РФ втратила членство у групі FATF, яка слідкує за «брудними» грошима. /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

РФ втратила членство у групі FATF, яка слідкує за «брудними» грошима. Чому це важлива, але не остаточна санкційна перемога України

РФ втратила членство у групі FATF, яка слідкує за «брудними» грошима. Фото Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

На роковини вторгнення російських військ в Україну Міжнародна група з протидії відмиванню «брудних» грошей FATF виключила Росію зі списку країн-членів групи. Як це рішення вплине на фінансову систему країни-агресора та яких подальших кроків добиватиметься Україна?

Як мотивувати команду не збавляти темп у надскладних умовах? Дізнайтесь 25 квітня на форумі «Надлюди» від Forbes. Купуйте квиток за посиланням!

Торгівля зброєю з країнами, щодо яких Рада безпеки ООН застосувала санкції та кібератаки, загроза безпеці та цілісності глобальної фінансової системи – це причини, якими Міжнародна група з протидії відмиванню «брудних» грошей FATF керувалась, супроводжуючи заяву про безстрокове призупинення членства Росії у групі.

«Це рішення є чітким сигналом, що всі субʼєкти повинні проявляти надзвичайну обережність, здійснюючи будь-які транзакції з російською фінансовою системою», – написав у Facebook міністр фінансів України Сергій Марченко.

Призупинення членства РФ у FATF – важлива, але не остаточна перемога України у цьому питанні. Чому?

Без членства, але не в «чорному списку»

FATF – це міжурядова організація, яка встановлює світові стандарти у сфері протидії відмиванню злочинних доходів і фінансуванню тероризму. Інституцію заснували у 1989-му країни G7. Штаб-квартира групи знаходиться в Парижі. До FATF входять 37 країн. Засідання FATF проходять тричі на рік.

Членство у FATF дає змогу відслідковувати походження коштів при здійсненні платежів між країнами. Якщо країну виключають із FATF – це фактично позбавляє її можливості регулювати ринок грошових потоків, пояснює керівник юридичної компанії Winner Ігор Ясько

Що це означає на практиці? РФ як член FATF не зможе більше перешкоджати чи ініціювати детальну перевірку платежів інших країн, зокрема тих, які виступили з підтримкою України. «РФ втрачає механізм можливого тиску на економіки чи фінансові потоки інших країн, – вважає Ясько.  

Але перевіряти детально платежі та кошти РФ і таким чином впливати на її економічні та фінансові потоки все ще неможливо. Для цього разом із призупиненням членства FATF мала б внести Росію до «чорного списку», але цього не сталося. У 2002 році, коли Україну включили до «чорного списку» FATF, платежі, що йшли в країну чи виходили з неї, могли перевірятись до 15 днів, розповів Ясько. Це суттєво зменшувало економічну активність.

Українська сторона все одно вважає поточний результат позитивним, йдеться у письмовому коментарі пресслужби НБУ на запит Forbes. «FATF визнало, що всі транзакції з російською фінансовою системою мають підлягати підвищеному контролю та перевірці, – зазначається у коментарі. – Іноземний бізнес і банки радше взагалі відмовляться чи мінімізують відносини з РФ, аніж наражатимуть себе на ризики. Це рішення посилить ізоляцію Росії від світу».

У НБУ очікують, що кількість міжнародних банків, які закрили кореспондентські рахунки російським банкам, збільшиться. Як наслідок, це може прискорити вихід із ринку РФ і зменшення до мінімуму операцій з цією країною іноземних компаній та банків, йдеться у коментарі Нацбанку.

Getty Images

FATF – це міжурядова організація, яка встановлює світові стандарти у сфері протидії відмиванню злочинних доходів і фінансуванню тероризму. Інституцію заснували у 1989-му країни G7. Штаб-квартира групи знаходиться в Парижі. До FATF входять 37 країн. Засідання FATF проходять тричі на рік. Фото Getty Images

Що означає виліт РФ із FATF

Враховуючи, що Росію поки не внесли до «чорного списку» FATF, рішення про членство РФ є швидше не повною перемогою, вважає Ясько з Winner. «Де-факто призупинення членства РФ є проміжним етапом, – зазначається у коментарі пресслужби НБУ. – Українська сторона і надалі докладатиме всіх зусиль, щоб FATF ухвалило рішення про внесення Росії до «чорного списку». Про це написав і очільник Мінфіну Марченко.

Упродовж 2022 року Україна неодноразово зверталась до FATF з метою зупинити членство РФ і внести її до «чорного списку». Йдеться про країни з високим ризиком, такі як Іран і КНДР. Від початку повномасштабної війни українська сторона загалом направила понад 200 відповідних звернень до країн-членів FATF та різноманітних міжнародних організацій, зазначив Марченко.

У публічних заявах FATF від 4 березня та від 17 червня 2022 року зазначалось, що дії уряду РФ суперечать основним принципам організації та є грубим порушенням зобов’язань, взятих у межах членства в групі. Однак, РФ продовжувала впливати на діяльність FATF, беручи участь у засіданнях та маючи доступ до всіх її документів. РФ також впливала на FATF під час прийняття рішень щодо відповідності інших країн стандартам організації.

Що змінилося зараз? Напередодні першого засідання FATF у 2023 році, що проходить у Парижі 20-24 лютого, чергове звернення до організації направив голова НБУ Андрій Пишний. Він навів наступні аргументи. По-перше, РФ та Іран, який входить до «чорного списку» FATF, об’єднали свої міжбанківські системи, щоб створити канали обходу міжнародних санкцій.

Тобто гроші з країни «чорного списку» безперешкодно потрапляють до світової фінансової системи. По-друге, РФ використовує найманців ПВК «Вагнер», діяльність якої підпадає під критерії поняття «терористична діяльність». США нещодавно внесли цю організацію до списку транснаціональних злочинних організацій, на групу також наклав санкції Євросоюз.

Після призупинення членства РФ у FATF усі держави світу (зокрема й ті, що досі не запровадили жодних санкцій) будуть змушені застосовувати посилену перевірку будь-яких транзакцій, повʼязаних із фінансовою системою Росії, пояснював у інтервʼю німецькому виданню Zeit Online Марченко. «Це ослабить економіку Росії та додасть проблем із фінансуванням війни в Україні», – зазначив тоді міністр.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні