Часи безоглядних витрат українців добігають кінця. Влада взяла курс на контроль джерел доходів громадян, у тому числі – за кордоном
За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!
21 липня 2021 року набрав чинності закон про податкову амністію. Він стосується не тільки олігархів та людей з великими статками. Документ торкнеться практично кожного українця та є першим етапом контроля за доходами громадян та за своєчасною сплатою ними податкових зобовʼязань.
Кого закликають скористатись правом одноразового спеціального декларування 3 1 вересня 2021 року по 1 вересня 2022 року
Всі, хто зекономив більше 400 тисяч гривень, володіє квартирою площею більше 120 кв. м, будинком – більше 240 кв. м, нежитловим приміщенням – більше 60 кв. м, земельною ділянкою – більше 2 га, транспортним засобом вартістю більше 400 тис. грн. повинні пояснити, що активи були набуті з доходів, з яких своєчасно та в повному обсязі були сплачені податки — в іншому випадку такі податки прийдеться сплатити зараз.
Як це працює
Податкова амністія передбачає можливість одноразово сплатити в державний бюджет податок у розмірі 5% від вартості активів, що знаходяться в Україні. Сплату цього збору можна буде розтягнути на три роки і платити у розстрочку – тоді ставка становитиме 6% (перший платіж – впродовж 30 днів з дати подачі декларації; другий – до 1 листопада 2023 року; третій – до 1 листопада 2024-го).
Якщо активи знаходяться за кордоном, ставка податку становитиме 9%, у випадку сплати податку в розстрочку – 11,5%. Також перші декларанти іноземних активів отримають знижку: ставки 7% та 9,5% відповідно будуть застосовані до тих, хто подасть декларацію до 1 березня 2022 року.
Можна оптимізувати спеціальний податок при купівлі ОВДП з терміном обігу більше року. Придбати їх необхідно в період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022-го, але до дня подання декларації. Пільгова ставка податку у такому випадку буде складати 2,5%, а у випадку розстрочки – 3%.
Необхідно розуміти, що разом з спеціальною декларацією необхідно буде надати документи, що підтверджують право власності на активи, а також їхню вартість. Оцінка обʼєктів декларування, що знаходяться за кордоном, проводиться відповідно до законодавства країни їх місцезнаходження.
Що стосується готівкових коштів, то перш ніж задекларувати такі кошти, їх необхідно буде розмістити на спеціальному рахунку в українському банку, тому відповідно скористатись зниженою ставкою податку для доходів, які планується отримати в майбутньому не вийде.
Всі активи, які підлягають спеціальному декларуванню, повинні бути набуті до 1 січня 2021 року. Тому якщо, наприклад, дохід було отримано в минулому році, але актив було придбано в цьому році, то такий актив відповідно не може бути задекларований за спеціальною ставкою податків, хоч і дохід було отримано в минулому році.
Як зростатиме контроль
Очікується, що після того, як податкова розбереться зі всіма спеціальними деклараціями та правильністю сплати податків, вона візьметься за тих резидентів України, що не скористались спеціальним декларуванням, але володіють активами більшими ніж ті, що не підлягали спеціальному декларуванню.
Всім хто не зможе довести сплату податків з доходів, за які були придбані активи, буде донараховане податкове зобовʼязання вже не за ставкою 5%, а за ставкою 18%. Також будуть застосовані штрафні санкції в розмірі 25% від донарахованого податкового зобовʼязання.
Очікується, що в період 2022-2023 років Україна повинна приєднатись до автоматичного обміну фінансовою інформацією CRS (Common Reporting Standard), наша податкова повинна буде розкрити всю інформація про рахунки українців в іноземних банках.
Щоб ще більше запевнити українців скористатись правом на спеціальне декларування, Кабмін готує внесення в парламент законопроєкту про так звані непрямі методи податкового контролю. Це коли податкова може запитати про походження грошей, які було витрачено платником податків за певний період.
Слідкувати за витратами на ресторани та інші дрібниці не будуть, але придбання цінних активів вартістю вище 400 тисяч гривень підлягатиме перевірці. Сьогодні для придбання цінного активу вартістю більше 400 тисяч гривень необхідно довести тільки банку джерело походження коштів. Після прийняття закону доведеться доводити сплату податків з коштів ще й податковим органам. Якщо зараз найгіршим результатом є просто відмова банку в розміщенні коштів на рахунок, то після прийняття закону кожен, хто не зможе довести джерело походження коштів, буде змушений сплатити податок 18% на витрати, які не може пояснити.
Якщо ви заощадили кошти з доходів, які вам роботодавець сплачував «в конверті», відповідальність за несплату податків прийдеться нести вам особисто, а не вашому роботодавцеві як податковому агенту відповідно до чинного податкового законодавства.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.