Ерік Найман розвиває під брендом HUG's перший в Україні робо-едвайзер. /з особистого архіву
Категорія
Гроші
Дата

Автопілот для інвестора. Ерік Найман збирає 100 000 українців, які довірять гроші його роботу. Чи зможуть алгоритми заробити більше за людей

7 хв читання

Ерік Найман розвиває під брендом HUG's перший в Україні робо-едвайзер. Фото з особистого архіву

Екс-співвласник інвесткомпанії Capital Times Ерік Найман розвиває під брендом HUG's перший в Україні робо-едвайзер. Він допомагає інвесторам-фізособам сформувати інвестпортфель із американських цінних паперів на основі математичних алгоритмів. Мета фінансиста — зібрати базу зі 100 000 клієнтів-фізосіб.

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

У квітні 2011 року 42-річний Найман розповідав Forbes про вражаючі результати персональних інвестицій: за 10 років середня річна доходність його портфеля становила 39% річних. «Раз на пʼять років на українському фондовому ринку можна зірвати джекпот», — говорив тоді фінансист.

10 років, що минули з того часу, кардинально змінили ситуацію. Надприбутки фінансового ринку змінилися фактичною «смертю» індустрії, прибутковість банківських депозитів — на історичних мінімумах навіть без урахування податків.

Найман відмовився від коротких спекулятивних інвестицій на користь довгострокового інвестування. Середня прибутковість його особистого портфеля за останні 10 років вже значно менша — 8%.

«У попередніх двох десятиліттях я двічі вдесятеро збільшував капітал, а це «пушило» прибутковість, – пояснює Найман. – А в останньому десятилітті – втратив два річні доходи: один у «Дельта банку» на депозиті та один у блоці сільськогосподарської землі та одному стартапі, що не злетів».

З іншого боку, завдяки валютній лібералізації 2017 року українці отримали можливість вільно інвестувати гроші в цінні папери розвинених ринків. Саме тут Найман побачив свій «блакитний океан». «Я чекав на нього 20 років і дочекався», – каже він.

В Україні є близько мільйона потенційних роздрібних інвесторів, вважає Найман. «З них мене цікавить 10%, які мають хоча б $20 000-50 000 і яким потрібна моя інвестиційна порада», – розповідає Найман.

Що особливого він може запропонувати? Фінансист вивів на український ринок інвестиційного робота-радника.

Як все починалося

Найман — фінансист із тридцятирічним досвідом, автор пʼяти книг про трейдинг, доктор економічних наук — розпочинав карʼєру в Росії, з 1995-го працював у топових українських інвесткомпаніях: Альфа-Капітал, Полар-Інвест, Millennium Capital. У нульових очолював інвестиційний напрямок в Укрсоцбанку. «Ерік один із найкомпетентніших портфельних менеджерів України», – говорить про нього засновник First Kyiv Investment Club Іван Компан.

Головні заробітки у нульових — операції на форекс-ринку, андеррайтинг в Укрсоцбанку та торгівля опціонами на Українській біржі.

Після кризи 2008-го Найман зійшовся із засновником інвесткомпанії Capital Times Сергієм Гончаревичем. У Capital Times він займався В2С-бізнесом та був обличчям компанії. Паралельно Найман давав персональні консультації великому іноземному (але російському) клієнту, імʼя якого тримає у секреті. «Він познайомив мене з бізнес-технологією Кайдзен», — розповідає Найман. — Його активи становили кілька десятків мільйонів доларів, але частка у доходах мого напрямку не перевищувала 20%».

2020-го Найман пішов із Capital Times. Його нинішня компанія HUGʼS, яку засновник називає «інвестконсультантом», юридично була заснована у 2018 році, але концепт виник ще на рубежі «нульових» та «десятих». Найману сподобалася ідея інвестиційних робо-едвайзерів, які стали популярними у США після кризи 2008-2009 років. У 2013-му цю ж тему став вивчати майбутній партнер Наймана з HUGʼS, а тоді колега з Укрсоцбанку Сергій Швець.

У ті часи майбутні партнери так і не наважилися виводити новий продукт на український ринок: місцеві інвестори спокійно заробляли на банківських валютних депозитах у середньому 9-10% річних, до того ж законодавство не дозволяло вільно виводити кошти за кордон. «Ми вирішили не йти проти течії та продовжували обслуговувати заможних українців класичним способом», – згадує Найман.

Вітер змін

У 2017 році — після того, як Верховна Рада ухвалила ліберальний закон «Про валюту», а НБУ спростив виведення грошей за кордон, — Найман зрозумів, що шлях для створення першого українського робо-едвайзера відкрито.

1 квітня 2017 року він створив математичну модель, яка оцінювала схильність до ризику конкретного інвестора та визначала перелік стандартних активів, куди зазвичай інвестують заможні американці: акції, облігації, нерухомість (приблизно у співвідношенні 50%, 30% та 20% активів) плюс «кеш».

Модель стала основою HUGʼS, яку Найман створив разом із Швецем. Перший став обличчям компанії, другий – СЕО та основним акціонером (90,3%, у Наймана – 9,7%). У вересні 2021 року Швець залишив посаду керівника. Партнери домовилися, що Найман викупить його частку. Наразі угода перебуває на етапі погодження у Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, розповів Найман.

Звідки зʼявилася назва? Hugs запропонував Дмитро Жипецький нинішній керівник напряму Wealth Management в інвесткомпанії Green Candle, на той момент партнер Capital Times. Найман думав про більш технологічну назву, але цей варіант підтримав і його товариш — засновник Fedoriv Group Андрій Федорів.

з особистого архіву

Найману сподобалася ідея інвестиційних робо-едвайзерів, які стали популярними у США після кризи 2008-2009 років. Фото з особистого архіву

У 2018-му Федорів консультував Capital Times Наймана та Гончаревича. Одна із пропозицій — радикально змінити позиціонування, аби залучити молоде покоління інвесторів. Важливе значення у процесі мав і новий продукт Наймана.

«Вони звернулися до мене поміняти логотип, а у результаті все закінчилося переїздом до нового сучасного офісу, – розповідає Федорів. – Готовність Наймана змінюватися, поєднання його академічних знань та духу стартапера підкуповує та захоплює». Федорів, уточнює він сам, — один із клієнтів Наймана «в рамках невеликого фондового експерименту».

Робот Наймана

Які переваги робо-едвайзерів? Вони дозволяють збільшити кількість клієнтів, із якими працює інвестконсультант. У класичному asset management один фахівець може обслуговувати без втрати якості не більше 10-20 інвесторів на місяць.

Найман порівнює робо-едвайзери з автопілотом: ґрунтуючись на портреті інвестора, консультант програмує траєкторію руху інвестпортфеля, а робот рухається вже у заданому напрямку. 2021 року ТОП-10 американських робо-едвайзерів управляють активами на $355 млрд.

Щоб зробити продукт унікальним, Найман використовує в алгоритмах індикатор інвестиційної інфляції (або Investment Price Index, IPI — індекс цін інвестиційних товарів), який розробив та запатентував у 2008-2009 роках. Індикатор дозволяє виявляти бульбашки у різних видах інвестиційних активів ще на відносно ранній стадії.

За словами Наймана, інвестиційна інфляція розраховується на основі структури активів заможних американців і приносить 6-7% у річних у доларі навіть з урахуванням усіх криз.

Окремим завданням для партнерів став пошук надійного посередника на закордонному фінансовому ринку. Найман виходив із того, що українці не довіряють місцевим фінансовим посередникам. Отже, активи клієнтів HUGʼS повинні перебувати на особистих рахунках, з яких клієнти можуть вивести кошти будь-якої миті.

Для цього Найман вирішив включити до своєї бізнес-моделі іноземних брокерів з гарною репутацією – Interactive Brokers та Exante. Важливими критеріями були не лише вартість обслуговування, технологічність (щоб брокер міг працювати з робо-едвайзером через API) та надійність, а й можливість відкривати рахунки українським клієнтам. «Багато американських брокерів не відкривають рахунки іноземцям, – каже Найман. – А в Європі вони дуже дорогі і часто недостатньо технологічні».

Головна складність, з якою зіткнулася HUGʼS у процесі запуску робо-эдвайзера — конкуренція за «айтішників». Першу команду програмістів, найняту Найманом наприкінці 2017 року, викупив один із крипто-проектів. «Нам довелося витратити два місяці на передачу справ іншій команді», — згадує Найман. Остаточний варіант програми було написано лише у 2020-му.

Ще до запуску команда Наймана та Швеця стала працювати з просуванням послуг та соцмережами. HUGʼs активно веде Youtube-канал (зараз 40 000 підписників), Telegram (15 000), Facebook та Instagram. Піар та реклама були настільки активними, що у листопаді 2019-го Нацкомісія з цінних паперів заборонила рекламу HUGʼS за розповсюдження недостовірної інформації.

Плавання під час кризи

Найман визнає, що макроекономічні алгоритми його робо-едвайзера в 2020 році не змогли адекватно відреагувати на умови, що аномально змінюються. «Коли прийшла пандемія коронавірусу – унікальна та непередбачувана подія, – виявилося, що для прийняття складних рішень потрібна людина», – каже фінансист. Він знову наводить аналогію з автомобілем на автопілоті: на рівній дорозі все працює чудово, але несподівана перешкода може стати катастрофою.

У червні 2020-го Найман прийняв рішення, що бізнес-процес включать щотижневі рішення інвестиційного комітету. «Ми відмовилися від концепту «чистого робота» і перейшли до моделі, коли робот виконує накази», — пояснює він.

Перехід на «ручний режим» виправдав себе. Клієнти HUGʼS, які використовують базову стратегію, в 2020 році отримали понад 20% прибутковості, йдеться у звіті HUGʼS. «Найприбутковішою стала стратегія технологічних акцій, що ростуть, — говориться в документі. — За підсумками року портфель подібних growth-акцій виріс на 45%, обігнавши індекс NASDAQ».

За чотири роки з моменту запуску HUGʼS середньорічна прибутковість інвесторів базової стратегії перевищила 13% річних у валюті за вирахуванням комісійних витрат, стверджує Найман. За перші три квартали 2021-го його клієнти чистими заробили близько $8 млн. З моменту самостійної діяльності сама компанія Наймана та Швеця отримала дохід близько $1 млн.

HUGʼS сьогодні

До пандемії комісія HUGʼS складала 12% success fee. З листопада HUGʼS 2021-го до ставки додалося 0,5% management fee.

Стандартна комісія за управління активами на ринку – фіксовані 1-2% річних від суми активів, а також 15-20% від прибутку. За таких комісійних фонд починає працювати, якщо в управлінні є щонайменше $50 млн, каже Компан. «Усереднені гонорари із цих сум дозволяють утримувати офіс, платити зарплату кваліфікованим аналітикам, отримувати свіжі дані щодо ринку, без яких складно приймати якісні рішення», — пояснює він.

Штат інвесткомпанії HUGʼS зараз – 12 людей. На аутсорсі – кілька агентів з продажу та аналітики. В управлінні трохи більше $200 млн активів і понад 500 клієнтів. 100% капіталу інвестують не в Україні. Заможних клієнтів небагато, але вони дають основну суму в активах, оскільки це люди з чеком від мільйона і вище. Середній чек роздрібних клієнтів – близько $50 000. «У грошах на їхню частку припадає приблизно $25 млн», – розповідає Найман. У 2020 році активи «роздріб» (обсяг до $1 млн) в управлінні майже подвоїлися, аналогічні очікування і по 2021-му.

Людей, які готові інвестувати від $50 000, Найман відносить до найбільш комфортних клієнтів. Чому? Зазвичай, це не останні заощадження, є інші активи, наприклад, у нерухомості. «Людина з маленькими грошима затиснута. Вона дуже переживає і сама собі шкодить», – каже Найман. Проте фінансист готовий до того, що зі збільшенням популярності інвестицій клієнтів із меншим середнім чеком стане набагато більше.

Найман поки що не впевнений, що українці готові масово інвестувати у турбулентний фондовий ринок, але вважає, що цей напрямок має велике майбутнє. Майже щодня до HUGʼS приходить один-два нових клієнта. За підрахунками Наймана, в Україні є не менше 120 000 сімей, чий капітал перевищує $1 млн.

з особистого архіву

Ерік Найман розвиває під брендом HUG's перший в Україні робо-едвайзер. Він допомагає інвесторам-фізособам сформувати інвестпортфель із американських цінних паперів на основі математичних алгоритмів. Фото з особистого архіву

Загалом кількість людей, які мають суми в $50 000-100 000, Найман оцінює в мільйон. Із них він розраховує поборотися за 10%. «Ми готуємось обслуговувати 100 000 клієнтів, – каже фінансист. — Як це можна зробити без IT-рішення?».

Що про ідею робо-едвайзера думають інші учасники ринку? Це необхідна ринку послуга, хоч і незвична для українських інвесторів, зазначає засновник Blackshield Capital Максим Корецький. «Це конкурент, який потрібен, — зазначає він. — Найман займається просвітницькою роботою».

Є й скептики. Ефективне управління інвестпортфелями переважно відбувається вручну, каже інвестиційний керуючий, який побажав зберегти анонімність. «Поки що історія про робо-едвайзера – це чистий маркетинг», — зазначає він.

Найман вважає, що HUGʼS не має конкурентів. «Наша компанія – ліцензований радник. Ми не конкуруємо із брокерами, ми з ними співпрацюємо», – пояснює він. У wealth management Найман вважає своїми головними конкурентами швейцарські банки та Blackshield Capital. «В Україні багато молодих та амбітних, але я бачу, що вони повторюють ті ж помилки, які ми робили кілька років тому», – каже фінансист.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд