться, що насправді Морган «відіграла ключову роль у відмиванні грошей і шахрайській схемі».

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі /Фото 2

Відчайдушні спроби 31-річної Морган та її 34-річного чоловіка Іллі Ліхтенштейна приховати, за версією слідства, свою роль у відмиванні мільярдів доларів у біткоїнах, стали відомі загалу після подання прокурорами заяви до суду. Фото Facebook

За твердженням слідства, 31 січня, коли правоохоронцям вдалося розшифрувати кілька файлів, що зберігалися у хмарному сховищі Ліхтенштейна, вони знайшли не лише бухгалтерські книги різних криптоакаунтів, а й «файли гаманців для додаткових криптовалют, які уряд ще не встиг арештувати». Кілька таких файлів «у назві містили варіації слова dirty, тобто брудний, наприклад dirty_wallet.dat».

У серпні 2019 пара місяць пробула в Україні. Прокурори кажуть, що саме в цей час Ліхтенштейн «створив і/або змінив численні файли» в цьому сховищі, «які містять нотатки про відмивання грошей і/або фальшиві посвідчення, що повʼязані із Україною». Схоже, що в цей період вони в Україні отримали посилки з Росії нібито від ділків у даркнеті, які займаються підробними паспортами.

У файлах-«нотатках» також знайшли «інформацію про доставку» на адресу дизайн-готелю 11 Mirrors у Києві. Прокурори зазначають, що фотографії саме цього готелю Морган постила на своїх сторінках у соцмережах, – це вказує на те, що вона оселилася неподалік. Крім того, сторона обвинувачення каже, що у неї є «чек з Uber», який показує, що Морган взяла таксі від вищезазначеного дизайн-готелю 11 вересня 2019 року.

Найвідоміша пара криптошахраїв (яка відмила біткоїнів на $4,5 мрлд) влаштувала в Україні шпигунський роман. Розповідаємо деталі /Фото 3

Федеральні агенти вилучили $40 000 готівки під час обшуку минулого місяця. U.S. ATTORNEY’S OFFICE FOR THE DISTRICT OF COLUMBIA

Прокурори кажуть, що ще в одному документі, який був у хмарному сховищі Ліхтенштейна, були російськомовні інструкції «як анонімно отримати посилку в Україні». У цьому документі містяться деталі про те, де в українських поштових відділеннях розташовані камери і як залишитися непоміченими.

Також прокуратура вперше розповіла про нові деталі щодо дня обшуку у нью-йоркській квартирі пари.

Коли приїхали агенти, Морган і Ліхтенштейн сказали, що не хочуть бути присутніми, і попросили забрати кота. Агенти дозволили Морган забрати кота, який ховався під ліжком.

Але, згідно з судовими документами, «поки Морган сіла наприсядки біля ліжка, щоб покликати кота, вона обрала місце біля нічного столика, на якому були її телефони. Потім вона схопила телефон з нічного столика і неодноразово тиснула на кнопку блокування. Схоже було, що Морган намагалася заблокувати телефон так, щоб правоохоронцям було складніше оглянути вміст телефону. Агентам довелося силою забирати телефон у неї з рук».

Загалом, прокуратура робить висновок, що Морган була «надзвичайно активна» у всій схемі, і зазначила, що її «бізнесові рахунки використовували для легітимізації вкрадених коштів».

Getty Images

Морган тим часом створювала собі репутацію лідерки думок, пишучи низку статей про жінок у лідерстві для Forbes.com як дописувачка. А ще вона вигадала для себе альтер-его придуркуватої реперки Razzlekhan на YouTube, яка говорить про успіх та гроші. Фото Getty Images

В окремій заяві, яку подали до суду у четвер, адвокати Ліхтенштейна і Морган стверджують, що вони не мали змоги «ні побачити, ані поговорити, ані відвідати містера Ліхтенштейна» з часу його прибуття до федеральної вʼязниці у Брукліні.

«Через те, що [Федеральне управління тюрмами], очевидно, зробило помилку у написанні його імені під час оформлення, нам лише вчора вдалося дізнатися, що містера Ліхтенштейна утримують у федеральній вʼязниці у Брукліні», – написали вони, описуючи низку бюрократичних перепон, які перешкоджали їхній роботі.

Адвокати попросили суддю дозволити «візит адвоката (або хоча б дзвінок адвоката)» для Ліхтенштейна у четвер і ще один у пʼятницю перед слуханням про звільнення під заставу. 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні