Категорія
Гроші
Дата

«Це буде фантастичний результат». Продажі авто в Україні поповзли вгору – українці за пів року купили нових машин на $1 млрд. Що штовхає ринок

Продажі авто в Україні зросли на 50% у першому півріччі 2023-го. Ринок впритул наблизився до довоєнних показників. Які причини зростання автомобільного ринку

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У січні–червні 2023-го українці придбали 29 314 нових легкових авто на майже $1 млрд (зростання на 85%). Кількість проданих авто на майже на 58% більша, ніж у першій половині 2022-го, свідчать дані агентства AUTO-Consulting, які є у розпорядженні Forbes. Ринок вживаних авто за цей період зростав майже такими ж темпами, до 375 000. 

До кінця року продажі можуть зрости до 70 000 нових авто проти 40 000 торік, прогнозує директор AUTO-Consulting Олег Омельницький. «Враховуючи бойові дії у пʼяти областях, це буде просто фантастичний результат», – каже він. 

«Це буде фантастичний результат». Продажі авто в Україні поповзли вгору – українці за пів року купили нових машин на $1 млрд. Що штовхає ринок /Фото 1

Продажі нових авто в першій половині 2023-го проти 2022-го

У рекордному 2021-му в Україні було продано майже 104 000 нових авто. Результат 2023-го може перевершити показники 2015–2016 років, коли продажі склали 46 500 та 64 500 нових авто. «Зараз ринок йде по кращому тренду, ніж у 2015–2016 роках», – каже Омельницький.

Схожі темпи зростання демонструє ринок комерційних авто. Зростання на 52% у порівнянні з першим півріччям 2022-го.

Показовими, за словами Омельницького, будуть результати другого півріччя, коли продажі традиційно зростають. «Стане зрозуміло, чи 6000 авто на місяць – це наш пік, чи ринок продовжить зростання й у 2023-му», – каже він. 

Середня ціна нових авто в Україні у першій половині 2023-го – біля €33 000. У травні та червні AUTO-Consulting зафіксував зниження до €32 000. «Ринок стабілізується після суттєвих коливань торік, оператори налагодили логістику, – каже Омельницький. – Суттєвих коливань до кінця року не очікується». В перші місяці російського вторгнення вартість доставки однієї автівки в Україну зросла майже в 10 разів, до $2000, каже власник групи компаній VIDI Віталій Джуринський. Зараз, за його словами, вартість доставки до $500 за машину.

Найпопулярніші бренди авто в Україні

Найпопулярніші бренди авто в Україні

Причини росту продажу авто 

Зростання автомобільного ринку – індикатор позитивних довгострокових очікувань, каже Юрій Гайдай, старший економіст ЦЕС. «Це ж предмет і дорогий, і тривалого вжитку», – пояснює він.

У першому кварталі 2023-го ВВП України знизився на 10,5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, за даними Мінекономіки. За підсумками 2023-го Міжнародний валютний фонд (МВФ) прогнозує зростання української економіки на 1%, Національний банк України – на 2%. 

На відміну від попередніх років, у 2023-му основні драйвери росту автомобільного ринку, за словами Омельницького, – державні органи, силові структури та бізнес, а не населення. Бізнес потребує вантажівок та транспорту для розбудови логістики через західний кордон. Державні, комунальні служби, а також силові структури купують транспорт на заміну знищенному в ході бойових дій. У першому півріччі продажі авто комерційним клієнтам становили 40% від загальних продажів «ВіДі Груп», тоді як у 2021-му цей показник був близько 29%.

Ще одна особливість першого півріччя 2023-го – велика частка проданих авто преміумкласу, яка сягнула 20%, хоча торік була на рівні 14–15%, каже Омельницький. «Під час війни люди не відкладають купівлю дорогих речей на потім».

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні