Банкрутства глобальних криптопроєктів обвалили біткоїн уже до $17 500. /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Банкрутства глобальних криптопроєктів обвалили біткоїн уже до $17 500. Чи варто купувати супердешеву крипту

2 хв читання

Банкрутства глобальних криптопроєктів обвалили біткоїн уже до $17 500. Фото Getty Images

Крипторинок у черговому піке. Біткоїн коштує менше $17 000, ще рік тому – $65 000. Чи є перспектива зростання у найближчі пів року-рік та що про інвестиції у крипту потрібно знати українським інвесторам?

Історія з імовірним банкрутством однієї з найбільших криптобірж світу FTX Сема Банкмана-Фріда та провалом угоди з іншою мегабіржею Binance Чанпена Чжао, який міг урятувати конкурента, відбувається за не надто вдалих часів для всієї світової криптоіндустрії.

З листопада 2021-го, коли біткоїн встановив рекорд за вартістю у більш як $65 000, ціна першої криптовалюти обвалилась утричі, а загальна капіталізація індустрії, за даними Сoinmarketcap, зменшилася на більш як $2 трлн.

Падіння FTX, що вважалася одним з найнадійніших криптопроєктів, спричинило чергову хвилю розпродажу на криптобіржах. Раніше проблеми спіткали навіть проєкти, пов’язані зі стейблкоїнами (наприклад, terraUSD). Вони сприймаються як менш ризиковані активи порівняно з іншими криптовалютами.

Падіння курсу основних криптовалют сягнуло 15% за останні кілька днів. Це може призвести до зниження котирувань біткоїна до $13 000, прогнозує стратег JPMorgan Ніколас Панігірцоглу. На ранок 10 листопада головна криптовалюта коштувала $16 500, щоправда, під вечір курс зріс на $1000 – до $17 500.

Вартість основних криптовалют

Інфографіка Forbes

Обвали – звична справа для криптовалютного ринку. Наприклад, після швидкого падіння від піку близько $60 000 до $36 000 у травні 2020-го біткоїн зміг протягом року відновитися у вартості та побити попередній курсовий рекорд.

Чи варто очікувати такого ж розвороту й зараз та що треба знати, перш ніж купувати криптовалюту в момент, коли ринок укотре «шукає дно»?

Україна, криптосвіт та глобальна рецесія

Падіння цін на крипторинку, яке відбувається вже пів року поспіль, має спільну природу з проблемами інших донедавна популярних інвестактивів. Схожий приклад – обвал на фондових ринках так званих growth-акцій – перспективних компаній, як правило, технологічного сектора. Спільна причина – очікування глобальної рецесії та підвищення ставок центробанками.

В Україні є кому із хвилюванням слідкувати за новинами крипторинку. У глобальному індексі сприйняття криптовалют від компанії Chainalysis Україна посідає третє місце у світі.

У 2021-му оборот криптоіндустрії оцінювався приблизно у $15–16 млрд, розповідає заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков. Під час війни криптоактиви не лише стали засобом заощадження або непублічних транзакцій, а й були одним з каналів, якими користуються українські волонтери, констатує директор Binance в Україні Кирило Хомʼяков.

Намагається підхопити тренд і український бізнес. Десятки компаній запустили чи планують запустити оплату товарів криптою, серед них «Фокстрот» та WOG.

Як правильно інвестувати у криптовалюти

Ситуація навряд чи зміниться протягом наступних місяців, вважає керівник локальних активів групи ICU Григорій Овчаренко. «Купувати криптовалюту можна, якщо ваш горизонт інвестування перевищує два-три роки», – каже він. Частка крипти в інвестпортфелі не має перевищувати 10%, додає інвестменеджер.

Опитані Forbes аналітики радять тримати у крипті лише 3–5% коштів. Цей клас активів має максимальний ризик, але й водночас найбільшу дохідність. Згідно з консенсус-прогнозом, у 2023 році аналітики очікують від криптовалют дохідність у 25%. Найбільш привабливі активи – стейблкоїни, ethereum, cardano, near та bitcoin.

Важливий момент для українських інвесторів – адаптація вітчизняного законодавства до загальноєвропейських норм регулювання криптовалют Markets in Crypto-Assets або MiCA. Власникам криптоактивів варто врахувати, що невдовзі з них доведеться платити податки.

Україна, яка рухається до членства в ЄС, теж впроваджуватиме європейські правила. «Наразі триває розробка законопроєкту, що врегулює оподаткування криптоактивів в Україні, – розповів Борняков із Мінцифри. – Він істотно змінить чинний закон «Про віртуальні активи».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні