Прослухати матеріал
Прослухати матеріал
06:40 хвилин
Попри суспільне обурення, Верховна Рада 22 липня ухвалила законопроєкт №12414, який передбачає обмеження незалежності ключових антикорупційних правоохоронних органів – НАБУ та САП. Їхні керівники вже закликали Володимира Зеленського його ветувати (на момент публікації цього матеріалу він ще не підписав закон).
Forbes Ukraine запитав в українських бізнесменів, як вони сприймають такі дії влади та чи вплине це на їхні бізнес-плани й інвестиційну привабливість України
Купуйте річну передплату на 6 журналів Forbes Ukraine зі змістовними матеріалами, рейтингами та аналітикою від 1 350 грн.
Пряма мова підприємців скорочена та відредагована для зрозумілості.
Засновник інвестиційної компанії EFI Group Ігор Ліскі
Довіра – основа цивілізованого суспільства. Законопроєкт №12414 [що обмежує незалежність антикорупційних органів] довіри до держави не додає. Придушення незалежності НАБУ та САП руйнує основи суспільного договору між владою, бізнесом і громадянами. Адже незалежні антикорупційні органи були запорукою викорінення корупції.
Міжнародні партнери розглядають незалежність антикорупційних органів як ключовий індикатор готовності України до євроінтеграції. Сьогоднішнє рішення надсилає неправильні сигнали світу та міжнародним інвесторам.
При всій недосконалості НАБУ роками давало результати. Зараз же вся відповідальність за корупційні скандали ляже на владу загалом і безпосередньо на команду президента.
Було б правильно, якби президент як гарант Конституції та нового суспільного договору не підписав цей закон.
Засновник Netpeak Group Артем Бородатюк
Безпосередньо на діяльність Netpeak Group це рішення не вплине. Але я не підтримую ухвалення законопроєкту №12414 і не розумію логіки його появи. НАБУ та САП свого часу були створені як незалежні органи, щоб розслідувати корупційні злочини без політичного чи адміністративного тиску. САП пройшла довгий шлях відокремлення від Офісу генпрокурора, і зараз ми фактично повертаємося назад, концентруючи надмірні повноваження в одних руках.
Попри всю мою повагу до Руслана Кравченка, який нещодавно очолив Генпрокуратуру, вважаю, що концентрація в єдиних руках такої великої влади радше може зашкодити, ніж принести користь.
Сильні інституції мають бути незалежними – це принципова умова для розвитку держави й бізнесу. Зменшення їхньої автономії виглядає кроком у протилежний бік.
Ми маємо плекати відповідальність та інституційну спроможність кожного органу в державній адміністрації, бо тільки так працює розвиток.
Директорка ради директорів компанії «Дарниця», співзасновниця Zagoriy Foundation Катерина Загорій
Розцінюю це як удар по довірі як такій. А саме довіра – головна валюта в економіці країни, що воює.
Бізнес сьогодні не просто платить податки, він тримає соціальну інфраструктуру, інвестує в майбутнє, підтримує військо. Але ця внутрішня мобілізація тримається на базовому контракті з державою: чесні правила, не імітація реформ.
Руйнація цих правил – це крок у протилежному напрямку. Якщо влада не поверне ситуацію, це вплине на стійкість самих основ економіки.
У державі мають існувати правила, а не домовленості.
Мій рецепт – робити свою справу вдесятеро краще зараз. Бо якщо злам іде згори, тримати доведеться бізнесу.
Засновник Inzhur Андрій Журжій
Це відкидає нас на 10 років назад у боротьбі з корупцією та розбудові незалежних антикорупційних інституцій.
Нам продемонстрували, що влада хоче мати лояльних і підконтрольних силовиків, жодні незалежні інституції її не цікавлять, і вона їх боїться.
Свого часу судді Конституційного суду визнали частину норм законодавства про декларування неконституційними й тим самим фактично врятували себе від кримінальної відповідальності.
Сьогодні народні депутати, руйнуючи незалежність НАБУ та САП, фактично рятують свої шкури від кримінальних переслідувань за незаконне збагачення та корупцію. А частина просто не спроможна сказати «ні» своїм господарям.
Прийняті зміни суттєво вплинуть на інвестпривабливість країни, і як наслідок – негативно вплинуть на наш бізнес і бажання українців інвестувати в Україну.
Співзасновник і CEO Kasta.ua Андрій Логвін
Ліквідація антикорупційних органів – шлях до катастрофи. НАБУ і САП – це важливі досягнення Революції гідності. Це маркер демократичного суспільства та балансу влади.
Знесення цих інституцій – це не просто крок назад. Це ризик втратити міжнародну підтримку і суспільну довіру. Що станеться, якщо ми її втратимо – навіть думати не хочеться.
Не важливо, під якими аргументами це рішення було «продано» президенту, це стратегічна помилка, наслідки якої будуть катастрофічними.
Закликаю президента не підписувати законопроєкт №12414!
Засновник Taf Drones Олександр Яковенко
Ми однозначно негативно оцінюємо будь-які рішення, що обмежують незалежність НАБУ та САП. Незалежні антикорупційні органи – це важлива запорука прозорості й прогнозованості ведення бізнесу в країні. Коли така незалежність підривається, це створює додаткові ризики та невизначеність, які безпосередньо впливають на наші бізнес-плани й загальну готовність інвестувати.
Це рішення може суттєво знизити довіру міжнародних партнерів і потенційних інвесторів, зокрема нашу, і негативно позначитися на інвестиційній привабливості України.
Тому ми уважно стежимо за розвитком подій і дуже сподіваємося, що влада перегляне свої позиції та підтвердить стратегічний курс на посилення антикорупційних інституцій, а не навпаки.
Засновник компанії «Спецтехоснастка» Володимир Лемперт
Це показовий момент. У межах чинної правової системи певні зміни були передбачуваними.
На діяльність мого бізнесу це наразі не впливає безпосередньо. Але важливо, яку реакцію продемонструють зовнішні партнери, зокрема країни G7 – саме вона стане індикатором того, як подібні кроки можуть позначитися на загальній інвестиційній привабливості країни.
СЕО агрохолдингу ІМК Олександр Вержиховський
Моя особиста позиція і думка категорично негативна. Перекреслено десятирічний шлях побудови незалежних антикорупційних органів в Україні.
Це негативно вплине на всіх нас і на інвестпривабливість України загалом.
Засновник і СЕО Modern Expo Петро Пилипюк
Будь-які спроби обмежити незалежність органів антикорупційної системи України оцінюємо негативно, адже за своєю суттю ці органи мають бути максимально захищеними від політичного впливу. Водночас для надання фахових коментарів щодо конкретної ситуації потрібні глибокі знання низки законів та підзаконних актів, якими ми не володіємо у достатньому обсязі.
Це не матиме впливу на наші бізнес-плани. На інвестиційну привабливість країни в короткостроковій перспективі також суттєво не вплине, оскільки наразі цей фактор не є ключовим ризиком при ухваленні рішень щодо інвестування в Україну.
Співзасновник освітньої онлайн-платформи Prometheus Іван Примаченко
Демонтаж антикорупційних інституцій – це більше розкрадених державних коштів, закрита дорога до ЄС і загроза втратити європейську фінансову допомогу на критичному етапі війни, написав Примаченко у Facebook. Але найгірше – це демотивація всього суспільства.
У стрічці – тисячі дописів від військових, волонтерів, активістів, громадян, біженців, які не можуть зрозуміти, як це взагалі можливо. І якщо дати цій демотивації закріпитися, наслідки можуть бути жахливими.
Ще відкрита можливість проявити мудрість і державницьку позицію – ветувати законопроєкт №12414. І цією можливістю потрібно скористатися.
Матеріал доповнюється.
У підготовці матеріалу брали участь редактор Forbes Ukraine Микола Маранчак та репортерка Влада Ясько.


Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.