Без порту Південний. Україна та США звинуватили Росію у порушенні «зернової угоди» /Getty Images
Категорія
Новини
Дата

Без порту Південний. Україна та США звинуватили Росію у порушенні «зернової угоди»

Getty Images

Україна звинуватила Росію в тому, що вона фактично виключила український порт Південний із «зернової угоди», а в Держдепартаменті США назвали дії Росії «явним порушенням зобовʼязань», пише Reuters. Москву закликали «припинити тримати в заручниках глобальні запаси продовольства».

Ключові факти

  • «Зернова угода» стосується експорту продовольства та добрив з українських портів Одеса, Чорноморськ та Південний. У понеділок, 22 травня, ООН висловила стурбованість тим, що в рамках угоди у Південному не було жодного корабля з 2 травня.
  • Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков звинуватив Росію у грубому порушенні угоди. Васьков сказав, що російські інспектори відмовляються інспектувати судна, що прямують до Південного, з 29 квітня.
  • «Вони (Росія) тепер знайшли ефективний спосіб значно скоротити (український) експорт зерна, виключивши з ініціативи порт Південний, який приймає великотоннажні судна», – заявив Васьков.
  • Південний є найбільшим портом, включеним до угоди щодо вантажообігу. Дані міністерства свідчать, що він зберігає близько 1,5 млн т продуктів харчування для майбутнього експорту до 10 країн і за ними мають прибути 26 кораблів.
  • Представник Держдепартаменту США Метью Міллер заявив, що дії Росії є «явним порушенням її зобовʼязань» щодо зернової угоди, закликавши Москву «припинити тримати в заручниках глобальні запаси продовольства».

Контекст

17 травня угоду щодо «зернової ініціативи» було пролонговано ще на два місяці – до 18 липня, повідомив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. За словами віцепремʼєра України Олександра Кубракова, «зернову угоду» розблоковано, але вона залишалася чинною, оскільки була продовжена в березні строком на 120 днів.

Кубраков нагадав, що з середини квітня РФ почала обмежувати роботу ініціативи, а з травня фактично заблокувала її, відмовившись від реєстрації нового флоту та проведення інспекцій флоту, який іде на завантаження до українських портів.

Тоді ж він повідомив, що майже 70 суден очікували у територіальних водах Туреччини.

Загалом у межах угоди було експортовано з України близько 30,3 млн т зерна та продуктів харчування, зокрема 625 000 т на суднах Всесвітньої продовольчої програми для операцій з надання допомоги в Афганістані, Ефіопії, Кенії, Сомалі та Ємені.

19 травня Росія погодилася відновити вхідні інспекції лише у два порти з трьох після заяви про продовження роботи «зернової ініціативи», повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков, пише «Інтерфакс-Україна». Йдеться про порти Одеса та Чорноморськ.

Матеріали по темі

Отримуйте щоденний лист з останніми матеріалами та новинами від Forbes

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні