Ілюстрація Freepik / monobank /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Співласник monobank оцінює необанк в понад $1 млрд, називає його «єдинорогом». Чи може він стільки коштувати

3 хв читання

Ілюстрація Freepik / monobank Фото Колаж Анна Наконечна

Банк без відділень monobank коштує понад $1 млрд і не продається, написав у Facebook 15 серпня Олег Гороховський, співзасновник компанії Fintech Band, яка розробила та керує проєктом на ліцензії Універсал Банку. Чи правдива ця оцінка

Гороховський не розголошує подробиці оцінки. В коментарі Forbes він зауважив, що такі проєкти як monobank оцінюються через потенціал зростання, а мультиплікатори застосовуються не до поточного результату, а до теоретичного результату в майбутньому. «Для швидкозростаючих проєктів результати можуть рахуватися через рік-два, беручи до уваги їх поточні темпи зростання. До нас не прийнятні метрики оцінки класичних «старих» банків», — каже він.

У тому, що оцінка monobank перевищує $1 млрд, не сумнівається співзасновник і керуючий партнер венчурного фонду AVentures Capital Євген Сисоєв, який судить з публічної інформації про кількість користувачів і фінпоказників банку-партнера Універсал Банк. «Для точної кількості мільярдів треба мати доступ до конфіденційної інформації. Хоча оцінку все ж робить ринок», — каже Сисоєв.

За підсумком першого півріччя 2021 року Універсал Банк увійшов у пʼятірку найприбутковіших банків країни, отримавши чистий прибуток у 1,65 млрд грн, доходи — майже 4,2 млрд грн. В інтервʼю Forbes у квітні СЕО Універсал Банку Ірина Старомінська сказала, що частка monobank складає близько 80-90% усіх доходів. Близько 4 млн клієнтів користуються monobank, близько 3,2 млн з них активні, за словами Гороховського. За підрахунками Forbes, оцінка monobank може сягати $1 млрд. Однак ця цифра може бути меншою через можливі зобов’язання перед Універсал Банк, які можуть стримувати масштабування компанії.

Окремо від Універсал Банку оцінка monobank «в рази менша» за $1 млрд, каже засновник інвесткомпанії N1 та інвестор іншого українського необанку SportBank Микита Ізмайлов. За його розрахунками, Універсал оцінюється у $480 млн, тому що капітал банку $160 млн, а мультиплікатор для банків – 3. Monobank, у свою чергу, – IT-компанія, для яких мультиплікатор – 8. З чистим прибутком $50 млн за перше півріччя 2021-го року, оцінка компанії – $800 млн. Лише сукупна вартість компаній за такими розрахунками більша $1 млрд.

Знижка на ризики

За успіхами mоnоbank стоїть компанія Fintech Band. Її співзасновникам заборонено працювати топменеджерами в українських банках і бути їхніми акціонерами після того, як НБУ у 2016 році націоналізував «ПриватБанк», в якому всі вони займали керівні посади.

У лютому-березні ексголова правління «ПриватБанку» Олександр Дубілет та його заступники — Володимир Яценко і Людмила Шмальченко — вийшли зі складу бенефіціарних власників Fintech Band. Їх підозрюють у розкраданні коштів «ПриватБанку» перед його націоналізацією. Замість них в переліку бенефіціарів з’явилися Олексій Дубілет (33,74%), Євгенія Кривенко (17,18%) і Дар’я Букрєєва (9,81%). Інші акціонери зберегли свої частки: Олегу Гороховському і Михайлу Рогальському належить по 17,18%, Вадиму Ковальову — 4,91%.

Гороховський до націоналізації «Привату» був першим заступником Дубілета і понад 15 років розвивав картковий та роздрібний бізнес «ПриватБанку». Яценко у ролі заступника голови відповідав за роботу з VIP‑клієнтами, Рогальський керував напрямом «платежі й перекази». Вадим Ковальов відповідав у «Приваті» за оцінку ризиків.

Потенційні покупці mоnоbank, якщо вони й будуть, знатимуть про проблеми з бенефіціарами, зауважує Ізмайлов. «Звичайно вони будуть використовувати цю інформацію в процесі торгів. І саме через це сторонам буде вкрай складно домовитися. Так як реальний цінник mоnоbank знаходиться в діапазоні $1,2-1,4 млрд, а передбачуваний «проблемний» дисконт упреться в класичні 30%, що дасть дуже велику різницю в абсолютних цифрах і очікуваннях поточних бенефіціарів», – каже він.

Водночас на зростання ситуація з бенефіціарами ніяк не впливає, зазначає Ізмайлов. «Кількість IT-фахівців зростає зі швидкістю 15-20% на рік, що само по собі дає істотний поштовх до органічного росту. При цьому, я розумію, що цільова аудиторія monobank давно перейшла в більш широкий сегмент користувачів з доходом «середній, середній +», якщо дивитися на середньоукраїнські показники, а в цьому полі ще роками можна забирати користувачів у «Привата», – каже Ізмайлов.

Необанки завойовують світ

Необанки в інших країнах теж продовжують бурхливо рости. Наприклад, 13 серпня оцінка американського Chime зросла до $25 млрд. Ще у жовтні 2020-го, його оцінювали у $15 млрд. У нього понад 20 млн клієнтів. А 6 серпня на IPO вийшов південнокорейський банк без відділень Kakao bank, який має 13 млн активних користувачів у місяць. За перший день торгів акції подорожчали на 75% від ціни випуску. В результаті ринкова вартість компанії становить близько $28 млрд. У жовтні минулого року казахстанська Kaspi.kz провела IPO на Лондонській фондовій біржі і стала «єдинорогом». За час після розміщення на біржі капіталізація компанії зросла з $6 млрд до $21 млрд завдяки зростанню фінансових показників. 

Ближче усього до monobank європейський банк N26, вважає Ізмайлов. Торік N26 оцінили у $3,5 млрд. Їм користуються понад 7 млн користувачів. Утім, якщо monobank захоче рости та йти в Європу і США, його засновникам потрібно робити абсолютно нову розробку, переконаний Ізмайлов. «Щось використовувати і продублювати можна, однак, процеси занадто відрізняються», – каже він. 

Матеріали по темі
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд