Банкрутства глобальних криптопроєктів обвалили біткоїн уже до $17 500. /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Банкрутства глобальних криптопроєктів обвалили біткоїн уже до $17 500. Чи варто купувати супердешеву крипту

Банкрутства глобальних криптопроєктів обвалили біткоїн уже до $17 500. Фото Getty Images

Крипторинок у черговому піке. Біткоїн коштує менше $17 000, ще рік тому – $65 000. Чи є перспектива зростання у найближчі пів року-рік та що про інвестиції у крипту потрібно знати українським інвесторам?

Forbes запустив YouTube-проєкт «Країна героїв». Дивіться новий епізод про ХЕРСОН після окупації

Історія з імовірним банкрутством однієї з найбільших криптобірж світу FTX Сема Банкмана-Фріда та провалом угоди з іншою мегабіржею Binance Чанпена Чжао, який міг урятувати конкурента, відбувається за не надто вдалих часів для всієї світової криптоіндустрії.

З листопада 2021-го, коли біткоїн встановив рекорд за вартістю у більш як $65 000, ціна першої криптовалюти обвалилась утричі, а загальна капіталізація індустрії, за даними Сoinmarketcap, зменшилася на більш як $2 трлн.

Падіння FTX, що вважалася одним з найнадійніших криптопроєктів, спричинило чергову хвилю розпродажу на криптобіржах. Раніше проблеми спіткали навіть проєкти, пов’язані зі стейблкоїнами (наприклад, terraUSD). Вони сприймаються як менш ризиковані активи порівняно з іншими криптовалютами.

Падіння курсу основних криптовалют сягнуло 15% за останні кілька днів. Це може призвести до зниження котирувань біткоїна до $13 000, прогнозує стратег JPMorgan Ніколас Панігірцоглу. На ранок 10 листопада головна криптовалюта коштувала $16 500, щоправда, під вечір курс зріс на $1000 – до $17 500.

Вартість основних криптовалют

Інфографіка Forbes

Обвали – звична справа для криптовалютного ринку. Наприклад, після швидкого падіння від піку близько $60 000 до $36 000 у травні 2020-го біткоїн зміг протягом року відновитися у вартості та побити попередній курсовий рекорд.

Чи варто очікувати такого ж розвороту й зараз та що треба знати, перш ніж купувати криптовалюту в момент, коли ринок укотре «шукає дно»?

Україна, криптосвіт та глобальна рецесія

Падіння цін на крипторинку, яке відбувається вже пів року поспіль, має спільну природу з проблемами інших донедавна популярних інвестактивів. Схожий приклад – обвал на фондових ринках так званих growth-акцій – перспективних компаній, як правило, технологічного сектора. Спільна причина – очікування глобальної рецесії та підвищення ставок центробанками.

В Україні є кому із хвилюванням слідкувати за новинами крипторинку. У глобальному індексі сприйняття криптовалют від компанії Chainalysis Україна посідає третє місце у світі.

У 2021-му оборот криптоіндустрії оцінювався приблизно у $15–16 млрд, розповідає заступник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков. Під час війни криптоактиви не лише стали засобом заощадження або непублічних транзакцій, а й були одним з каналів, якими користуються українські волонтери, констатує директор Binance в Україні Кирило Хомʼяков.

Намагається підхопити тренд і український бізнес. Десятки компаній запустили чи планують запустити оплату товарів криптою, серед них «Фокстрот» та WOG.

Як правильно інвестувати у криптовалюти

Ситуація навряд чи зміниться протягом наступних місяців, вважає керівник локальних активів групи ICU Григорій Овчаренко. «Купувати криптовалюту можна, якщо ваш горизонт інвестування перевищує два-три роки», – каже він. Частка крипти в інвестпортфелі не має перевищувати 10%, додає інвестменеджер.

Опитані Forbes аналітики радять тримати у крипті лише 3–5% коштів. Цей клас активів має максимальний ризик, але й водночас найбільшу дохідність. Згідно з консенсус-прогнозом, у 2023 році аналітики очікують від криптовалют дохідність у 25%. Найбільш привабливі активи – стейблкоїни, ethereum, cardano, near та bitcoin.

Важливий момент для українських інвесторів – адаптація вітчизняного законодавства до загальноєвропейських норм регулювання криптовалют Markets in Crypto-Assets або MiCA. Власникам криптоактивів варто врахувати, що невдовзі з них доведеться платити податки.

Україна, яка рухається до членства в ЄС, теж впроваджуватиме європейські правила. «Наразі триває розробка законопроєкту, що врегулює оподаткування криптоактивів в Україні, – розповів Борняков із Мінцифри. – Він істотно змінить чинний закон «Про віртуальні активи».

Матеріали по темі
Новий випуск Forbes Ukraine

Новий випуск Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні