Злиття FTX і Binance /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Найбагатші
Дата

Криптобіржа FTX провалилася. Що робитиме Сем Бенкман-Фрід, який за день втратив $14,5 млрд

5 хв читання

Binance оголосила про намір купити FTX. Що далі буде із Семом Бенкман-Фрідом. Фото Колаж Анна Наконечна

Лише тиждень тому FTX, яка належить Сему Бенкману-Фріду, вважалася одним із найнадійніших гравців на крипторинку, а сам підприємець допомагав рятувати колег по цеху. Тепер же його компанії самій потрібна рука допомоги, яку простягнув власник найбільшої у світі криптобіржі Binance Чанпен Чжао.

Що далі робитиме Сем Бенкман-Фрід?

Що відбувається з FTX. Головні цифри

За повідомленням Washington Post, новина про продаж FTX спровокувала новий розпродаж криптовалюти: у вівторок по обіді біткоїн втратив понад 10% своєї вартості, а етеріум – 15%.

За даними профільного видання Block, до повідомлення про купівлю FTX частка криптобіржі Binance на ринку вже складала 72%. А згідно з CoinMarketCap, Binance щодня здійснює операцій на понад $35 млрд, що майже в 10 разів більше, ніж FTX чи Coinbase.

За останні два дні токен FTT, що належить FTX, втратив 74% вартості, повідомляє Forbes.

За оцінкою Bloomberg, через проблеми із FTX і Alameda власний капітал Бенкмана-Фріда у вівторок обвалився на 94%, з $15,6 млрд до близько $1 млрд. Це найбільша втрата власного капіталу в один день за всю історію спостереження Bloomberg.

Коли гендиректор FTX Сем Бенкман-Фрід врятував кілька проблемних криптокомпаній цього року, його почали називати наступним Дж. П. Морганом. Він зробив себе щитом, який захищатиме крипто, навіть якщо це нашкодить йому фінансово: «Ми готові укласти не надто вигідну угоду, якщо це допоможе стабілізувати ситуацію й захистити клієнтів. Він сказав Forbes, що в майбутньому варто очікувати на ще складніші часи.

Іронічно, але тепер у Бенкмана-Фріда складні часи і йому потрібна допомога. У вівторок він оголосив, що FTX, яка з 2019-го залучила майже $2 млрд інвестицій і під час останнього раунду була оцінена в $32 млрд, продається криптобіржі Binance, першому інвестору Бенкмана-Фріда. Ця угода скосить більшість статків Бенкмана-Фріда, які на піку, за оцінкою Forbes, становили $24 млрд переважно завдяки його частці в FTX.

Це шокуючий розвиток подій для компанії, яка здавалася однією з найстабільніших в індустрії. Щоб це усвідомити, знадобиться час. Та щойно шок пройде, люди почнуть гадати: що станеться з колишнім вундеркіндом.

Спершу Бенкман-Фрід зосередиться на тому, щоб закрити угоду, адже вона ще не гарантована. Гендиректор Binance Чанпен Чжао чітко зазначив у своїй заяві, що оголошення про купівлю ще ні до чого не зобовʼязує його компанію, і вона може в будь-який момент відмовитися від покупки.

Оголошення Сема Банкмана-Фріда про продаж його компанії криптобіржі Binance.

Перешкод на шляху до остаточної угоди вистачатиме, адже FTX – це складний лабіринт. Компанія має низку франшиз по всьому світу. Нещодавно вона купила Bithumb, Liquid and BitVo, які розташовані в Південній Кореї, Японії та Канаді, за нерозголошені суми.

Крім того, FTX пообіцяла $750 млн для порятунку проблемних криптофірм Voyager і BlockFi.

На додачу обом сторонам треба буде зійтися в ціні, що непросто, враховуючи той факт, що вартість FTX прямо залежить від вартості її токену FTT, який швидко знецінюється.

Ефективний альтруїзм

Виникає справедливе запитання: чи залишиться Бенкман-Фрід у криптобізнесі в довготривалій перспективі? В інтервʼю Forbes минулого року він чітко сказав, що ніколи не вірив у крипто, а бачив у ній лише легкий спосіб заробити величезні статки.

Його діяльність майже від початку визначав напрям філантропії, що відомий як ефективний альтруїзм, який підтримують принстонський філософ Пітер Сінгер і співзасновник Facebook Дастін Московіц.

У той час як багато благодійників займаються справами, які мають для них особисте значення, ефективний альтруїст збирає дані, щоб вирішити, куди й коли віддати гроші. Рішення ефективних альтруїстів засновується на неупереджених цілях, таких як порятунок найбільшої кількості життів чи створення найбільшого доходу на кожен благодійний долар.

Ефективний альтруїзм також змушує його прихильників обирати конкретні ролі: Бенкман-Фрід вирішив, що присвятить себе тому, що заробить якомога більше грошей, перш ніж почне роздавати їх іншим.

Крипто й деривативи

Саме ця філософія й привела його в крипто у 2017-му. В той час він зрозумів, що зможе купувати біткоїни в США й продавати їх у Японії на 30% дорожче.

«Я зайшов у криптогалузь без найменшого розуміння того, що таке крипто, – розповів він. – Мені просто здалося, що на торгівлі в цій сфері можна добре заробити». На піку цих операцій він обробляв біткоїнів на $25 млн на день.

Сем Бенкман-Фрід /Getty Images

Сем Бенкман-Фрід: «Світ такий великий. Не варто думати, що крипто завжди буде найбільшою дійною коровою». Фото Getty Images

На запитання про те, чи покине він роботу з крипто, якщо знайде кращий спосіб заробляти гроші, скажімо, продажем апельсинового соку, то він не вагався з відповіддю: «Так, покину».

FTX починала як професійна біржа з прицілом на інституційних інвесторів, які спеціалізуються на криптодеривативах, як-то фʼючерси й контрактні опціони, які давали змогу трейдерам ставити на ціни активів без прямого виходу на спотовий ринок.

Такий розкла́д може бути дуже ефективним, адже немає потреби доставки фізичних активів, коли термін дії контракту закінчується, як у випадку із сирою нафтою, яку треба ще доставити на завод для переробки.

Саме тому обсяги криптодеривативів злетіли до небес, а біржі, на зразок FTX, почали гребти гроші лопатами. Влітку Бенкман-Фрід заявив, що FTX була прибутковою останні десять кварталів і в своєму розпорядженні має понад $1 млрд.

Деривативи можуть відігравати важливу роль на ринках капіталу, так як вони можуть нівелювати розбіжності в цінах на різних біржах, що пропонують схожі активи. Простою мовою це означає, що деривативи можуть зробити так, що один біткоїн в Азії коштує майже стільки ж, скільки в Північній Америці.

 Але криптодеривативи, якими можна торгувати з використанням левериджу (коли трейдери беруть кредити, щоб збільшити розмір їхніх ставок), можуть призвести до масових ліквідацій, коли обставини на ринку змінюються.

Одного разу FTX запровадив леверидж 100:1. Коли Бенкмана-Фріда запитали, навіщо він це зробив, він відповів: «Наші користувачі цього хотіли, і багато хто пригрозив, що не користуватиметься платформою, якщо ми цього не зробимо». Згодом через великий рівень ліквідації і критики FTX зменшила доступний для користувачів леверидж.

Куди далі, Семе?

Попри поточний стан ринку Бенкман-Фрід залишається мільярдером. Але тепер йому доведеться зробити вибір, яким шляхом піти далі.

Він може продовжити займатися крипто і працювати на свого друга, ворога чи ворогодруга Ченпена Чжао. Також у нього залишається посада гендиректора FTX.US, суттєво меншої дочірньої компанії FTX.

Існує ймовірність того, що регулятори ринку і правоохоронці можуть розслідувати діяльність FTX. Поки що ніхто не говорить про шахрайство й махінації, але влада докопувалася до крипто і в кращі часи. А коли відбуваються події такого масштабу, то урядове розслідування явно не забариться. В такому разі подальші плани можуть наштовхнутися на перешкоди.

Лише цього вечора головний республіканець у Комітеті з фінансових послуг при Палаті представників Патрік Макгенрі опублікував заяву, у якій нарікає на падіння FTX і каже, що з нетерпінням чекає на те, щоб «більше дізнатися від FTX та Binance про ці події і про їхні кроки для забезпечення захисту клієнтів під час переходу».

Гендиректор Binance Чанпен Чжао /Getty Images

Гендиректор Binance Чанпен Чжао чітко зазначив у своїй заяві, що оголошення про купівлю ще ні до чого не зобовʼязує його компанію і вона може в будь-який момент відмовитися від покупки. Фото Getty Images

Бенкман-Фрід також може спробувати перевести у готівку ті активи, що в нього залишилися, і віддати їх благодійним організаціям, які поділяють його ідеали. Та це навряд чи станеться, враховуючи те, що під час розквіту FTX у нього було багато можливостей для того, щоб пожертвувати гроші, але він ними не скористався, сподіваючись заробити ще більше.

Іронія в тому, що в липні 2021-го він витратив $2,3 млрд, щоб викупити частку Binance у своїй криптобіржі. Якби він цього не зробив, то сьогодні був би багатшим і словесна війна, яка розгорілася між Binance і FTX і яка призвела до падіння Бенкмана-Фріда, не почалася б.

Цілком можливо, що Бенкман-Фрід залишиться в крипто і спробує відбудувати свій бізнес, але не факт, що він піде цим шляхом, як це точно зробив би справжній «вірянин» крипто.

«Світ такий великий, – сказав він Forbes минулого року. – Не варто думати, що крипто завжди буде найбільшою дійною коровою».

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд