Обсяги постачань з України впали на чверть через збої в «зерновому коридорі» у квітні і продовжили скорочуватись – ООН /Shutterstock
Категорія
Новини
Дата

Обсяги постачань з України впали на чверть через збої в «зерновому коридорі» у квітні і продовжили скорочуватись – ООН

Shutterstock

Постачання українського врожаю скорочуються напередодні переговорів щодо продовження «зернової угоди», з якої Росія погрожує вийти, пише Bloomberg. Перевірки суден неодноразово зривалися Росією, внаслідок чого потоки зерна через Чорне море відставали від попередніх місяців. 

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  •  За даними ООН, обсяги експорту через Чорне море у квітні скоротилися більш ніж на чверть порівняно з попереднім місяцем. За словами генерального директора асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Романа Сластьона, невизначеність щодо продовження коридору після середини травня також стримує нові контракти та постачання.
Обсяги постачань з України впали на чверть через збої в «зерновому коридорі» у квітні і продовжили скорочуватись – ООН /Фото 1

Інфографіка: Bloomberg

  • Це відбувається на додачу до обмеження на вантажі, які прямують до країн Східної Європи, що перешкоджає продажам напередодні наступного врожаю.
Обсяги постачань з України впали на чверть через збої в «зерновому коридорі» у квітні і продовжили скорочуватись – ООН /Фото 2

Інфографіка: Bloomberg

  • «Багато аграріїв і великих сільгоспвиробників стурбовані можливістю експортувати свою зернову та олійну продукцію, тому що ми бачимо ці проблеми з обох сторін», – сказав Сластьон. 
  • Усього через два місяці після останнього продовження «зернова угода» висить на волосині, і Росія погрожує вийти з неї 18 травня, якщо її вимоги не будуть виконані.
  • «Українські експортери не поспішають фрахтувати судна після цієї дати», – зазначає Максим Харченко, аналітик компанії «УкрАгроКонсалт».
  • Це завдасть ще одного удару українським фермерам і чинитиме більший тиск на світові ціни на продовольство, якщо тільки переговори в Стамбулі цього тижня за посередництва Туреччини та Організації Обʼєднаних Націй не допоможуть владнати ситуацію.
  • Офіційні особи з України, Росії, Туреччини та ООН збираються розпочати переговори щодо «зернової угоди» у Стамбулі цього тижня, підтвердили Міністерство оборони Туреччини та Міністерство інфраструктури України.
  • За даними Всеукраїнської аграрної ради, форвардні продажі поки рідкісні. Пропозиції з України були відсутні і в нещодавньому тендері Єгипту – найбільшого світового покупця – на постачання у червні та липні.

Контекст

Нещодавно Росія вкотре фактично зупинила «зернову угоду», відмовившись реєструвати судна на вхід та проводити їх інспекції, повідомило Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. У відомстві додали, що це повністю суперечить умовам діючої угоди.

За даними ООН, у середньому інспекції перевіряють менше трьох зернових суден, що прибувають і відбувають у день у травні, без перевірок у неділю або понеділок. Ще 62 кораблі очікують переходу в українські порти під навантаження.

За даними «УкрАгроКонсалт», у міру того, як поставки коридором скорочуються, потоки автомобільним і залізничним транспортом через сусідів України по Європейському Союзу впали до мінімуму за 10 місяців. 

Наразі українські фермери зайняті посівом кукурудзи та соняшнику, а невизначеність у торгівлі змушує дрібних виробників перерозподіляти деякі землі під такі культури, як соя, які не потрапили під обмеження ЄС. Це може вплинути на скорочення виробництва зерна в Україні.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні