Логотипи Portmone Group та Kaspi.kz
Категорія
Інновації
Дата

«Єдиноріг» із Казахстану Kaspi.kz купує українську Portmone. Фінтех-компанія йде в Україну, щоб конкурувати з monobank і «Приват24»

4 хв читання

Логотипи Portmone Group та Kaspi.kz

Казахстанська компанія Kaspi.kz підписала угоду про купівлю Portmone Group, українського сервісу міжбанківських платежів. Сума угоди може становити близько $15 млн. Навіщо компанія заходить в Україну

Новий номер Forbes Ukraine: 202 найбільші приватні компанії та 303 ефективних СЕО. Замовляйте та отримуйте два журнали за ціною одного! 

Kaspi.kz, яка розробляє додаток для грошових переказів, платежів і покупок онлайн, збирається купити 100% акцій Portmone Group через свою фінтех-дочку Kaspi Pay, згідно з фінансовим звітом компанії за шість місяців 2021 року. Мета покупки: вийти на український ринок. Операцію планують закрити до кінця 2021 року, але спершу її повинні затвердити Антимонопольний комітет і Національний банк України.

Ані власник контрольного пакету акцій Europe Virgin Fund, ані засновник Portmone Ігор Горін не розголошують умови угоди. «Моя робота – створювати новини, а не коментувати їх», – каже Горін. Сума угоди, ймовірно, близька до $15 млн, за словами Ігоря Верхогляда, керуючого партнера інвестиційно-банківської компанії Soul Partners. Верхогляд судить зі схожих операцій у регіоні. Наприклад, у 2019 році грузинський ТВС Bank купив 51% платіжної системи Payme в Узбекистані за $5,5 млн (що дає компанії оцінку близько $11 млн). Заразом у Payme було менше користувачів – до 3 млн проти 5 млн у Portmone.

Другий бенчмарк – розмір фонду Europe Virgin Fund. Портфель у $57 млн сформований з п'яти компаній. «На кожну компанію, грубо кажучи, припадає близько $10 млн інвестицій, – розповідає Верхогляд. – Це перший exit фонду, про який треба говорити інвесторам, — він повинен бути прибутковим, а для цього вартість виходу повинна скласти не менше $15 млн». Суму угоди в $15 млн назвав і інший топменеджер одного з найбільших в Україні фондів, який побажав зберегти анонімність. Офіційні фінансові показники не вносять ясності в угоду: чистий прибуток Portmone 2020-го склав 351 000 грн за виручки 50,6 млн грн. Роком раніше виручка становила 46,3 млн грн, повідомляє «СПАРК-Інтерфакс».

Угода дозволить Kaspi.kz отримати ліцензії для роботи з Visa і Mastercard в Україні, які є у Portmone. Підключення до великої міжнародної платіжної системи зазвичай обходиться у кілька сотень тисяч доларів, каже директор Асоціації ЕМА Олександр Карпов. «Завдяки платіжним ліцензіям Portmone і міцним торгівельним та банківським відносинам компанії на ринку, ми маємо намір запустити наші платіжні послуги для 42 млн українців», – вказує Kaspi.kz у фінансовому звіті. Для Kaspi.kz Україна цікава ще й як джерело IT-фахівців: компанія планує відкрити офіс розробки тут. «Ми закладаємо основу, щоб відіграти ключову роль у трансформації всього регіону», – пише компанія.

Прихід Kaspi.kz – гарна новина для України, вважає Сергій Чуйкін, керуючий директор інвестиційно-банківського департаменту Concorde Capital. «Зірка світового фінтеху Kaspi.kz заходить в Україну через покупку місцевого сильного гравця з доброю часткою ринку, – говорить Чуйкін. – Цікаво спостерігати далі». Співзасновник monobank Олег Гороховський каже, що в Україні на Kaspi.kz чекає сильна конкуренція у платежах і перекладах, а в еквайрингові «доведеться пізнати всю красу втручання держави у регулювання цього ринку і поконкурувати не тільки з нами і «Приватом», а й з Apple Pay і Google Pay».

Що відомо про Portmone і Kaspi.kz

Українець Ігор Горін заснував Portmone 2002 року, щоб було легше платити комуналку онлайн. Згодом компанія почала надавати й інші послуги: P2P-перекази та еквайринг для бізнесу. 2019-го у компанії було понад 5 млн активних користувачів і 100 млн транзакцій на рік; її послугами користувалися понад 7000 продавців, включно з OLX, Radisson Blu, Domino's, Oriflame і Good Wine. Прямі конкуренти Portmone – такі ж платіжні системи NovaPay, iPay.ua, EasyPay, а також банки.

У 2013 році контрольний пакет компанії купив Dragon Capital, сума угоди не розголошувалася. Цією інвестицією управляла пов'язана з Dragon Capital компанія 4i Capital Partners через Europe Virgin Fund. Партнери з обмеженою відповідальністю фонду: Dragon Capital, Європейський банк реконструкції та розвитку, Швейцарський інвестиційний фонд ринків, що розвиваються, і Чорноморський банк торгівлі та розвитку. У портфель фонду, крім Portmone, входять контрольні пакети акцій українського виробника серветок Ruta, оператора зовнішньої реклами Prime Group, нішевого фармацевтичного виробника Sperco Ukraine і приватної охоронної компанії Venbest.

Kaspi.kz починала 10 років тому з надання традиційних банківських послуг (у 2020 році Kaspi.kz був другим банком за обсягом внесків у Казахстані з часткою ринку в 18%), але тепер трансформується у IT-компанію. Фінтех напрямок групи запустився у 2012 році з оплати комуналки онлайн і електронного гаманця. Сьогодні група обслуговує перекази без комісії, надає швидку розстрочку і кредити, а також комбінує присутність офлайн і онлайн – усе це в одному мобільному додатку. «Можна у додатку зробити запит на кредит готівкою, пройти ідентифікацію з розпізнавання обличчя і зняти гроші у найближчому банкоматі. Все це – без втручання людини», – говорить Магжан Мадієв, співзасновник популярного казахстанського маркетплейса Naimi.kz. Додатком Kaspi для проведення мобільних платежів і банківських послуг користується понад половини населення Казахстану, близько 10,2 млн осіб.

Дохід Kaspi.kz у 2020 році склав $1,5 млрд, а чистий прибуток – $619 млн, згідно з фінансовою звітністю компанії. За перших шість місяців 2021 року доходи компанії вже склали понад $664 млн (зростання 37% рік до року), а чистий прибуток – $425 млн (зростання 56,6%). Заразом фінтех, з якого Kaspi.kz починав оцифровувати сервіси, продовжує приносити великі гроші, але темпи зростання зменшуються: за перше півріччя 2021 року прибуток від фінтеху зріс тільки на 37% ($116 млн), а маркетплейса – на 574% ($54, 2 млн).

У жовтні минулого року Kaspi.kz провела IPO на Лондонській фондовій біржі і стала «єдинорогом». За час після розміщення на біржі капіталізація компанії зросла з $6 млрд до $21 млрд завдяки зростанню фінансових показників. За словами Рули Райма, засновника служби казахстанського сервісу доставки Froot.kz, Kaspi.kz багато інвестує у розробку data science. «Все, що потрібно для успіху компанії в Україні, це чесні правила гри і час. Для них Україна – важливий міст до подальшої європейської експансії», – каже Райм.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд