Кирило Шевченко йде у відставку з посади голови НБУ /пресслужба НБУ
Категорія
Гроші
Дата

Чого досяг у НБУ Кирило Шевченко та на що йому «забракло духу». Розповідають Гонтарева, Гороховський, Лавренчук та Стеценко 

3 хв читання

Кирило Шевченко йде у відставку з посади голови НБУ Фото пресслужба НБУ

Шевченко прийшов до НБУ у серпні 2020 року – у розпал коронакризи, йде у відставку у розпал війни. Нацбанк утримав стабільність банківської системи, попри складні обставини. Якими діями та рішеннями запамʼятався останній керманич НБУ? Відповідають опитані Forbes учасники фінансового ринку. 

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»

Що ви дізнаєтесь: правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.

Квитки на конференцію за посиланням

20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.

Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00.

4 жовтня голова Нацбанку Кирило Шевченко подав у відставку. Офіційна причина – за станом здоровʼя, неофіційна – протиріччя з Офісом президента. Учасники ринку та міжнародні партнери України непокояться через можливе зменшення незалежності НБУ. Це важливо, оскільки саме Нацбанк має доступ до «друкарського верстата», контроль над яким прагнуло отримати чи не кожне покоління українських політиків. 

Такі самі побоювання були і два роки тому, коли Шевченко прийшов до Нацбанку замість Якова Смолія, який пішов у відставку не в останню чергу через невдоволення Банкової. Наступним головою НБУ, ймовірно, стане ексочільник Ощадбанку Андрій Пишний. Він буде вже шостим очільником регулятора за останні вісім років. Голову НБУ в Україні призначають на семирічний термін. Стільки крісло головного банкіра займав тільки Віктор Ющенко.

forbes.ua

Кирило Шевченко був п'ятим головою НБУ за останні вісім років. Фото forbes.ua

Шевченко вважає себе антикризовим менеджером, що виконав свою місію: забезпечив безперебійну роботу фінансової системи у надскладний час повномасштабної війни. Чи так це? Та чи дійсно він був незалежним головою НБУ? Forbes запитав про це українських топбанкірів. 

Чого вони очікують (та побоюються) від НБУ за нового керівника?

Олег Гороховський, співзасновник monobank 

За часів каденції Шевченка НБУ дозволив відкривати українцям рахунки без відвідування відділень банків. Це найбільша допомога банкам, яку надавав регулятор для ведення банківського бізнесу за всю його історію.

Проте йому забракло духу на те, щоб, наприклад, впровадити пропоновану нами революційну схему роботи із криптоактивами. Я дуже розраховую у цьому питанні на нового керівника.

Дії регулятора під час війни оцінювати не візьмуся. Вважаю це неконструктивним та несвоєчасним.

Зміна голови НБУ не вплине на незалежність регулятора чи на взаємовідносини з міжнародними партнерами, оскільки Пишний – це суперпрофі, який, поза сумнівом, посилить НБУ.

Володимир Лавренчук, керівник регіонального офісу NEQSOL Holding, ексголова Райффайзен Банку

За останні два роки НБУ мав добрий рівень довіри і передбачуваності. Головне, що збереглися основні принципи регулювання ринку. Серед них – стійкість фінансового сектора та відкритість комунікації з учасниками ринку. 

Чого досягнути не вдалося? На мій погляд, це принцип координації фінансових ринків, а саме – занадто сильні розбіжності з Мінфіном щодо цінової політики фінансових інструментів. Так, ставка НБУ – 25%, а ціни державних облігацій та депозитів у банках розбалансовані. 

Зміна керівника НБУ – важлива подія. Нацбанк і ринок мають добрий досвід співпраці з новим керівником. Я впевнений, що все буде добре з новим лідерством у НБУ. 

Валерія Гонтарева, ексголова НБУ у 2014–2018 роках

Робота голови НБУ справді нелегка. У мирний і у воєнний час усім не вистачає грошей. У всьому світі є лише одна панацея – це друкарський верстат. 

Центробанки розвинених країн можуть собі дозволити використовувати цей інструмент на повну. При цьому ще й допомагають надрукованими грошима іншим країнам. Але країни, що розвиваються, точно не можуть ним зловживати.

Щоправда, «музика грає недовго» навіть у розвинених країнах. Лікувати всі хвороби (спочатку від фінансової кризи 2008 року, потім від ковіду, а тепер енергетичну кризу) друкуванням грошей уже не виходить. Інфляція сягнула двозначних цифр майже скрізь.

Я дуже рада, що мої наступники підтримували монетарну політику, яку ми запустили у 2015 році. Думаю, що і новий голова НБУ не зверне з цього шляху. Бо альтернативи йому просто немає. 

Ба більше, наші міжнародні партнери не дозволять новому керівникові Нацбанку йти неправильним шляхом, оскільки кооперація НБУ та міжнародних організацій є дуже тісною. 

Щодо кандидатури нового глави, то вважаю, що найкращим кандидатом міг би бути Сергій Ніколайчук. Краще за нього ніхто не знає макроекономіку нашої країни. 

Костянтин Стеценко, засновник групи ICU

У 2022-му команда Нацбанку зіткнулася із необхідністю зберегти роботу банківської системи під час війни та повномасштабної атаки на країну, з чим відмінно впоралася. 

Фінансовий ринок очікує, що НБУ й надалі відповідально підходитиме до емісійного фінансування державного бюджету та не зловживатиме ним. 

З обмінним курсом ситуація складна, але більш-менш зрозуміло, куди ми рухаємося. А от у питаннях трансмісійної політики розуміння менше. Підвищення облікової ставки поки що не мало належного ефекту: ставки за депозитами банків та ОВДП у гривні програють темпам інфляції. Це не створює для населення та бізнесу достатніх стимулів для заощадження в національній валюті. 

Перед новим головою Нацбанку постають виклики не лише воєнного часу (втримати економічну ситуацію в умовах агресії), а й не менш амбіційні – відновлення фінансової стабільності після перемоги.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні