Ігор Верхогляд і Віталій Провоторов, засновники Soul Partners. /Олександр Чекменьов
Категорія
Гроші
Дата

Своїм шляхом. Як вихідці з Concorde Capital створили інвесткомпанію, яка за три роки попрацювала з проєктами на $100 млн

Ігор Верхогляд і Віталій Провоторов, засновники Soul Partners. Фото Олександр Чекменьов

Наприкінці 2020 року китайський інтернет-гігант Tencent придбав блокуючу частку в капіталі розробника компʼютерних ігор «4A Games Україна» за понад $10 млн. Операцію організувала молода інвестиційна фірма Soul Partners, яку в лютому 2018-го створили Ігор Верхогляд, 34, і Віталій Провоторов, 37.

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Це не єдиний успіх Soul Partners. Фірма допомогла IT-компанії Creatio залучити $68 млн і організувала продаж маркетплейса LeBoutique бізнес-групі DCH Олександра Ярославського.

«Самостійно прорватися на цьому ринку – серйозне досягнення, – говорить керуючий партнер венчурного фонду SMRK Андрій Довженко. – Хлопці змогли це зробити – отже, вони роблять те, чого не вміють інші».

Школа

У Concorde Capital Верхогляд прийшов з Ernst & Young, а Провоторов – з Deloitte. «Велика четвірка» – хороша база, – каже Провоторов. – Але основною нашою школою був Concorde». Про засновника Concorde Capital Ігоря Мазепу партнери говорять з повагою. «Ігор прищепив нам розуміння того, що «неможливе можливо», – каже Верхогляд. – Кожен співробітник Concorde діяв як підприємець, який може «продати» свою ідею шефу і реалізувати її».

Верхогляд і Провоторов пропрацювали в інвестбанківському департаменті Concorde близько восьми років. Верхогляд спеціалізувався на агросекторі та FMCG, Провоторов — на IT, машинобудуванні та енергетиці.

Одного разу вони вибралися на пиво і з'ясували, що обидва думають про власний бізнес. «Я замислювався над питанням – чи зможу я робити те ж саме, але без підтримки великої організації», – згадує Верхогляд. Провоторов не знав, де взяти грошей, щоб протриматися на плаву до закриття перших самостійних угод.

Об'єднавшись, колеги розділили витрати на створення компанії. Кожен став власником частки у 50%. «Вклали кілька сотень тисяч доларів», – каже Верхогляд. Із собою партнери забрали з Concorde Capital Ірину Джус і Юрія Саченка. «Кожен узяв собі помічника», – каже Верхогляд. Джус працює у команді досі, а Саченок у грудні 2020-го перейшов у «4A Games Україна».

Своїми клієнтами партнери бачили середні й великі компанії з аграрного, машинобудівного та IT-бізнесу. «Переманювати клієнтів Concorde Capital не планували, вистачало своїх контактів, – говорить Верхогляд. – Уже після звільнення ми завершували розпочаті там проєкти і навіть отримали за них бонуси».

Мазепа відмовився коментувати діяльність своїх колишніх співробітників. «У Concorde немає культури партнерства, як, наприклад, у Dragon Capital», – каже колишній співробітник Concorde Євген Сисоєв. Тому співробітники йдуть у вільне плавання. Сисоєв, який управляє фондом AVentures Capital, нарахував сім інвесткомпаній, заснованих вихідцями з Concorde.

Важкий старт

Перші два роки Soul Partners набивали гулі. «Прибутків не було, – розповідає Верхогляд. – Ми набирали команду, багато працювали і навчалися на власних помилках». За його словами, компанія зазвичай береться за угоди вартістю понад $5 млн. «Орієнтир щодо виручки – не менше $100 000 за проєкт», – пояснює він. Інвестбанкіри можуть розраховувати у середньому на 3% від суми угоди. Якщо в угоді кілька інвесткомпаній, комісія ділиться на всіх.

Австрійська енергетична компанія RP Global залучила Soul Partners в якості ексклюзивного buy-side радника для пошуку цікавих проєктів в українській вітроенергетиці. Партнери провели понад 30 інтерв'ю з власниками проєктів, сформували список потенційних цілей і навіть почали створення спільного підприємства з однією із українських компаній. Але через платіжну кризу RP Global відмовилася виходити на український ринок. Час і сили були витрачені даремно.

Іншою невдачею стало залучення інвестора для вітроелектростанції групою компаній «Еко-Оптіма». Останньої миті клієнт відмовився від угоди. «Ми сподівалися заробити багато грошей, оскільки сума угоди повинна була перевищити $70 млн, – згадує Провоторов. – Це був важкий удар. Я довго приходив до тями».

Позитивною, хоч і не надто прибутковою, виявилася співпраця із сервісом доставки морепродуктів Seadora Андрія Дрогобицького. У 2019 році Seadora, чиїм фінансовим партнером були Soul Partners, привернула посівні інвестиції від венчурного фонду SMRK. Сума інвестиції не розголошується, але середній чек фонду дорівнює $0,75 млн. «На етапі посівних інвестицій велику роль відіграє репутація, оскільки є тільки цифри, моделі та ідеї, – розповідає Дрогобицький. – Віталій [Провоторов] порекомендував нас кільком венчурним фондам». Інвестор теж залишився задоволеним. «Команда Soul Partners показала себе з гарного боку, – каже Довженко з SMRK. – Я готовий їх рекомендувати».

Олександр Чекменьов

Віталій Провоторов, співзасновник Soul Partners. Фото Олександр Чекменьов

Із Дрогобицьким Провоторов познайомився, коли той звернувся до нього по консультацію з приводу маркетплейса LeBoutique. «Це була кумедна історія, – згадує Провоторов. – Андрію порадили мене, а Роману Онищенку (другий ко-фаундер LeBoutique. – Forbes) – Ігоря». Перша зустріч із засновниками сталася у березні 2018 року, а угода з продажу 100% LeBoutique групі DCH Ярославського відбулася в кінці 2020 року. «Інвестбанківський бізнес – це гра у довгу, – говорить Провоторов. – У нас було кілька підходів до цього проєкту. Дорогою ми встигли допомогти з інвестиціями для стартапу Дрогобицького».

Сума угоди щодо LeBoutique не розкривається. Ярославський намагається купувати активи на дні, щоб вдихнути у них нове життя і продати подорожче. Джерело, що знає про умови угоди, каже на умовах анонімності, що мова йде про суму, що перевищує $2 млн. Керуючий директор інвестбанківського департаменту Concorde Capital Сергій Чуйкін вважає цю ціну завищеною. «Компанія була у стресі, без оборотки, зі збитками, фактично без свого складу та інших матеріальних активів, – каже Чуйкін. – Продавалася онлайн-платформа, технічне рішення. Це велика удача – за таких умов знайти інвестора».

Успіх на карантині

Світло в кінці тунелю з'явилося на третій рік роботи.

У 2020 році Soul Partners виступили в якості радника одного із акціонерів софтверної компанії Creatio. Провідним інвестором угоди був американський Volition Capital, а співінвестором – Horizon Capital. Як молода фірма потрапила на радари? В угоді брав участь інвестиційний фонд AVentures Capital. Його керівник Євген Сисоєв рекомендував учасникам угоди подивитися кілька інвесткомпаній. «Після співбесід обрали нас, – розповідає Провоторов. – Це був крутий проєкт». Хлопці швидко вчаться, лаконічно відгукується про своїх протеже Сисоєв.

Soul Partners стали партнерами проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України». Мета проєкту – допомогти у розвитку малим і середнім компаніям регіону. Фірма підписала угоди щодо залучення інвестицій з чотирма компаніями. «Це не суперприбутковий проєкт, швидше репутаційна історія, – говорить Провоторов. – Співпраця з USAID – це показник якості та надійності компанії».

Олександр Чекменьов

Ігор Верхогляд, співзасновник Soul Partners. Фото Олександр Чекменьов

Розмір інвестиції для одного підприємства – від $0,5 до $1 млн. USAID покриває велику частину вартості послуг Soul Partners. Вона також отримає success fee у розмірі 2% у разі завершення угод. «Ми на середині шляху, – говорить Провоторов. – Наступний крок – подання компаній потенційним інвесторам і кредиторам».

Китайський привіт

Однією з найпомітніших угод Soul Partners стало залучення для «4A Games Україна» стратегічного інвестора – найбільшого у світі ігрового видавця Tencent з капіталізацією $670 млрд. Починаючи з 2019 року, Tencent інвестує у гейм-студії по всьому світу. Тільки за першу половину 2021 року китайська компанія інвестувала у 62 ігрові студії.

4A Games з 2010 року випускає серію ігор Metro. У 2014 році вона розділилася на дві частини: одна залишилася в Україні, а інша переїхала на Мальту. 2020 року мальтійську 4A Games купила за $36 млн шведська Embracer Group. «Класичне поглинання видавцем ігрової студії з командою розробників», – каже Верхогляд.

Власники «4A Games Україна», батько і син Володимир і Дмитро Лимарі, вирішили знайти інвестора для розробки нової високобюджетної гри і продати йому частину компанії. «До нас звернулися вже після встановлення контакту з Tencent, але конкретних домовленостей ще не було, – розповідає Верхогляд. – Було побажання прискорити і структурувати процедуру». «Ми спілкувалися і з іншими інвестбанками, – говорить Дмитро Лимар. – Soul Partners показали, що добре розуміють ігрову індустрію, і були готові відразу зайнятися нашим питанням».

Операцію закрили наприкінці 2020-го. Її сума не розголошується. За словами Верхогляда, мова йде про понад $10 млн. За інформацією АМКУ, зареєстрована на Кайманових островах Tencent Holdings Limited придбала акції кіпрської Moonthunder Limited, яка володіє 100% ТОВ «4А Геймс Україна». «Ми не готові розкрити точну частку продажу, але вона більша за 25% і менша за 50%», – говорить Лимар.

«Це унікальна ситуація, – вважає Верхогляд. – Українські засновники залишилися з контрольним пакетом і правами на продукт, але водночас залучили інвестиції, яких достатньо для створення нової гри». До кінця літа 4A Games повинна отримати нову назву.

На старті у Soul Partners в роботі було п'ять невеликих угод. Три роки по тому у компанії 15 проєктів на суму понад $100 млн. «Складно сказати, які з цих угод закриються, але зі зростанням числа проєктів зростає і наша команда», – каже Верхогляд. «Ми хочемо бути першою компанією, яка спадає на думку, коли згадують про якісний інвестбанкінг», – мріє Провоторов.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні