Ввечері 4 жовтня голова НБУ Кирило Шевченко оголосив, що йде у відставку, пояснивши це проблемами зі здоровʼям. Найбільш імовірно, його замінить екскерівник Ощадбанку Андрій Пишний. Із чим Шевченко залишає Нацбанк, що означає така ротація та до яких наслідків може призвести?
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
6 жовтня. Онлайн-конференція Forbes «Без рожевих окулярів»
Що ви дізнаєтесь: Правила розвитку бізнесу в умовах абсолютної невизначеності; Як отримати в клієнти й співпрацювати з Міноборони – найбільшим замовником у країні; Як «воєнні» інновації можуть допомогти вашому бізнесу; 2023-й у цифрах від Мінфіну й НБУ.
Квитки на конференцію за посиланням
20 спікерів: Олексій Резніков, Сергій Марченко, Михайло Федоров, Олександр Конотопський, Алекс Ліссітса, Сергій Ніколайчук, Юлія Бадрітдінова, Тарас Чмут та інші.
Коли: 6 жовтня, з 10:00 до 16:00
Відставка Кирила Шевченка, 49, означає, що Національний банк України невдовзі отримає шостого керівника за останні вісім років. Каденція голови НБУ розрахована на семирічний термін, Шевченко ж пробув у кріслі трохи більше третини цього часу.
Три співрозмовники Forbes, знайомі з деталями відставки, підтверджують: Шевченко дійсно має суттєві проблеми зі здоровʼям, що збігається з офіційною версією відставки. Втім майже всі співрозмовники Forbes зазначають, що не останню роль зіграли протиріччя з низки питань та перманентний тиск із боку Офісу президента (ОП).
Позиції Шевченка ще до війни складно було назвати непохитними. Питання про його відставку підіймалося в ОП ще в середині минулого року. Тоді співрозмовники, дотичні до Банкової, розповідали про зіпсовані відносини між Шевченком та очільником ОП Андрієм Єрмаком, голова НБУ нібито відмовився погодити низку кадрових призначень, запропонованих Банковою.
Зараз найбільш вірогідним кандидатом на посаду голови Нацбанку чотири високопосадовці, з якими Forbes говорив на правах анонімності, називають екскерівника державного Ощадбанку Андрія Пишного. Він має добрі стосунки з головою ОП та входить до групи з питань санкцій щодо Росії «Єрмака–Макфола». Банкір прочитав запит Forbes із пропозицією прокоментувати своє можливе призначення, але не відповів на момент публікації.
Відставка Шевченка саме зараз негативно сприйнята частиною депутатів й викликає занепокоєння в міжнародних партнерів України. Основне побоювання – Нацбанк залишається єдиною реально незалежною державною інституцією в економічному блоці, її руйнування чи послаблення може дуже дорого коштувати українській економіці.
Що може змінитися після призначення нового голови НБУ?
Чому Шевченко йде з НБУ
Відставка Шевченка не стала несподіванкою для співрозмовників Forbes у топкерівництві президентської політсили «Слуга народу», хоча й збентежила декого з них.
Розмови про зміни в НБУ, що на кілька місяців відійшли на другий план через війну, зрештою повернулися на порядок денний Банкової. Головна «довоєнна» претензія ОП до очільника Нацбанку – він виявився значно менш лояльним до ідей і побажань Банкової, ніж очікувалося, коли Шевченко змінював попередника Якова Смолія.
Останній також сам подав у відставку, однак за куди більш скандальних обставин – він заявив про систематичний політичний тиск з боку інших органів влади (хоча Смолій так і не пояснив, що конкретно мав під цим на увазі).
Незважаючи на схожість з історією дворічної давнини, зараз суттєвих претензій до Шевченка в Офісу президента чи уряду не було, кажуть два співрозмовники в керівництві «Слуги народу».
«Історія з розслідуванням НАБУ проти Шевченка – давня тема, яка час від часу виринає, але вона наразі не мала суттєвого значення, – розповідає співрозмовник із керівництва «Слуги народи». – Зараз закидали дрібниці: наприклад, чому на страховому ринку досі мутні схеми та не видано нових ліцензій».
«Він мав можливість не йти», – додає один із керівників фракції «Слуга народу».
Втім, запит ОП на зміну керівника НБУ все ж зіграв свою роль, вважає один із парламентарів. Однак це не протирічить офіційній причині відставки, яка також була суттєвим фактором. «Це складне для себе рішення я прийняв через причини, повʼязані зі здоров’ям, які я не можу надалі ігнорувати», – зазначив Шевченко, оголошуючи про відставку в facebook-дописі. (Два співрозмовники Forbes розказали деталі хвороби Шевченка, з етичних міркувань редакція не буде їх розголошувати).
Чи всі раді Андрію Пишному на чолі НБУ
Прізвище ексголови Ощадбанку (2014–2019) Андрія Пишного – наразі єдина опція в списку потенційних кандидатів на заміну Шевченку, яку називають усі співрозмовники Forbes: і серед близьких до Банкової нардепів, і серед банкірів, близько знайомих із ситуацією.
Лише в окремих розмовах звучали альтернативні прізвища: посла України у США та ексміністра фінансів Оксани Маркарової та двох заступників Шевченка – Юрія Гелетія та Катерини Рожкової. Втім їхнє повноцінне призначення не надто ймовірне.
Кандидатура Пишного теж не є бездоганною – у ньому сумніваються щонайменше кілька впливових членів ближнього кола команди Зеленського.
Чи могли б виникнути сумніви в міжнародних партнерів? «Думаю, це не буде проблемою, але таймінг не дуже вдалий», – каже на правах анонімності співрозмовник у одній із міжнародних організацій, що підтримує Україну, у тому числі фінансово.
Якраз найближчими тижнями українська делегація проводитиме переговори з МВФ щодо нової програми (зустрічі відбудуться у Відні). Україна розраховує на $17–18 млрд у рамках програми, що стартуватиме вже з 1 січня, каже один із членів уряду, який попросив не називати його імені в цій статті. Інша важлива дата – 25 жовтня у Берліні відбудеться ще одна масштабна конференція потенційних донорів України.
З чим Шевченко залишає Нацбанк
Чому в цих подіях важлива фігура голови Нацбанку? Саме незалежність НБУ останніми роками була одним із ключових маркерів для МВФ та інших кредиторів, від чого залежало фінансування України.
Призначення Шевченка в липні 2020-го також викликало побоювання, що Нацбанк стане більш лояльним до політичних потреб керівництва країни, оскільки звільнення його попередника Якова Смолія не обійшлося без протиріч із президентом Зеленським та його оточенням.
Зрештою негативні очікування не виправдалися. НБУ за Шевченка не став підігрувати уряду та Банковій у фінансуванні держбюджету вже під час коронакризи 2020-го. Зараз Нацбанк хоч і «друкує» гроші на потреби Мінфіну (уряд не може використовувати міжнародну допомогу на фінансування армії), але часом прямо критикував уряд за недалекоглядність та бажання вирішити всі поточні проблеми за рахунок «друкарського верстату».
«Україна закінчила 2021 рік із дуже хорошими показниками фінансової стійкості. Дефіцит бюджету – 3,6% ВВП, співвідношення боргу до ВВП менше 50%, – казав Шевченко в інтервʼю Forbes. – На мій погляд, у таких хороших показниках є також заслуга НБУ, тому що ми послідовно відмовлялися від пропозицій на кшталт «надрукувати грошей».
За два роки під керівництвом Шевченка Нацбанк, з одного боку, став більш автократичною структурою: перший рік нового керівника запамʼятався більше кадровими скандалами та зміною практично усіх заступників голови регулятора. Зокрема, з часів попередніх керівників залишилася тільки Катерина Рожкова. За Шевченка вона втратила посаду куратора банківського сектору і тепер відповідає за адміністративні питання.
Інший скандал – одномоментне звільнення кількох «середніх» менеджерів НБУ. Наприклад, ексдиректор департаменту ліцензування Олександр Бевз прямо звинуватив Шевченка у концентрації рішень в одних руках.
З іншого боку, НБУ загалом зберіг політику, яку почав проводити після реформ 2014–2015 років (інфляційне таргетування, плаваючий курс, міжнародні стандарти нагляду за банками), та залишився структурою, незалежною від політичних рішень.
Цей підхід зрештою дав результат. Перший постпандемічний 2021 рік банківський сектор завершив із рекордним прибутком у 77,5 млрд грн. У серпні 2021-го міжнародні резерви України сягнули девʼятирічного максимуму – $31,6 млрд. Навіть попри війну вони залишаються достатньо високими – $25,4 млрд на 1 вересня. Інфляція, на яку орієнтується НБУ, значно нижча, ніж могла би бути в таких стресових умовах – 23,8% в серпні.
«НБУ не просто відповідає «ні» на зайві пропозиції «піддрукувати грошей», він зобовʼязаний це робити, – казав Шевченко в інтервʼю. – Емісія – це аналог штучної вентиляції легень для економіки. Це екстрена допомога, яка рятує життя, але у великих дозах може призводити до ускладнень».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.