«Розумне» закінчення війни, 5–10 років на повноцінний запуск та $10 млрд інвестицій. BlackRock показала перші деталі спеціального фонду для України. Як він працюватиме /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

«Розумне» закінчення війни, 5–10 років на повноцінний запуск та $10 млрд інвестицій. BlackRock показала перші деталі спеціального фонду для України. Як він працюватиме

3 хв читання

Getty Images

Керуючий директор BlackRock Матіас Вирволл представив перші деталі Фонду розвитку України (Ukrainian Development Fund), з яким найбільша інвесткомпанія світу разом із банком JP Morgan Chase допомагають українському уряду. Коли цей фонд може запрацювати та як саме він буде інвестувати в українську економіку?

За 12 років консалтингова компанія Franchise Group створила 600+ франшиз. Як масштабувати бізнес за допомогою франшизи в часи турбулентності? Отримайте інсайти і стратегії на Форумі підприємців від власниці та СЕО Franchise Group Мирослави Козачук. Купуйте квиток за посиланням.

Ukrainian Development Fund (UDF) для України, зі створенням якого уряду допомагають BlackRock та JP Morgan Chase, повноцінно запрацює лише за кілька років, розповів керуючий директор BlackRock Матіас Вирволл. Його ймовірний обсяг не перевищуватиме $10 млрд.

Вирволл представив презентацію з відповідними параметрами 6 липня на конференції USAID Financial Sector Reform Project «Боргові інструменти для сприяння відновленню». Це перша розгорнута інформація про плани щодо цього фонду.

Про його створення в майбутньому українське Міністерство економіки оголосило під час Конференції з відбудови України в Лондоні. Раніше про намір зібрати $100 млрд приватного капіталу заявляв австралійський мільярдер Ендрю Форрест. Сам він готовий інвестувати у проєкт $500 млн.

Втім, згідно з презентацією Вирволла, обсяги майбутнього фонду будуть скромнішими, а перші інвестиції – точно не миттєвими. Також, ймовірно, запуск залежатиме від того, коли інтенсивність військових дії в Україні щонайменше суттєво знизиться. 

Як, зрештою, працюватиме цей задум, хто в нього інвестуватиме та хто може розраховувати на кошти з UDF?

Forbes відповідає на пʼять ключових питань стосовно майбутнього фонду.

Навіщо потрібен окремий фонд для відбудови України

«Ми спілкувалися з низкою інвесторів, інтерес до України обʼєктивно обмежений», – констатує Вирволл. Це не лише через ризики, повʼязані з війною, а й, наприклад, через нерозвинені ринки капіталу. «Через це Україна ніколи не мала масштабів, потрібних для притоку інституційного капіталу», – пояснює керуючий директор BlackRock.

Спеціалізований фонд для України має мобілізувати приватний капітал для відновлення України. Як? Вирволл наводить чотири напрямки роботи. 

  • Фонд надаватиме фінансування інвесторам та консультуватиме їх стосовно якісних проєктів в Україні.
  • Уряд України надаватиме широку підтримку та, можливо, буде міноритарним власником фонду.
  • Проєкт має орієнтуватися не лише на поствоєнне відновлення, а й на світові тренди, такі як кліматичні зміни. Це дасть можливість йому залучати кошти довгостроково та на постійній основі.
  • Фонд координуватиметься з індустріальною політикою українського уряду, орієнтованою на певні перспективні галузі.

Важливий аспект – UDF опиратиметься, на програми підтримки України від урядів країн та міжнародних фінансових інституцій. Приватний капітал доповнюватиме їх.

Хто буде займатися фондом

UDF не є фондом BlackRock. Як і JP Morgan Chase, інвесткомпанія лише надаватиме консультації при його створенні. 

«Це буде окрема українська інституція з власними працівниками, менеджментом та інвестиційними можливостями», – зазначив Вирволл.

На місці працюватиме команда українців, які знають, «куди потрібно направити кошти, та мають глибоке розуміння місцевої ринкової екосистеми», додав він. 

Коли створять UDF

Фонд ще не створено. Зараз триває шестимісячний «етап налаштувань». Він передбачає оформлення з юридичної точки зору, створення тимчасових органів управління, розробку принципів інвестування та вибір попередніх проєктів до інвестпортфоліо.

Наступні фази є такими:

  • Фаза розбудови. 6–12 місяців або після «розумного перемирʼя» у війні з Росією (оригінальне формулювання з презентації – reasonable ceasing of hostilities). Пошук менеджменту та ключових працівників, а також акумулювання близько $1 млрд на операційні видатки та перші інвестиції.
  • Фаза експансії. До 3–5 років після заснування. Обсяг фонду зростає до $3–4 млрд. Знайдено більшу частину персоналу.
  • Цільова фаза. 5–10 років після заснування. Обсяг фонду в діапазоні $5–10 млрд. Фонд повноцінно працює.

Як фонд буде працювати, якщо в найближчому майбутньому інтенсивність війни з Росією не знизиться?

«Ми зацікавлені в прискоренні процесу й не будемо чекати до закінчення війни, – каже Вирволл. – UDF може позитивно впливати й у найближчому майбутньому, особливо коли йдеться про дорадчу роботу та підготовку проєктів».

Скільки грошей та на що вони йтимуть

Незважаючи на обсяг власне фонду до $10 млрд, UDF може сприяти інвестиціям у пʼять цільових для себе секторів у $50 млрд. Це інфраструктура, енергетика, виробництво, сільське господарство та IT.

«UDF буде використовувати різні інструменти, включаючи позики, вкладення в акції, кредити, гарантії та інші», – зазначив Вирволл.

Чи буде претендувати на гроші український бізнес

Взаємодія бізнесу з фондом буде схожа на контакти з банком, каже Вирволл. Йдеться, наприклад, про процедури перевірки клієнта (KYC). Перевагою може стати те, що UDF відіграватиме роль платформи, яка обʼєднуватиме підприємців та кредиторів. 

«Важливою функцією фонду може бути початкова перевірка позичальників, – пояснює директор BlackRock. – Підприємцю не доведеться звертатися до пʼяти-шести установ, щоб побачити, хто надасть йому гроші». 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні