Категорія
Війна
Дата

Кремль так і не розпочав мобілізацію 500 000 солдатів – ймовірно, через діру в бюджеті. Скільки Росії потрібно грошей на поповнення армії?

Військовий курсант стоїть перед білбордом, який пропагує контрактну армійську службу в Санкт-Петербурзі, 5 жовтня 2022 р. /Getty Images

Військовий курсант стоїть перед білбордом, який пропагує контрактну армійську службу в Санкт-Петербурзі, 5 жовтня 2022 р. Фото Getty Images

У січні Росію спіткав рекордний дефіцит бюджету – 1,76 трлн рублів ($25 млрд). Це більше, ніж заплановані річні витрати Міноборони України. Схоже, санкції починають впливати на спроможність Росії вести війну

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Західна розвідка та аналітики готували Україну до нової хвилі мобілізації в РФ, яка мала розпочатися в кінці січня або на початку лютого.

Ще в грудні 2022 року міністр оборони Росії Сергій Шойгу оголосив про збільшення чисельності збройних сил до 1,5 млн. Це означало, що російська армія поповниться на 400 000 солдатів.

Про те, що РФ готується мобілізувати 500 000 новобранців найближчими тижнями, писало і The Guardian з посиланням на неназваних українських розвідників. 

Politico, уже з посиланням на російські джерела, підтверджувало цифру в 500 000 і неминучість другої хвилі мобілізації.

Такі цифри цілком відповідають концепції військової стратегії. Росія готувала масштабний наступ із залученням 320 000 – 570 000 солдатів, який у будь-якому разі закінчиться значними втратами наступальної сторони. Цей резерв необхідно готувати ще до того, як такі втрати настануть. 

Натомість Росія уже почала наступ (принаймні частину запланованих операцій), але мобілізацію офіційно так і не оголошено.

Однією з причин цього, ймовірно, є січневий провал виконання російського держбюджету. За попередній місяць він отримав вдвічі менше доходів, ніж видатків. Це найбільший дефіцит бюджету Росії з 1998 року, пише Bloomberg.

При цьому Росія не відмовиться від прихованої мобілізації, яка не припинялася з осені. За даними Інституту вивчення війни ISW, загальна чисельність мобілізованих давно перевищила 300 000. Росія продовжує проводити «криптомобілізацію» останні два місяці.

Наскільки велика прірва

Для порівняння, Росія за січень отримала діру в бюджеті більшу, ніж заплановані річні витрати Міноборони України. Якщо конвертувати по курсу долара, місячний дефіцит бюджету РФ складає близько 900 млрд грн. Весь річний бюджет Міністерства оборони України на 2023 рік – 857 млрд грн.

Але головне те, що Росії складно сильно скоротити видатки. Адже на армію з силовиками цього року РФ заклала в середньому 780 млрд руб на місяць. Причому реальна сума може бути значно вищою. Наскільки вищою – залежить від чисельності військ. 

Якщо вдвічі збільшити кількість військових сил Росії, то доходів федерального бюджету уже не вистачить на покриття цих витрат.

Поки що Росія має фінансові резерви для покриття дефіциту бюджету – так званий Фонд національного добробуту РФ ($155,2 млрд на 01.02.2023 р.) та золотовалютні резерви, які не були арештовані Заходом. На скільки їх вистачить, незрозуміло, враховуючи, що в cічні Мінфін Росії вперше продав із Фонду золото та юані на 38,5 млрд рублів ($530 млн) для покриття дефіциту.

Наскільки стійким буде тренд скорочення доходів бюджету РФ, буде зрозуміло в наступні пару місяців. Адже січень може бути піковим періодом.

Скільки коштує мобілізація

Екіпірування одного солдата коштує $7000–10 000 залежно від якості. На ці гроші закуповують бронежилет, каску, одяг, зброю, спальник, аптечку та інше допоміжне спорядження. Далі – витрати на навчання й підготовку солдатів, яка має тривати протягом двох місяців. 

Кремль так і не розпочав мобілізацію 500 000 солдатів – ймовірно, через діру в бюджеті. Скільки Росії потрібно грошей на поповнення армії? /Фото 1

В середньому один підготовлений боєць із мінімальним рівнем спорядження, підготовки та зброї обійдеться бюджету РФ у $15 000.

Якщо говорити про мобілізацію 500 000 новобранців, про яку писали ЗМІ, то її вартість складе близько $7,5 млрд. 

Але це ще не всі вливання. Збільшення чисельності військ призведе до зростання витрат на зарплату, амуніцію й супутні витрати. Це ще близько $200 на день для одного військового і додаткові $3 млрд щомісяця. 

Кремль так і не розпочав мобілізацію 500 000 солдатів – ймовірно, через діру в бюджеті. Скільки Росії потрібно грошей на поповнення армії? /Фото 2

За таких умов оборонний бюджет може значно перевищити трильйон рублів на місяць і стати критичним видатком.  

Нові приватні армії Путіна

Оцінюючи діру в бюджеті, Росія шукає альтернативні шляхи фінансування армії. Зокрема, планує створити низку ПВК за кошти найбільших російських компаній. Одну з перших доручили організувати «Газпрому». 

Це нестандартний підхід на ринку військових послуг. Зазвичай великі корпорації з мільярдними доходами уникають фінансування військових дій і тим більше ПВК, остерігаючись санкцій і проблем із міжнародними контрактами. 

Проте охочих укладати контракт із «Вагнер» стає все менше, зважаючи на сумнівну славу й коротку тривалість життя їхніх штурмовиків на фронті. Тому Міноборони РФ починає конкурувати з «Вагнером» за «дешеву» живу силу в колоніях.

У російській армії створили батальйон «Шторм», який буде формуватися з ув’язнених. Умови для його учасників приблизно такі ж, як і у «Вагнер»: шестимісячний контракт і зняття судимостей після його завершення. 

Також одну з військових компаній планується створити в Білорусі, пише DW.

Нові приватні армії, ймовірно, допоможуть відтермінувати другу хвилю мобілізації в Росії. Єдине питання – в їхній чисельності.

Попри показово скептичне ставлення до санкцій у Кремлі, через 12 місяців повномасштабної війни вони починають реально впливати на плани Міноборони РФ. Не варто очікувати, що санкції змусять Росію припинити війну, але вони можуть істотно обмежити ресурси для її ведення.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні