Костянтин Вайсман після 16-річної банківської кар'єри в Росії ризикнув переїхати до України. Поки що не шкодує – тут він отримав кращий досвід і став підприємцем
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
Найскладніший рік у житті? Банкірові з 25-річним стажем, Костянтину Вайсману, 51, легко відповісти на це запитання. У листопаді 2018-го НБУ визнав очолюваний ним ВТБ Банк неплатоспроможним.
Вайсман керував банком із 2013-го. «У нас була дуже сильна команда, – згадує він. – Планували розвивати роздріб». Війна і фінансова криза змусили згорнути бізнес, вибивати кредити й звільняти людей.
Остання крапля – санкції Ради нацбезпеки й оборони проти «дочок» російських держбанків, а також легалізація в Україні рішення міжнародного арбітражу в Гаазі. Гаазький суд визнав банк активом країни-агресора за позовом компаній групи «Приват» Ігоря Коломойського. У 2018-му активи ВТБ скоротилися на третину, а збиток зріс до 4 млрд грн.
Ця історія не зламала банкіра. Після банкрутства ВТБ Вайсман і його сімʼя два роки провели на Кіпрі. Зараз банкір знову в Києві – рідному місті бабусі й дідуся.
Під час інтервʼю на даху 27-поверхівки на столичному Сирці спокійний і врівноважений. Тепер він займається одразу декількома фінансовими проєктами. Основний бізнес – компанія Treeum. Вайсман став ангельським інвестором Treeum у 2013-му, коли компанія ще була стартапом. У 2021-му Treeum залучила інвестиції від фонду Dragon Capital.
Вайсман живе і працює в Україні з 2009 року. Його карʼєра в Росії почалася в одному з перших приватних банків країни, «Ділова Росія», де Вайсман проходив практику під час навчання в московській Державній академії управління. Після вузу, на початку 1990-х, йому пощастило потрапити на стажування до Франції. Після повернення до Москви він приєднався до вихідців з банку «Ділова Росія», ставши заступником голови правління російського Торібанк.
У 1996-му на запрошення керівника Московського кредитного банку Андрія Донських Вайсман перейшов в МКБ, де пропрацював сім років. Головна риса Вайсмана, каже Донських, – скрупульозність. Далі були Росєвробанк, де він очолив правління, і «Уралсиб». У проміжку між ними, в 2007-му, Олег Тиньков, за словами Вайсмана, запропонував йому стати керівником банку «Тинькофф». «Я зрозумів, що у мене з ним немає хімії – він занадто домінує як особистість», – пояснює банкір свою відмову. Про рішення не шкодує: саме в «Уралсиб» він познайомився з дружиною.
У 2009-му Вайсман прийняв одне з найважливіших рішень у карʼєрі: ПУМБ шукав голову правління, і банкір обрав цю роботу й переїзд до України, відхиливши пропозиції від російських корпорацій «Русал» і «Ренова».
Він вважає ПУМБ кращим банком у своїй карʼєрі. За три роки під його керівництвом банк Ріната Ахметова поглинув Донгорбанк, модернізував IT-систему, а група СКМ купила роздрібний банк «Ренесанс Капітал».
У жовтні 2012-го Вайсман звільнився: у власників банку були інші погляди на подальше зростання, пояснює він. У цей період і пізніше, згадує Вайсман, були непогані пропозиції роботи в Росії. Але він відмовився – дозрів для власного бізнесу.
Спроби стати підприємцем у нього були і в Росії. В період роботи в російському МКБ у 1990-х він зареєстрував інформагентство «Бізнес Інформ», але проєкт не злетів. Відразу після Чиказької бізнес-школи, де Вайсман навчався в середині 2000-х, він хотів створити private equity fund, щоб інвестувати в фінансові інститути, і навіть знайшов партнерів, але до реалізації ідеї не дійшло. Це на краще, вважає Вайсман, у той час світ накрила криза 2008 року.
В Україні ексбанкір спочатку хотів створити свій необанк, адже планував зайнятися споживчим кредитуванням в онлайн-форматі. Якраз у той час на ринку стартували перші венчурні фонди. «Вайсман у листопаді 2012-го написав мені на електронну пошту, чи розглядаємо ми проєкти в фінансово-банківській галузі», – каже Євген Сисоєв, керуючий партнер AVentures Capital. Саме він познайомив Вайсмана з Іваном Євтушенком, співвласником сайту «Мінфін». У подальшому бізнесменам судилося стати партнерами холдингу Treeum.
«Ми зустрілися в ресторані «Аргентина» на Подолі годині о сьомій вечора, а пішли о 23:00», – згадує знайомство з Вайсманом Євтушенко. Тижнів через два з Вайсманом познайомилися партнери Євтушенка – Євген Ізмайлов і Сергій Віндерських. «Костянтин – фінансист і добре розумів наш бізнес», – каже Ізмайлов.
У 2013-му, ще до початку роботи у ВТБ, Вайсман зайшов у бізнес Treeum як міноритарій. Після декількох раундів інвестицій у період кризи 2015–2016-го став ключовим інвестором. Завдяки цьому Treeum першим на українському ринку запустив лідогенерацію (пошук потенційних клієнтів для фінустанов) і купив конкуруючий сайт finance.ua.
Розвиток вимагав грошей. Партнери розраховували на AVentures Capital, але Сисоєв від участі у проєкті відмовився. Співвласники Treeum намагалися самі достукатися до європейських інвестфондів, поки в 2019-му на Сингапурському фінтех-фестивалі ними не зацікавився великий фонд, який запропонував знайти локального інвестора.
Із пропозицією стати таким партнером пішли до Dragon Саpital Томаша Фіали. «У Dragon сказали, що нам коваль не потрібен», – сміється Вайсман. Вони поставили Treeum у лист очікування. Через рік, вражений результатами роботи компанії, фонд Dragon Capital New Ukraine Fund LP став мажоритарним власником Treeum.
«Раз у квартал ми контактували, – каже керуючий директор Dragon Capital Андрій Носок. – А влітку 2020-го самі на них вийшли». Репутація Вайсмана як хорошого банкіра і яскраві ідеї з розвитку бізнесу зіграли свою роль. Угоду закрили в січні 2021-го. Вайсман став одним із керівників компанії.
Treeum – не єдиний проект, в який інвестував банкір. Разом з Юрієм Чайкою він володіє компанією Mobile Finance Group, яка розвиває мобільні гаманці для бізнесу, співпрацюючи з мобільними операторами в Казахстані, Киргизстані і Таджикистані. Має великих клієнтів у Єгипті, Лівані та країнах Латинської Америки. Клієнти в Україні – Vodafone, «Нова Пошта» та ОККО.
У 2017 році Mobile Finance Group і ОККО розробили сервіс для безконтактної оплати ОККО Рау. Із його допомогою можна розплатитися за бензин на заправках, а також за каву, хот-доги та інші товари з магазину мережі. «Це не просто інвестиції, а smart money», – відгукується Чайка про партнера. Вайсман сам його знайшов. За кілька зустрічей домовилися про партнерство.
Зараз модель цифрових гаманців буде стрімко розвиватися, вважає Вайсман, наводячи приклад PayPal із 400 млн клієнтів. Вони вже починають видавати кредити, торгувати акціями, підключати криптовалюти.
Ще один проєкт Вайсмана – Emotion-FIT. Це онлайн-тренування. «Спочатку ми планували створити offline-бізнес, – каже партнер Вайсмана в Emotion-FIT, кроссфіт-спортсмен Олександр Кравченко. – Костянтин запропонував змінити формат на online і не прогадав». Один із перших великих клієнтів – ІТ-компанія Innovecs зі штатом понад 700 співробітників.
«Моя сильна сторона – стратегічне бачення. Я бачу тренди», – каже Вайсман. Інвестування, вважає він, хороша штука зі зворотним звʼязком. Років через пʼять банкір розраховує створити свій інвестфонд, щоб ні перед ким не звітувати.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.