Євген Сисоєв, керуючий партнер інвесткомпанії AVentures Capital. /з особистого архіву
Категорія
Гроші
Дата

Мисливець за стартапами. Інвестбанкір, венчурний капіталіст і бізнес-ангел Євген Сисоєв все ще шукає своє місце у підприємництві. На чому він заробляє?

Євген Сисоєв, керуючий партнер інвесткомпанії AVentures Capital. Фото з особистого архіву

Імʼя керуючого партнера інвесткомпанії AVentures Capital Євгена Сисоєва, 38, добре відоме українським IT-підприємцям. Із 2014 року він входить до ради директорів фотобанку Depositphotos і консультативну раду агрегатора з пошуку роботи Jooble. Як ангел він інвестував на ранній стадії у стартап Олега Рогінського People.ai, який у 2019 році оцінювали в $500 млн. Ще одна роль Сисоєва – посередник між стартапами та інвесторами поза AVentures.

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Останнім часом AVentures Capital набагато менше займається венчурним інвестуванням. «Ми змістили фокус в бік інвестбанкингу, – говорить керуючий партнер AVentures Capital Андрій Колодюк. – Женя лідирує у цьому напрямку завдяки досвіду». За словами Сисоєва, тільки за минулий рік компанія виступила одним із радників в угодах на $110 млн. За шість років AVentures Capital провела майже 20% від усіх транзакцій в українському IT вартістю під $300 млн.

Уродженець Дніпра, Сисоєв вважає себе громадянином світу. Forbes застав його у Дубаї. Круглолиций, з яскравими блакитними очима, він натхненно розповідає про свою карʼєру, але про конкретні цифри і суми замовчує. На чому він заробляє?

Сисоєв навчився програмувати у 13 років. Батько, інженер дніпропетровського «Південмашу», купив компʼютер, на якому Женя освоїв C++. Вчитися пішов на мехмат Дніпропетровського національного університету. Після цього вивчав математику та економіку в Бранденбурзькому технічному університеті та Університеті Вольфганга Гете. «Я тоді слабко уявляв, як виглядає баланс компанії і що таке PNL», – каже Сисоєв.

У 22 роки Сисоєв влаштувався у відділ М&A «Інтерпайпу» Віктора Пінчука. «Займався прогнозуванням попиту, аналітикою та подібними речима», – розповідає він. Наступна зупинка – Concorde Capital Ігоря Мазепи. Сисоєв прийшов в компанію 2006-го, коли їй був трохи понад рік. «Рік був за два, працювали по 80–100 годин на тиждень», – згадує він. У 2006 році в Україні провели рекордні 170 злиттів і поглинань. Для порівняння: 2020-го було 54 угоди.

У «Конкорді» Сисоєв взяв участь у декількох великих проєктах під $100 млн кожен, після чого повернувся до попереднього патрона. З 2008 по 2010 рік Сисоєв був віцепрезидентом створеного Пінчуком фонду прямих інвестицій ICON Private Equity, який на піку управляв активами на $1 млрд. Фонд «не злетів», і Сисоєв відправився за дипломом MBA в сінгапурський підрозділ INSEAD. У Сінгапурі він і познайомився з Колодюком. До 2008 року той разом із братом розвивав компанію з торгівлі технікою Universal Trading, а після фінансової кризи вийшов із бізнесу і відкрив сервіс інтернет-телебачення Divan.TV.

У 2012 році Сисоєв і Колодюк запустили в Києві венчурний фонд AVentures Capital, щоби працювати з українськими стартапами з України. У фокусі виявилися невеликі IT-бізнеси з потенціалом для виходу на американський ринок і дешевим українським R&D. Орієнтовний чек фонду – $0,5–2 млн в середньому за 10–15% компанії, кажуть Сисоєв і один з його партнерів, який просив не згадувати його у статті.

За перші півроку партнери провели близько 500 зустрічей. Як був влаштований їхній тандем? Колодюк підбирав проєкти, використовуючи звʼязки і досвід, Сисоєв аналізував їх перспективи. «Сисоєв був у тіні Колодюка, але робив основну роботу з аналізу проєктів», – згадує Віктор Компанеєць, екскерівник інвестиційного спрямування у компанії Digital Future і інвестор із 25-річним стажем.

прес-служба AVentures Capital

Андрій Колодюк, управляючий партнер AVentures Capital. Фото прес-служба AVentures Capital

Одними потенційними інвестиціями ситий не будеш. Будь-якому фонду потрібні гроші. У капітал AVentures Capital Сисоєв, за його словами, вклав кілька сотень тисяч доларів. Колодюк не розкриває суму своїх інвестицій. Першим великим партнером фонду став колишній гендиректор холдингу «Укрзернопром Агро» Євген Ленг. Наприкінці 2013-го засновники на три місяці полетіли у США – шукали потенційних партнерів (Limited Partnership). «Я інтроверт, – каже Сисоєв. – Але заради нетворку довелося бути екстравертом». Провели ще кілька сотень зустрічей і поповнили записну книжку. Але збір грошей проходив нелегко.

В Україні почалася революція, і американські інвестори вирішили не ризикувати. В результаті формування фонду затягнулося до 2015 року, а замість запланованих $100 млн зібрали від сили третину. Список інвесторів в AVentures не розкривають. Кілька сотень тисяч доларів у проєкт вклав засновник холдингу Nika Tech Family Максим Слободянюк, ще один LP – засновник Jooble Роман Прокофʼєв.

До 2021 року AVentures Capital інвестував у 14 проєктів на $20 млн. Серед них продуктові стартапи Petcube, Augmented Pixels, Spinbackup і Starwind Software, сервісні компанії Ciklum, CoreValue, Viseven, сервіс медичного туризму Bookimed. Останнім придбанням AVentures стала міноритарна частка в аутсорсері Ciklum. Угода відбулася у 2019 році.

Чи успішні інвестиції AVentures Capital? Відповідаючи на це питання, партнери трохи нервують. «Фонд ще не окупився, але вже є три виходи і немає жодного банкрутства, – каже Сисоєв, не розкриваючи деталі. – Деякі проєкти виросли, деякі – не виправдали очікувань, не виконали бюджети».

У венчурної індустрії прийняті такі комісійні – 2% на рік від сукупного обсягу фонду плюс до 20% від суми заробленого на успішних угодах. У партнерів AVentures Capital інша формула.

Комісійні за управління фондом вони витрачають на зарплати співробітникам (постійний штат компанії – пʼятеро осіб), а самі заробляють на інвестиційно-банківському напрямку і успішних екзитах. Останній відбувся 2019-го: компанія продала частку в аутсорсері CoreValue. Вартість угоди, як водиться, не розголошувалася. За словами одного зі співінвесторів проєкту Віталія Горового, всі учасники заробили вдвічі-втричі більше за вкладене.

Матеріали по темі

Провалів у AVentures поки немає, але є втрачені можливості. «Ми на ранніх стадіях знали про Ajax і Preply, – розповідає Сисоєв. – Не ризикнули інвестувати у мінімальну виручку, хоча була така можливість». Венчурний фонд SMRK Олександра Косована вклав в Ajax $1 млн і повернув у 10 разів більше при продажу.

«Таке враження, що класичним венчурним фінансуванням AVentures припинив займатися три-чотири роки тому», – каже Компанеєць. Початковий капітал проінвестували, але щорічно фонд збирає додаткові гроші під нові угоди, пояснює Сисоєв. У 2021 році компанія має намір розширити географію на Центральну Європу. Зараз 90% проєктів з України. Завдання – довести частку зарубіжних проєктів до 50%, говорить Сисоєв. Вийде – збиратимуть другий фонд.

Поки партнери топталися на місці, ринок пішов вперед. За останні пʼять років в Україні зросла плеяда нових фондів: GR Capital, U.Ventures, ICU Ventures, Genesis Investments, Cascade Ventures та інші. Інша проблема – репутаційна. Колодюк загруз у судових розглядах. Засновник стартапу PassivDom Максим Гербут звинувачує його у вимаганні 35%-вої частки у компанії і шантажі. А представники інвесткомпанії Standart NV Карен Чіфталарян (спадкоємець колишнього віцепремʼєра Вірменії Рубена Чіфталаряна) і Микола Новіков вимагають компенсацій за нерухомість. Колодюк відкидає всі звинувачення.

Сисоєв каже, що проблеми партнера не заважають AVentures вести бізнес. «Шлейф із судових справ заважав і буде заважати, – заперечує один із співрозмовників Forbes – Я знаю стартапи, які не захотіли з ними працювати через це».

Найкраще Сисоєв відчуває себе у вільному плаванні, як ангельський інвестор. «У його портфелі багато цікавих компаній, є бізнеси-єдинороги», – хвалить його Горовий. Сисоєв розповів Forbes, що зробив 12 ангельських вкладень. Серед них – People.AI, Influ2, Scalarr, SupportYourApp і BeLive.tv. «Женя знаходить цікаві стартапи і допомагає їм рости, – каже один із учасників ринку. – Незрозуміло тільки, чому в них не інвестував його фонд».

з особистого архіву

Зліва направо: Андрій Аксельрод, техничний директор People.ai, Євген Сисоєв та Олег Рогінський, засновник People.ai. Фото з особистого архіву

У AVentures він повʼязаний низкою зобовʼязань і сумами, каже Сисоєв. «Середній чек фонду у десять разів більше», – пояснює він. Із власної кишені він вкладав від $10 000 до $50 000, тепер середній чек виріс до $50 000–100 000. Ризик теж вищий – три ангельські інвестиції Сисоєв уже списав як невдалі.

Паралельно Сисоєв допомагає шукати перспективні проєкти приватним інвесторам. Засновник Jooble Роман Прокофʼєв, який за раз вкладає до $2 млн, зробив за його допомогою пʼять інвестицій. «Розумний, чесний, наполегливий. Справжній трудяга», – говорить він про Сисоєва, який веде переговори, оформляє угоди, контролює фінзвітність. «Фактично, він операційний керуючий цих проєктів, – розповідає Прокофʼєв. – Це вигідно, адже ми не можемо за всім устежити».

Останні півтора року AVentures розвиває інвестиційно-банківський напрям. Компанія була радником Ukrainian Development Fund щодо інвестиції у Ciklum, працювала з Horizon Capital в угоді з Airslate, допомагала групі Creatio залучити $68 млн, а також консультувала злиття аутсорсерів DAXX і Grid Dynamics. Сисоєв вважає себе інвестбанкіром №1 в українському IT.

Послуги інвестиційного банкінгу в Україні надають Horizon Capital, Dragon Capital, Capital Times, Concorde Capital і інвестбутік Soul Partners, перераховує Горовий. Чи можна говорити про те, що AVentures Capital тепер конкурує з ними? Сисоєв глибоко сконцентрований на IT і не рветься в іншу царину. «Ми конкуруємо з собою вчорашніми», – говорить він. Але це поки що.

«Потрібно або розширюватися в інвестбанкінгу, або зібрати наступний фонд», – каже Сисоєв про майбутнє AVentures. За особистий добробут не турбується: називає себе доларовим мільйонером, хоча і не таким заможним, як Прокофʼєв з Jooble або Костерева з Creatio. На життя йому вистачає кілька сотень тисяч доларів в рік, і ще залишаються гроші для нових вкладень.

«Мрійник і діяч» – так підписаний Facebook-профіль Сисоєва. Про що мріє і що буде робити далі? І він, і AVentures Capital, якому незабаром виповниться 10 років, на роздоріжжі. Одне Сисоєв знає точно: «Я більше не хочу їхати торованими рейками і розміркувую над новою стратегією».

Після публікації текст був виправлений на прохання одного зі спікерів, який побажав зберегти анонімність.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні