Категорія
Життя
Дата

Ринок на майже 1,5 мільярди. Війна привела десятки тисяч українців до психологів. Як влаштований бізнес на ментальному здоровʼї

Війна привела тисячі українців до психологів. Скільки коштує ментальне здоровʼя /Getty Images

Війна привела тисячі українців до психологів. Скільки коштує ментальне здоровʼя Фото Getty Images

Українці все частіше звертаються до приватних психологів. Бюджет на консультації – від 350 грн до десятків тисяч. МОЗ прогнозує: потреба зростатиме. Як повномасштабне вторгнення змінює ринок приватної психотерапії

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

«Я й раніше працювала з тривожністю, депресією, панічними атаками, – констатує психологиня й членкиня Національної психологічної асоціації Віталіна Устенко. – Але зараз кількість людей, які зіштовхнулись із цими станами, зросла в рази».

Понад 15 млн українців потребуватимуть психологічної допомоги після війни, свідчать дані МОЗ. За опитуванням КМДА, лише серед киян стабільним свій стан назвали 11%. Майже чверть опитаних у майбутньому звернеться по допомогу до психологів, а 9% уже відвідують його. 

Понад половина опитаних агенцією Gradus українців оцінили стан свого психологічного здоров’я як середній. 35% опитаних не ходять до психолога, проте не виключають, що можуть до нього звернутись.  

Велика війна стала потрясінням для ментального здоров’я кожного українця. Як з 24 лютого змінився попит на психотерапію та скільки коштують послуги спеціалістів?

Вибуховий попит. Скільки українців відвідують терапевтів 

У перший місяць війни попит на терапію обвалився, кажуть у психологічному сервісі HoldYou, де працює близько 47 спеціалістів. Уже у квітні 2022-го обсяг платних консультацій на ринку повернувся на довоєнний рівень. 

Запит на психологічну допомогу зріс після оприлюднення російських звірств на Київщині, згадує співзасновник платформи пошуку психолога pleso Олександр Бондарєв. Тоді фахівці компанії безкоштовно допомогли понад 200 людям. 

До повномасштабної війни pleso пропрацювали пів року. Уже в травні 2023-го кількість консультацій там у 10 разів перевищувала довоєнний рівень. Зараз стартап надає 3000 консультацій на місяць в Україні та Польщі, каже Бондарєв. 

Останні місяці попит на терапію зростає після масованих обстрілів, помітили у платформі Rozmova, яка запустилась після 24 лютого. Здебільшого це запити «на зараз», що завтра вже можуть бути неактуальними. Один із піків попиту на сервісі HoldYou припав на листопад – період обстрілів енергетичної інфраструктури. Звернень стало на 44% більше від довоєнного рівня. 

Частина українців отримала безкоштовну допомогу. За неповний 2022 рік психологи та психіатри системи охорони здоровʼя прийняли близько 650 000 осіб, розповідав голова МОЗ Віктор Ляшко. Частину покривають психологи-волонтери. Щомісяця на гарячу лінію «ВартоЖити» звертається 500-600 осіб, розповіла Марта Гвоздь – керівниця колл-центру, що працює на базі фонду Яніни Соколової.

Досвід війни не лише створює нові виклики для ментального здоров’я – він загострює старі ментальні питання, які люди раніше могли не усвідомлювати, резюмує психологиня Устенко. 

з особистого архіву

«Я й раніше працювала з тривожністю, депресією, панічними атаками, але зараз кількість людей, які зіштовхнулись з цими питаннями, зросла в рази», – констатує психологиня й членкиня Національної психологічної асоціації Віталіна Устенко. Фото з особистого архіву

Ринок ментального здоров’я. Скільки коштує терапія і хто готовий платити

Вартість консультацій майже не змінилася за час повномасштабного вторгнення, повідомляють у Національній психологічній асоціації, опитавши 100 терапевтів. До 24 лютого середній прайс складав 690 грн, після – 698 грн, додають в асоціації. 

В середньому консультація коштує 350-2000 грн за даними бази «У Психолога». Ціна залежить від досвіду фахівця, кваліфікації та формату консультації: онлайн чи офлайн. У частини терапевтів ціни зросли через інфляцію й вимушену міграцію, розповідає президентка Національної психологічної асоціації Валерія Палій. Стандартна ціна для психолога-початківця у великому місті – 400-500 грн/год, додає її колега Устенко. 

Тривалість терапії вар’юється залежно від запиту та може тривати від кількох консультацій до півтора року, пояснює Устенко. Варто орієнтуватись у середньому на шість місяців роботи. 

За консервативними підрахунками Forbes, приватний ринок психотерапії складає близько 1,2 млрд грн щомісяця й понад 14 млрд грн на рік.

Як ми рахували

За клієнтську базу взято населення обласних центрів на підконтрольній Україні території. Згідно з опитуванням компанії Gradus, 5% українців ходили до психолога протягом квітня-жовтня минулого року. Отже, приблизно 600 000 осіб користуються послугами психологів. Також за основу розрахунку взята ціна консультацій у 500 грн та відвідування терапевта раз на тиждень.

Скільки в Україні практикуючих психологів? За припущенням Палій із НПА, кілька тисяч. Підрахунки ускладнює те, що частина працює без оформлення ФОП або знаходиться за кордоном. Багато самозванців консультують без належної освіти: відстежити та притягнути їх до відповідальності складно, додає Палій.

Приватна терапія складає більшу частину сфери, але є й державні психологи. У лікарнях посада психотерапевта з’явилась наприкінці 2022-го. Зараз навіть у містах-мільйонниках за направленням від сімейного лікаря доступні одиниці психологів.

Основний клієнт трьох опитаних платформ – молодь до 34 років, понад половина з них – жінки. Здебільшого це міський середній клас, каже Павло Ковтонюк, ексзаступник голови МОЗ і співзасновник Українського центру охорони здоров’я.

з особистого архіву

Запит на психологічну допомогу зріс після оприлюднення російських звірств на Київщині, згадує співзасновник платформи пошуку психолога pleso Олександр Бондарєв. Тоді фахівці компанії безкоштовно допомогли понад 200 людям. Фото з особистого архіву

Переважно люди приходять до терапевта з особистими питаннями, які часто пов’язані з війною, кажуть у pleso i HoldYou. У топі запитів – стрес, тривога та страх, вигорання, каже Бондарєв з pleso. У 4% їхніх клієнтів спостерігається ПТСР, у 27% – суїцидальні думки.

За час війни у pleso i HoldYou зросла кількість запитів від переселенців, зокрема – з Польщі, Німеччини та США. За корпоративною терапією часто звертаються представники бізнесу, додає Бондарєв. Щотижня платформа отримує кілька запитів від компаній – переважно міжнародних або ІТ. 

Відчутного попиту на терапію від військових співрозмовники поки що не спостерігають. Їхня кількість може зрости після війни, припускають у HoldYou. Зараз для військових та їхніх близьких діють окремі лінії підтримки, зокрема – кол-центри ВартоЖити. 70% дзвінків на лінії – від близьких воїнів, 30% – від військових і ветеранів.

Майбутнє ринку

Попит на терапію зростатиме надалі, переконана президентка НПА Палій. Існує ризик: кілька тисяч терапевтів не впораються з попитом від мільйонів українців. 

Чи вийде швидко виховати нове покоління терапевтів? «Цикл навчання триває не менше шести років, плюс три-п’ять років додаткової освіти, – пояснює Палій. – Державне замовлення на терапевтів зростає, але фахівці потрібні уже зараз». 

Ковтонюк вбачає проблему ще й у вартості консультацій: приватна терапія по кишені невеликому прошарку населення, каже ексзаступник голови МОЗ. «Коли ми говоритимемо про мільйони, попит можна буде задовольнити лише державною інтервенцією», – каже він. 

Складнощів додають і стигми щодо терапії та відсутність культури турботи про ментальне здоров’я, додає він. 44% опитаних агенцією Gradus українців певні, що з психологічними проблемами можна впоратися самостійно.

Вирішення проблеми має починатися з сімейного лікаря, який міг би діагностувати психічні стани та спрямовувати до профільного спеціаліста, вважає Ковтонюк. 

Рух у цьому напрямку почало МОЗ у рамках Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки Олени Зеленської. З кінця 2022 року МОЗ почало навчання психологічної підтримки сімейних лікарів. Станом на травень його пройшли 10 000 медиків із 330 лікарень.

Бізнес також нарощуватиме зусилля. Палій з НПА називає два напрямки роботи: додатково навчати терапевтів, які мають освіту і певний час не працювали, та опановувати методи ефективної короткотривалої терапії.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні