Weld Money та Unex Bank Томаша Фіали створили банківську картку з прив'язкою до криптовалюти та амбіційно хочуть залучити понад пів мільйона клієнтів. /Ілюстрація Олександра Карасьова
Категорія
Інновації
Дата

Обігнати monobank та Binance. Weld Money та банк Фіали першими випустили криптокартку. Як вони обійшли скепсис НБУ

4 хв читання

Weld Money та Unex Bank Томаша Фіали створили банківську картку з прив'язкою до криптовалюти та амбіційно хочуть залучити понад пів мільйона клієнтів. Фото Ілюстрація Олександра Карасьова

Cтартап Weld Money у партнерстві з Unex Bank Томаша Фіали випустив цифрову банківську картку для розрахунків криптовалютою. Комісій до кінця року не стягуватимуть – за цей час планують набрати в Україні до 100 000 користувачів. Ще минулого літа карту у біткоїнах анонсував флагман українського фінтеху monobank, але так і не зміг пробитися крізь скепсис НБУ. Чому це вийшло у Weld?

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Банківська картка у криптовалюті від українського криптостартапу Weld Money мала зʼявитися в одному з топ-5 банків України ще на початку березня, однак напад Росії обнулив зусилля, каже співзасновник та операційний директор Weld Олексій Бобок.

Реалізувати задум вдалося пів року по тому: у вересні стартап запустив криптокартки на базі Mastercard разом із невеликим Unex Bank Томаша Фіали.

Партнери обіцяють функціонал, що дозволяє здійснювати миттєві платежі за рахунок криптовалюти, що зберігається у їхніх електронних гаманцях на криптобіржах WhiteBIT та Huobi. Unex Bank оформлюватиме цифрові платіжні картки, що підключаються до Apple Pay та Google Pay у смартфоні. Верифікація клієнтів для відкриття рахунку відбувається через додаток «Дія».

Для користувача все працює як і зі звичайною дебетовою карткою. Криптоактивами можна розраховуватися за будь-які товари та послуги. Наразі користувачам доступний лише прикріплений до долара стейблкоїн USDT. Згодом розробники планують додати інші криптовалюти, зокрема біткоїн.

За два дні повноцінної роботи проєкт зібрав понад 1000 нових клієнтів, стверджує Бобок, не вказуючи точних цифр. До кінця року партнери розраховують випустити 100 000 карток. Потенційних користувачів у рази більше, впевнені вони. Оптимізму їм додає те, що Україна не випадає з рейтингів найбільш криптовалютних країн. Наразі вона третя у світі за активністю користувачів криптоактивів після В’єтнаму та Філіппін, свідчить вересневе дослідження Chainalysis.

Це не перша спроба повʼязати між собою платіжні інструменти зі світу криптовалюти та класичні банківські послуги. У липні 2021-го monobank анонсував свою банківську платіжну карту у біткоїні. Продукт на той момент був уже розроблений, писав у Telegram співзасновник компанії Олег Гороховський. Залишалося лише отримати зелене світло від НБУ. Та його немає й досі.

Одна з найбільших криптобірж світу Binance теж збирається запустити криптокартку в Україні, казав у січні 2022-го новопризначений генеральний менеджер регіону Кирило Хом’яков. Реліз картки відклала лише війна, запевняє Хом’яков. Binance планує випустити її до кінця року.

Те, що у когось швидше вийшло вивести на ринок картку для розрахунків криптоактивами, Гороховського лише радує. «Зараз вивчимо їхню схему й повторимо по свободі, – каже він. – Тепер нам точно її не заборонять».

Як продукту Weld Money та Unex Bank вдалося обійти перестороги НБУ щодо криптоактивів?

Як Weld обійшов mono та чому не зацікавив НБУ

Секрет Weld у тому, що він базується на класичній гривневій банківській картці, каже голова правління Unex Bank Іван Світек. Ні банк, ні продавці не мають справи із криптою – всі транзакції на території України відбуваються у національній валюті. Криптовалютну частину бере не себе Weld Money.

Weld Money та Unex Bank: хто вони та кому належать

(натисніть «Читати більше», щоб відкрити повний текст)

Weld Money – стартап, запущений у 2020 році Олексієм Бобком, Олексієм Мерецьким та Іриною Лоренс. У команді 50 осіб, сума залучених через продаж токенів інвестицій – понад $2 млн. Ідея – об’єднати фіатні та віртуальні гроші.

Крім крипти засновники хочуть приєднати до своєї системи інші віртуальні гаманці, наприклад, на YouTube, Twitch та інших популярних платформах. Weld Money інкорпорований у Естонії, операції із обміну криптовалют здійснюються через литовську Weld Exchange.

У квітні 2021-го Unex Bank, що входив до Smart Holding Вадима Новинського, приблизно за $8,5 млн придбала Dragon Capital Томаша Фіали (75,01%, ще 24,99% у екстопменеджера Альфа-Банку Івана Світека). Після закриття угоди Unex Bank узяв курс на роздріб та фінтех.

Навесні 2022-го банк та благодійний криптофонд Unchain, який очолює Бобок, випустили спеціальну криптокартку Unchain Help Card. На неї перераховують адресну допомогу українським біженцям – переважно жінкам із дітьми – за кордоном. Наразі фонд зібрав $9,5 млн пожертв у крипті.

Отримати картку Weld можуть українці не молодше 21 року. Віковий ценз обумовлений кредитною політикою Unex Bank. «Кожна картка має овердрафт», – каже Бобок із Weld. Це дозволяє проводити транзакції за чотири секунди і заодно уникнути претензій регулятора.

Щоб провести оплату, наприклад за чашку кави у кав’ярні, стартап бере крипту з гаманця клієнта на біржі. Через юрособу Weld Exchange, що має криптоліцензію у лояльній до цифрових активів Литві, її обмінюють на фіатні гроші – долар чи євро. Їх, у свою чергу, через SWIFT-переказ заводять в Україну та обмінюють на гривню за офіційним курсом НБУ. Ці кошти закривають овердрафт за операцією, відкритий банком.

Скільки коштувала розробка картки, партнери не розкривають – кожен самостійно оплачував свою частину роботи. Влітку 2021-го Weld Money провів IDO – збір коштів в обмін на токени проєкту – й зібрав понад $2 млн. Серед покупців – українська Concorde Capital Ігоря Мазепи, американський інвестфонд 7 O’Clock Capital та нідерландський Magnus Capital. Цього вистачило на запуск проєкту, запевняє Бобок.

Криптовалюта + картки та кредити: чи є тут бізнес?

Чи можна на цьому заробляти? Weld Money поки що живе на гроші із IDO. Комісію у 3% від суми транзакції у криптовалюті партнери планують запровадити із 2023-го. Вона й має стати основним джерелом доходів для стартапу.

«Ми взяли усереднену статистику Нацбанку і прогнозуємо, що середній клієнт робитиме 20–25 транзакцій на місяць», – каже Бобок. Під час безготівкових розрахунків українці в середньому витрачають $8–10 за одну операцію, свідчить статистика регулятора.

Світек будує розрахунки на оцінці у 6 млн українських власників крипти. Хоча й припускає, що нова картка зацікавить далеко не всіх. «Якщо підрахунки експертів правильні, навіть 10% від загальної кількості становитиме близько 600 000 клієнтів», – каже він.

За наявності 100 000 користувачів це означає близько $7,2–9 млн потенційного виторгу на рік. За оптимістичних 600 000 клієнтів, на яких орієнтується Світек, прогнозований дохід з комісії може сягнути $54 млн. Та засновники Weld Money мають більш грандіозні плани.

Картка Weld – продукт для широкої аудиторії, що не надто глибоко знається на криптовалютах, каже Бобок. Для «справжніх криптанів» стартап готує додаткові пропозиції. Наприклад, кредити під заставу криптоактиву чи кешбек у крипті.

Інший вектор – масштабуватися на інші країни й спробувати конкурувати із крипторішеннями PayPal, Revolut, Binance та іншого глобального фінтеху. У 2023-му, обкатавши сервіс в Україні, Weld Money планує виходити одразу на три десятки ринків Європи. Ще за рік – підкорювати Азію та Африку. Для цього наразі шукають повноцінні інвестиції й зарубіжних партнерів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд