Державні облігації України зросли в ціні за останні два місяці, оскільки інвестори стали більш оптимістичні щодо того, яку частину своїх грошей вони отримають назад внаслідок можливої реструктуризації боргу, пише Financial Times.
Ключові факти
- Доларові облігації з терміном погашення у вересні 2025 року нині торгуються за ціною 31 цент за долар порівняно з 20 центами на початку червня. Інші облігації в іноземній валюті продемонстрували аналогічне зростання.
- Ціни зросли на понад 50% з початку червня, що зробило українські облігації одними з найкращих на світових ринках із фіксованим доходом цього року, оскільки стабільний потік іноземної допомоги підтримує валютні резерви Києва, тоді як прогнози економіки країни останнім часом стали гіршими.
- За даними центрального банку, опублікованими раніше цього тижня, золотовалютні резерви Києва зросли до рекордно високого рівня в $41,7 млрд, оскільки фінансова допомога від західних країн продовжує надходити.
- Інвестори кажуть, що червневий перегляд МВФ своєї чотирирічної кредитної програми Україні на суму $15,6 млрд також сприяв недавньому ралі.
- Наприкінці червня МВФ дав зрозуміти, що економіка України має зрости на 1–3% у 2023 році, що покращило попередні прогнози, які вказували на 3%-ве скорочення цього року. Російське вторгнення призвело до падіння ВВП України на 29% минулого року.
- Згідно з даними, зібраними Bloomberg, найбільшими власниками єврооблігацій України є BlackRock, Pimco та Fidelity.
Контекст
21 червня міністр фінансів Сергій Марченко на Міжнародній конференції з відновлення України (URC 2023) у Лондоні повідомив, що на початку року Україні вдалося залучити на фінансування дефіциту держбюджету $20 млрд. Загалом від початку війни залучили $51 млрд.
Частка міжнародної допомоги у бюджеті на 2024-й буде не меншою, ніж цього року, повідомив в інтервʼю «Радіо Свобода» Марченко. За його словами, вона так само становитиме $42 млрд.
За словами голови Національного банку Андрія Пишного, наступного року Україна розраховує щонайменше на $37 млрд. Він додав, що український бюджет має дефіцит на рівні 26% ВВП. Минулого року Україна отримала понад $32 млрд міжнародної допомоги.
У першому півріччі 2023 року на забезпечення Збройних сил України пішло 47,7% видатків загального фонду державного бюджету, повідомив голова комітету Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За його словами, прямі видатки на ЗСУ склали 672,2 млрд грн.
![Нобелівську премію з економіки отримали автори книги «Чому нації занепадають» Дарон Аджемоглу та Джеймс Робінсон. Велике інтервʼю Forbes Ukraine з Аджемоглу /Фото Frank Molter/picture alliance via Getty Images](https://forbes.ua/static/storage/thumbs/80x80/2/df/f5f23490-d902f744fb129958c6207d083971ddf2.jpg?v=9334_3)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.