Категорія
Картина дня
Дата

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати

5 хв читання

Apple, Amazon, Alphabet, Microsoft, Tesla займають чверть ринкової капіталізації топових компаній США та половину ВВП Штатів. У чому ж причини такого бурхливого зростання і чи продовжиться воно надалі?

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

$3 трлн. Саме у стільки 3 січня оцінили інвестори компанію Apple (тикер AAPL, market cap = 2800 млрд). Валовий внутрішній продукт (ВВП) Великої Британії 2020 року становив $2,7 трлн, Франції – $2,6 трлн, Росії – майже $1,5 трлн. Тобто ринкова капіталізація однієї компанії Apple дорівнює ВВП Британії чи Франції, або двом ВВП Росії.

«Клуб трильйонерів» не обмежується компанією Apple. До нього входять Amazon (тикер AMZN, market cap = 1600 млрд), Alphabet (метаринська компанія Google. тікер GOOGL, market cap = 1800 млрд), Microsoft (тикер MSFT, market cap = 2300 млрд), майже вступила компанія Meta Platform (ex Facebook, тикер FB, market cap = 950 млрд) і нещодавно приєдналася Tesla (тікер TSLA, market cap = 1000 млрд). Сумарна капіталізація цього клубу становить $10 450 млрд, водночас загальна капіталізація компаній, що входять до індексу S&P500 (топ найбільших 500 компаній за ринковою капіталізацією у США), становить $42 400 млрд.

Пʼять компаній займають чверть ринкової капіталізації топових компаній США та половину ВВП Штатів. У чому ж причини такого бурхливого зростання і чи продовжиться воно далі?

Причина №1. COVID-19

Заробіток усього капіталістичного світу побудовано на продажу товару споживачам. Ми голосуємо грошима за той чи інший товар, і виграє та компанія, сервіс чи товар якої краще. Березень 2020 року змінив усе. Вірус змінив наші звички. Робота з дому, наради та зустрічі по Zoom, доставка їжі додому – стали звичайними речами.

Причина №2. Бізнес пішов онлайн

Як ми робимо покупки онлайн? Включаємо iPhone, відкриваємо Google, шукаємо потрібний нам товар на маркетплейсі (наприклад, Amazon), читаємо про нього відгуки або запитуємо друзів у Facebook, Instagram та після цього робимо замовлення. Бізнес використовує серверні потужності Microsoft Azure або Amazon Web Services для обробки наших заявок, а офісна робота ведеться з використанням програм та сервісів Microsoft Office або Google My Business. Це не повний перелік компаній, що беруть участь у процесі, але загальний тренд зрозумілий. Успішним стає бізнес, який надає свої послуги онлайн, а інфраструктуру для нього надають вищезгадані пʼять компаній.

Причина №3. Кількісне помʼякшення від ФРС

Вірус, зміна кошика споживчих товарів та скорочення витрат населенням призвело до масових звільнень. Мільйони людей виявилися «вимушеними безробітними». Уряд почав виплачувати додаткові допомоги, водночас розмір самої допомоги майже дорівнював заробітній платі. Це трильйони доларів, які треба було взяти звідкись.

Коли не вистачає грошей, то на допомогу приходить ФРС. Програма кількісного помʼякшення передбачала викуп із ринку активів на загальну суму $120 млрд на місяць. На відміну від кількісного помʼякшення за кризи 2008 року, більшість грошей потрапила безпосередньо у кишені американців шляхом виплат допомоги по безробіттю, тоді як у 2008 році вся сума надійшла в резерви американських банків. Це призвело до того, що люди, перебуваючи вдома, отримували заробітну плату, не виконуючи жодної роботи. Халявні гроші. Загальний обсяг підтримки становив близько $3,2 трлн у 2020 році.

Причина №3. Бум інвестицій серед інвесторів-початківців

Легкий доступ до ринку завдяки таким брокерам як Robinhood (тікер HOOD) привів на ринок роздрібних інвесторів. Тільки за березень було відкрито близько 750 тисяч нових брокерських рахунків. Все це – інвестори-початківці, а частина з них і зовсім гравці, які раніше робили ставки на спортивні змагання (через пандемію змагання було скасовано і ставки робити не було на що). Що купуватиме інвестор-початківець? Компанії, які на вухах.

Інвестори помітили цей тренд ще у 2020 році, і вже тоді акції пʼяти великих технологічних компаній зросли на +32%, тоді як інші 490 компаній з індексу S&P500 впали на -3% сумарно.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 1

Вартість компанії на фондовому ринку та її реальне економічне становище можуть не корелюватися. У наш час інвестори люблять купувати хайп, а не реальний бізнес. Але в цьому випадку – навпаки. Зростання капіталізації пʼяти великих технологічних компаній та зростання прибутку збігаються. У середньому виторг компаній, що становить сотні (!) мільярдів доларів, за минулі три роки зростав зі швидкістю 20% на рік.

Apple

Надали платформу для роботи та споживання онлайн-контенту у вигляді смартфонів, планшетів та ноутбуків. Продаж техніки продовжує стрімко зростати, а сама компанія переключилася на надання високомаржинальних онлайн-сервісів. Як результат – виторг $365,8 млрд за останні 12 місяців із середньорічними темпами зростання 17,8%.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 2

Компанія на даний момент переоцінена, справедлива ціна для покупки складає $135,54 за акцію.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 3

Microsoft

Компанія зосередилася на наданні хмарних платформ, необхідних для розробки онлайн-додатків та сервісів.

За попередні 12 місяців заробила $176,25 млрд із середньорічними темпами зростання виручки у 16%.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 4

На даний момент компанія переоцінена, справедлива ціна для покупки становить $270 за акцію.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 5

Alphabet

Заробляє на продажі таргетованої онлайн-аудиторії бізнесу. За минулі 12 місяців виручка склала $239 млрд із середньорічними темпами зростання 19%.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 6

Компанія переоцінена, справедлива ціна для покупки становить $2650 за одну акцію.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 7

Amazon

Онлайн-маркетплейс за останні 12 місяців отримав виручку розміром $458 млрд. За останні три роки темпи зростання виручки склали 28%.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 8

Компанія недооцінена, торгується в ціновому діапазоні, цікавому для покупок, та має цільовий таргет на рівні $5620 за акцію.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 9

Meta Platform (ex. Facebook)

На тлі посилення з боку Apple і Google зі збору інформації про користувачів Facebook ухвалив рішення перетворити соціальну мережу на метавсесвіт, створивши онлайн-світ із новими аудиторіями та новими можливостями для продажу таргетованої цільової аудиторії. Виручка компанії склала $112 млрд із середніми темпами зростання за останні три роки у розмірі 29%.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 10

Компанія недооцінена та торгується в ціновому діапазоні, цікавому для покупки. Очікується зростання ціни до $590 за акцію.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 11

Tesla

Дисраптер ринку автомобілів. Задала тренд і стала лідером на ринку електромобілів, найближче дотяглася до запуску перших автоматично пілотованих машин. За минулі 12 місяців заробила майже $50 млрд і вперше вийшла у позитивний чистий прибуток. Середні темпи зростання виручки підприємства становили 27% на рік.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 12

На даний момент компанія дуже переоцінена. Справедлива ціна на покупку становить $500 за акцію.

Apple, Tesla, Microsoft та інші учасники «клубу трильйонерів». Чи переоцінена їхня вартість і на що чекати /Фото 13

Очікування на 2022 рік

Економічна активність у США та світі продовжує відновлюватися. Незважаючи на те, що з березня 2022 року ФРС скоротить програму кількісного помʼякшення та почне підвищувати відсоткові ставки, на руках у населення та малого бізнесу перебуватиме близько $5 трлн готівки, що буде в обігу у наступні роки. Бізнес продовжуватиме генерувати прибуток, а технологічні інфраструктурні компанії, такі як Apple, Meta, Amazon, Microsoft, Alphabet, Tesla, продовжать зростання виручки.

Багато компаній коштують дорожче за свої справедливі ціни. Темпи зростання виручки на найближчий рік скоротяться. На тлі згортання програми кількісного помʼякшення багато інвесторів, особливо роздрібних, почнуть фіксувати отриманий прибуток, що спровокує короткострокове падіння фондових індексів США (S&P500, NASDAQ100, Dow Jones). Такий розклад подій очікується у першому півріччі 2022 року, тоді як друге півріччя ознаменується помірним відновленням фондових індексів.

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд