У книзі «4000 тижнів», присвяченій новому погляду на тайм-менеджмент, журналіст Олівер Беркман наводить приклад екстремального трудоголізму: письменницю Даніелу Стіл. За 72 роки життя Стіл написала 179 книг, працювала по 20 годин на добу та майже не спала. Це патологічний приклад поширеної проблеми. «Ми належимо до типу людей, які зазнають дискомфорту, коли серед роботи доводиться робити перерву, і нервуються, коли не працюють досить продуктивно», – пише Беркман
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
«Люди справді не вміють відпочивати», – підтверджує психолог та психотерапевт Євген Пілецький. Дефіцит відпочинку призводить до вигоряння – синдрому, який у 2019 році ВООЗ включила до Міжнародної класифікації хвороб. Згідно з опитуванням, проведеним агрегатором вакансій Indeed, у 2021 році 52% респондентів відчули симптоми вигоряння.
Що спричинило стрімке поширення синдрому? Пілецький називає два фактори: еволюційний та культурний. Наші пращури не працювали у такому режимі і на такій швидкості, як ми, а фактори стресу, особливо в епоху пандемії, створили світ тривожних людей. «А якщо я турбуюся про те, що, поки сиджу на пляжі, решта виривається вперед, про який відпочинок може йтися?», – розтлумачує психолог.
Разом із Євгеном Пілецьким Forbes пояснює, які типи діяльності вважаються відпочинком, як вчасно помітити його дефіцит та навчитися відпочивати.
Активність, що дозволяє відпочивати
Є три типи ефективного відпочинку. В ідеалі потрібно знаходити час на кожен, але можна почати хоча б з одного.
Ресурсний відпочинок
Цей тип часу потрібен для підзарядки батарей і відновлення сил. «Сюди входить діяльність, яку умовно можна назвати аналоговою», – пояснює Пілецький. Що потрапляє до цієї категорії? Фізична активність та спортивні змагання – зігравши у рухливу гру на кшталт сквошу чи футболу, не дивлячись на зусилля, які було прикладено, ви зможете відпочити. Відновитись допомагають музика, смачна їжа, ручна робота – гончарство, пазли, конструктори.
Які критерії ресурсної активності? Основний – один: отримувати задоволення і не гнатися за звершеннями. «Поїздка на курорт не повинна перетворюватися на обовʼязкове підхоплення о сьомій ранку, сніданок, екскурсії та йогу за розкладом», – попереджає психолог.
Ціннісний відпочинок
Відпочинок, що дає особисті смисли. Їх можуть створити перегляд освітніх роликів, читання книг, глибокі бесіди, духовні практики та усвідомлені #хобі. Чим ціннісний відпочинок відрізняється від ресурсного? Ця діяльність спрямована на досягнення конкретної непрофесійної мети. «Коли ви ганяєте у футбол із друзями, у вас немає особливого завдання. Ви ж не бажаєте стати успішним футболістом. А ціннісний відпочинок передбачає певний розвиток», – пояснює Пілецький. Важливо не перестаратися: полежати в гамаку з книжкою може здаватися розслаблюючим заняттям, але якщо у вас в руках збірка робіт Гегеля, у цей момент ваш мозок працює.
Безцільний відпочинок
Активності, не повʼязані з працею, – пісні, танці, ігри на музичних інструментах, костюмовані вечірки, – які дозволяють звільнити внутрішню дитину та позбутися соціальних обмежень. Пілецький умовно називає активності, що входять до категорії безцільного відпочинку, «карнавалом». Ними можуть бути корпоративи, вечірки, зустрічі із друзями. Цей відпочинок дає необхідне розкріпачення – суворе підпорядкування соціальним та корпоративним нормам виснажує. «Карнавальна» частина важлива. Влаштовувати такі події лише на Новий рік та Хелловін недостатньо», – додає психолог.
Маркери дефіциту відпочинку
Якщо ви не відпочиваєте достатньо, починаєте вигоряти. Різноманітні симптоми нестачі відпочинку відповідають різним фазам вигоряння, пояснює Пілецький. Перший сигнал, який важливо зафіксувати, – незадовго до виснаження багато хто починає відчувати несподіваний приплив сил, такий собі «кураж». Ви працюєте все більше, але при цьому не помічаєте, як стаєте все менш ефективнішими.
Другий маркер – хронічний стрес. Ви стаєте дратівливими щодо до колег та завдань, уникаєте розмов на професійну тему. «Якщо ви ловите себе на тому, що робота, яка завжди подобалася, нервує та здається безглуздою – це наступна фаза вигоряння», – каже Пілецький.
Далі ви можете відчути, що більше не в змозі функціонувати та працювати нормально, а проблеми на роботі викликають тривогу, пригніченість та різке зниження працездатності. У гіршому сценарії відсутність відпочинку та занедбане вигоряння можуть закінчитися депресією та тривожними розладами.
Поради, як навчитися відпочивати
Проведіть брейншторм. Призначте зустріч із людьми, з якими хотіли б відпочивати, та обговоріть, що вам було б цікаво у якості відпочинку. «Це можуть бути абсолютно ідіотські ідеї, – каже психолог. – Але їх важливо озвучити та зрозуміти, що взагалі можна робити».
Плануйте відпочинок так само, як плануєте роботу. Робити це важливо до того, як ви приступите до відпочинку, щоб не ухвалювати рішень у процесі та не вигадувати, чим зайнятися.
Деталізуйте та ставте дедлайни. У планах відпочинку важливо чітко вказувати, коли, що та як довго ви плануєте робити. «Уникайте формулювань на кшталт: «Було б непогано зʼїздити на море», – радить Пілецький. Позначте, коли і куди саме ви хотіли б податися.
- Категорія
- Життя
- Дата
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.