Ілюстрація Freepik / monobank /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Співласник monobank оцінює необанк в понад $1 млрд, називає його «єдинорогом». Чи може він стільки коштувати

3 хв читання

Ілюстрація Freepik / monobank Фото Колаж Анна Наконечна

Банк без відділень monobank коштує понад $1 млрд і не продається, написав у Facebook 15 серпня Олег Гороховський, співзасновник компанії Fintech Band, яка розробила та керує проєктом на ліцензії Універсал Банку. Чи правдива ця оцінка

Гороховський не розголошує подробиці оцінки. В коментарі Forbes він зауважив, що такі проєкти як monobank оцінюються через потенціал зростання, а мультиплікатори застосовуються не до поточного результату, а до теоретичного результату в майбутньому. «Для швидкозростаючих проєктів результати можуть рахуватися через рік-два, беручи до уваги їх поточні темпи зростання. До нас не прийнятні метрики оцінки класичних «старих» банків», — каже він.

У тому, що оцінка monobank перевищує $1 млрд, не сумнівається співзасновник і керуючий партнер венчурного фонду AVentures Capital Євген Сисоєв, який судить з публічної інформації про кількість користувачів і фінпоказників банку-партнера Універсал Банк. «Для точної кількості мільярдів треба мати доступ до конфіденційної інформації. Хоча оцінку все ж робить ринок», — каже Сисоєв.

За підсумком першого півріччя 2021 року Універсал Банк увійшов у пʼятірку найприбутковіших банків країни, отримавши чистий прибуток у 1,65 млрд грн, доходи — майже 4,2 млрд грн. В інтервʼю Forbes у квітні СЕО Універсал Банку Ірина Старомінська сказала, що частка monobank складає близько 80-90% усіх доходів. Близько 4 млн клієнтів користуються monobank, близько 3,2 млн з них активні, за словами Гороховського. За підрахунками Forbes, оцінка monobank може сягати $1 млрд. Однак ця цифра може бути меншою через можливі зобов’язання перед Універсал Банк, які можуть стримувати масштабування компанії.

Окремо від Універсал Банку оцінка monobank «в рази менша» за $1 млрд, каже засновник інвесткомпанії N1 та інвестор іншого українського необанку SportBank Микита Ізмайлов. За його розрахунками, Універсал оцінюється у $480 млн, тому що капітал банку $160 млн, а мультиплікатор для банків – 3. Monobank, у свою чергу, – IT-компанія, для яких мультиплікатор – 8. З чистим прибутком $50 млн за перше півріччя 2021-го року, оцінка компанії – $800 млн. Лише сукупна вартість компаній за такими розрахунками більша $1 млрд.

Знижка на ризики

За успіхами mоnоbank стоїть компанія Fintech Band. Її співзасновникам заборонено працювати топменеджерами в українських банках і бути їхніми акціонерами після того, як НБУ у 2016 році націоналізував «ПриватБанк», в якому всі вони займали керівні посади.

У лютому-березні ексголова правління «ПриватБанку» Олександр Дубілет та його заступники — Володимир Яценко і Людмила Шмальченко — вийшли зі складу бенефіціарних власників Fintech Band. Їх підозрюють у розкраданні коштів «ПриватБанку» перед його націоналізацією. Замість них в переліку бенефіціарів з’явилися Олексій Дубілет (33,74%), Євгенія Кривенко (17,18%) і Дар’я Букрєєва (9,81%). Інші акціонери зберегли свої частки: Олегу Гороховському і Михайлу Рогальському належить по 17,18%, Вадиму Ковальову — 4,91%.

Гороховський до націоналізації «Привату» був першим заступником Дубілета і понад 15 років розвивав картковий та роздрібний бізнес «ПриватБанку». Яценко у ролі заступника голови відповідав за роботу з VIP‑клієнтами, Рогальський керував напрямом «платежі й перекази». Вадим Ковальов відповідав у «Приваті» за оцінку ризиків.

Потенційні покупці mоnоbank, якщо вони й будуть, знатимуть про проблеми з бенефіціарами, зауважує Ізмайлов. «Звичайно вони будуть використовувати цю інформацію в процесі торгів. І саме через це сторонам буде вкрай складно домовитися. Так як реальний цінник mоnоbank знаходиться в діапазоні $1,2-1,4 млрд, а передбачуваний «проблемний» дисконт упреться в класичні 30%, що дасть дуже велику різницю в абсолютних цифрах і очікуваннях поточних бенефіціарів», – каже він.

Водночас на зростання ситуація з бенефіціарами ніяк не впливає, зазначає Ізмайлов. «Кількість IT-фахівців зростає зі швидкістю 15-20% на рік, що само по собі дає істотний поштовх до органічного росту. При цьому, я розумію, що цільова аудиторія monobank давно перейшла в більш широкий сегмент користувачів з доходом «середній, середній +», якщо дивитися на середньоукраїнські показники, а в цьому полі ще роками можна забирати користувачів у «Привата», – каже Ізмайлов.

Необанки завойовують світ

Необанки в інших країнах теж продовжують бурхливо рости. Наприклад, 13 серпня оцінка американського Chime зросла до $25 млрд. Ще у жовтні 2020-го, його оцінювали у $15 млрд. У нього понад 20 млн клієнтів. А 6 серпня на IPO вийшов південнокорейський банк без відділень Kakao bank, який має 13 млн активних користувачів у місяць. За перший день торгів акції подорожчали на 75% від ціни випуску. В результаті ринкова вартість компанії становить близько $28 млрд. У жовтні минулого року казахстанська Kaspi.kz провела IPO на Лондонській фондовій біржі і стала «єдинорогом». За час після розміщення на біржі капіталізація компанії зросла з $6 млрд до $21 млрд завдяки зростанню фінансових показників. 

Ближче усього до monobank європейський банк N26, вважає Ізмайлов. Торік N26 оцінили у $3,5 млрд. Їм користуються понад 7 млн користувачів. Утім, якщо monobank захоче рости та йти в Європу і США, його засновникам потрібно робити абсолютно нову розробку, переконаний Ізмайлов. «Щось використовувати і продублювати можна, однак, процеси занадто відрізняються», – каже він. 

Матеріали по темі
Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні